czy brac citabax

8 odpowiedzi
Witam chciałam sie zapytac czy bez wizyty lekarza psychiatry moge brac citabax 10mg mam stny nerwicowa tzn. kołatania serca dretwieniekoczyn ogólnie czuje sie dziwnie byłam 4 lata temu u psychiatry przepisał mi cital20 mg tez na takie same objawy jak teraz .Wszystko ustapiło brałam przez 4 miesiace potem zaszłam w ciaze i odstawiłam lek do tej pory czulam sie w miare dobrze ale od 3miesiecy nerwca daje sie we wznaki.... i przy okazjii wizyty u lek.rodzinnego poprosiłam o recepte na cital ale chciałam10mg i o tej dawce był tylko ten ciabax mam go w domu i zastanawiam sie czy brac czy bez zgody psychiatry nie brac ale obecnie ciezko z finansami zeby umówic sie na wizyte a w moim miescie tylko tej pani ufam... dodam ze jestem DDA i chyba poczatek mojej nerwicy wywodzi sie z tego tematu...
Dzień dobry! Napisałem już odpowiedz ale nie wiem czy dotarła. Proszę o odpisanie .pozdrawiam Piotr Znamirowski

Droga Pani!
Ma już Pani dobre doświadczenie z tym lekiem (Cital i Citabax to ren sam lek, ale produkowany przez różne firmy) to dobrze rokuje. Ale przepisywanie leku kończy pracę lekarza lub co najmniej sytuuje się pod koniec tej pracy. Jaki lek przepisujemy zależy od całościowej oceny stanu pacjenta - innych chorób lub dolegliwości, innych przyjmowanych leków itd. Tak więc nie mam prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Ale - jest Pani osoba dorosłą, ma Pani prawo decydować o sobie i swoim leczeniu więc może :Pani wrócić do leku. Pamiętać wszakże należy o tym, że
1. Lek zacznie działać po kilku - kilkunastu dniach
2. Dawka 10 mg może okazać się za niska. Może być odpowiednia na rozpoczęcie kuracji.Co potem zależy do Pani wzrostu, wagi, szybkości metabolizowania leku (proszę wybaczyć te fachowe terminy ale musiałbym napisać sporą notatkę by to wyjaśnić!)
3. Po rozpoczęciu leczenie wskazanym byłoby udać się jednak do psychiatry, który może przekazać przepisywanie kolejnych recept lekarzowi rodzinnemu!
Mam nadzieję, że wyjaśniłem najważniejsze sprawy.
W razie wątpliwości - proszę o kontakt.
Pozdrawiam i życzę zdrowia!
K.W. Czerniejewski
Witam,

citalopram bardzo dobrze sprawdza się w objawowym leczeniu zaburzeń lękowych, jest lekiem dobrze tolerowanym i bezpiecznym nawet przy długotrwałym stosowaniu- warto by było jednak aby leczenie prowadził psychiatra. Ponadto- jeśli objawy wyraźnie Pani łączy z DDA- leczeniem przyczynowym byłoby dołączenie psychoterapii.
Jeśli chodzi o dostępne na rynku preparaty citalopramu- istnieje wiele zamienników (oprócz Citabaxu- Citronil posiada tabletki po 10 mg). Dostępny jest również escitalopram- bardziej selektywny od citalopramu S-enancjomer citalopramu, który skuteczny bywa już przy dawkach 5 mg. Jednak leczenie powinien prowadzić specjalista psychiatra.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Dzień dobry.
wskazana byłaby jednak wizyta u lekarza psychiatry po pierwsze w celu zweryfikowania Pani stanu zdrowia i przepisanie odpowiedniego leku, w odpowiedniej dawce (o ile będzie taka potrzeba), ale również w celu ew. skierowania na konsultację psychologiczną (odnośnie DDA) i możliwe, że podjęcia psychoterapii (np. na NFZ).
Witam.
Radziłabym jednak skonsultować przyjmowanie leku z psychiatrą. Przyjmowanie tego typu leków bez konsultacji z lekarzem nie jest wskazane a może być także niebezpieczne dla zdrowia. Zalecam skonsultowanie się również z psychologiem w celu podjęcia terapii ze względu na fakt, że źródło Pani trudności może mieć głębsze podłoże.
Można przyjąć 1 opakowanie bez wizyty u psychiatry.
Dzień Dobry,
dziękuję za Pani zaufanie i zadanie mi pytania :)
Nie będę oryginalna, odpowiadając na to pytanie, że nie należy brać leków bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Wiem, że leki zostały przepisane przez lekarza, ale jednak ma Pani wątpliwości i też pisze Pani do mnie. Wygląda na to, że ma Pani potrzebę skonsultowania swojej decyzji, jednak ja nie jestem lekarzem. Pisze Pani o trudnościach finansowych, może warto pomyśleć o Poradni Zdrowia Psychicznego i wizycie na NFZ? Nie doradzę Pani, czy warto brać leki o których Pani pisze, czy nie - nie jestem lekarzem, nie znam Pani sytuacji. Ale wybrzmiewa w Pani zapytaniu wiele trudności o podłożu lękowym: stany nerwicowe, kołatania serca, drętwienie kończyn, dziwne samopoczucie oraz pisze Pani o sytuacjach, które mogły się przyczynić do aktualnych trudności: DDA, ciąża. Może warto przyjrzeć się tym trudnościom? Branie leków pomaga, ale... to tak jak bolał Panią ząb. Bierze Pani lek przeciwbólowy, ból ustępuje, ale ząb nadal się psuje. Z czasem ból się nasila, problem jest coraz większy - nieleczone ubytki prowadzą do zakażeń i problemów. Leczenie będzie z czasem wymagało zajęcia się jeszcze większym obszarem i zajmie więcej czasu, a tabletki będą musiały być coraz mocniejsze, żeby podziałały. Podobnie jest z naszymi problemami. Tabletka może pomóc, uśmierzyć ból, ale czy rozwiąże problem?
Trzymam za Panią kciuki i pozdrawiam! :)
Witam serdecznie, w mojej ocenie odradzam przyjmowanie tak silnego leku bez konsultacji z lekarzem psychiatrą. Należy pamiętać, iż leki o tym działaniu wywołują nieprzyjemne dla pacjenta skutki uboczne. Wspomina Pani o stanach jakie Pani towarzyszą, lecz nie znam przyczyn tych objawów. Może warto skupić uwagę, czemu pojawiają się te stany i pracować nad tym, aby je zminimalizować bez przyjmowania środków farmakologicznych. Często jest tak że osoby wychowywane w rodzinie z problemem alkoholowym w dorosłym życiu borykają się z trudnościami, które w konsekwencji prowadzą do stanów nerwicowych (gdzie podłożem jest lęk) czy stanów depresyjnych (silny smutek). Możemy nad tym popracować i przyjrzeć się bliżej sytuacjom, które Panią spotykają. Zapraszam do kontaktu