Kto powinien powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?

6 odpowiedzi
Dobry wieczór! Mąż nagle poinformował mnie, że chce rozwodu. Ja tego nie chcę. Mamy 4-letnią córeczkę, która była dla Niego całym światem. Teraz kontaktuje się z nią sporadycznie, ze mną praktycznie w ogóle nie chce mieć kontaktu - przebywa teraz za granicą. Czy powinnam o tym fakcie powiedzieć dziecku? Ona jest przekonana, że tatuś jest w pracy (wcześniej mąż pracował jako kierowca międzynarodowy). Czy powinien to zrobić On? Pozdrawiam, Magda
Witam Panią,
jeżeli jest taka możliwość proponuję ustalić z mężem formę takiej rozmowy. Jeśli czują się Państwo na siłach, myślę że dobrze byłoby przeprowadzić z dzieckiem wspólnie taką rozmowę. Co to znaczy czy są Państwo na siłach. Rozmowa nie powinna skończyć się płaczem rodziców oraz być jednolita. Również nie powinien w jej trakcie pojawić się między Państwem konflikt. Jeśli osobno to ważne jest zadbanie o pewne warunki. Trzeba pamiętać by zapewnić dziecku bezpieczne miejsce na taką rozmowę, żeby nie mówić źle o żadnym z rodziców, żeby nie podawać zbyt szczegółowo powodów. Rozmowa powinna odbywać się na poziomie funkcjonowania dziecka. Warto jednak rozmowę przeprowadzić w momencie kiedy będą Państwo już tego pewni, i decyzja podjęta przez męża zacznie zamieniać się w działania w kierunku rozwodu.

Pozdrawiam A. Pacia

Najlepiej jeśli o rozstaniu poinformują dziecko oboje rodziców. Powinni Państwo również porozmawiać wcześniej, w jaki sposób przeprowadzić taką rozmowę, tzn. uzgodnić co i w jaki sposób powiecie Państwo dziecku. Rodzice przed dzieckiem powinni mówić jednym głosem. Bez względu na przyczyny rozstania dziecko nie powinno odebrać tej sytuacji w taki sposób, żeby dostrzegało konflikt między rodzicami. Proszę pamiętać, że dzieci w tym wieku mają tendencję do brania na siebie winy za problemy rodzinne. Nie byłoby dobrze, gdyby córka miała przekonanie, że tatuś odchodzi, bo ona jest niedobra albo że rodzice pokłócili się przez nią. Konflikt rodziców może być przez dziecko odbierany jako konieczność wybierania między miłością do jednego i drugiego rodzica. Okazywanie miłości jednemu z nich córka może postrzegać jako nielojalność wobec drugiego. To bardzo typowa sytuacja wewnętrznego konfliktu wewnętrznego, która w skrajnym przypadku może prowadzić do objawów nerwicowych. Dlatego właśnie o rozstaniu powinni informować oboje rodzice i robić to zgodnie w sposób, który nie zasugeruje dziecku, że jest niekochane lub że w jakikolwiek sposób są zagrożone jego kontakty z którymkolwiek rodzicem.
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Sytuacja Państwa jest dla mnie niejasna. Póki nie zapadnie ostateczna decyzja o rozwodzie, nie widzę potrzeby mówienia 4-letniemu dziecku o takiej perspektywie. Ponieważ to Pani na co dzień przebywa z córką, to prawdopodobnie to Pani właśnie będzie musiała wyjaśnić córce co się dzieje. Wspomniała jednak Pani o tym, że córka była dla ojca "całym światem", a skoro tak, to dobrze byłoby, żeby on także postarał się porozmawiać z córką, ale dopiero wtedy, kiedy już sprawa rozwodu będzie przesądzona. Za mało wiem o Państwa problemach, żeby bardziej precyzyjnie odpowiedzieć. Nie da się jednak uchronić dziecka przed cierpieniem związanym z rozpadem rodziny. Można - co najwyżej - próbować zminimalizować straty i - co najważniejsze - nie "grać" dzieckiem i nie włączać dziecka w wojnę dorosłych.
Witam Pani Magdo,
moim zdaniem dopóki nie ustalicie z mężem dalszych losów waszego małżeństwa nie ma sensu informować o tym dziecka. Po co mu burzyć spokój i poczucie bezpieczeństwa? Dopiero kiedy będziecie mieli pewność, że rozwód dojdzie do skutku należy o tym poinformować dziecko. Zachęcam wówczas do artykułu zamieszczonego na blogu strony Centrum Słowo.
Witam, powinni Pańtwo najpierw razem porozmawiać między sobą na ten temat. Jeżeli konflikt jest zbyt duży, można skorzystać z usług mediatora, żeby dogadać się w kwestiach opiekuńczych. Dopiero po uzgodnieniu między sobą kwestii opieki powinni Państwo porozmawiać z dzieckiem. Najlepiej razem z mężem. Dziecko będzie zadawało pytania odnośnie przyczyn, tego jak będzie wyglądało teraz Państwa życie. Muszą Państwo być tego świadomi przed rozmową z dzieckiem i znać na nie odpowiedzi.
Witam serdecznie, w przypadku rozwodu rodziców, najlepiej poinformować dziecko wspólnie, po poczynionych ustaleniach, dotyczących wychowania. Czy w tym przypadku będzie taka możliwość? Czy mąż w ogóle widuje się z dzieckiem ? To ważne kwestie, których nie sposób pominąć. Jakie jest stanowisko męża w tej sprawie? Najważniejsze jest tutaj dziecko i forma, jak ma się o tym dowiedzieć? Jeśli mąż maiłby to zrobić, to w jakiej formie? Naprawdę trudno zająć jednoznaczne stanowisko, mając tylko tyle informacji. Jak Pani radzi sobie z tą sytuacją? . Serdecznie zapraszam i pozdrawiam