Czy można wyjść z nerwicy lękowej?

8 odpowiedzi
Od kilku lat zmagam się z nerwicą lękową.Przeszłam wiele etapów,są dni gorsze i lepsze.Dwa razy miałam napad panicznego lęku co skończyło się szpitalem.Mam wszystkie objawy-bóle głowy,szybkie bicie serca,mrowienie,zawroty głowy,brak uczucia radości.Nie chcę brać leków( mam lek afobam-0,25 na krytyczne sytuacje ale boję się tego leku i nie biorę)najgorsze są dla mnie sytuacje kiedy muszę gdzieś wyjść,coś załatwić,spotkać się z ludzmi.Czy z nerwicy lękowej można wyjść i normalnie funkcjonować? chciałam się umówić do psychologa ale nie stać mnie na wizyty prywatne a na NFZ nie ma miejsc,nie wiem co dalej robić......nie mam już sił
Witam serdecznie. Pracowałam z osobami, które miały podobne objawy. Wiem, że funkcjonowanie z lękami jest bardzo trudne i codzienność bywa niewyobrażalnie męcząca. Wierzę, że terapia skoncentrowana na rozwiązaniu potrafi być pomocna w Pani sytuacji. Proszę o kontakt telefoniczny. Pozdrawiam

Dzień dobry,
Tak długie zmaganie się z problemem musi być dla Pani bardzo wyczerpujące. Ale proszę nie tracić nadziei, z nerwicy lękowej, podobnie jak z innych zaburzeń nerwicowych, można wyjść i funkcjonować normalnie.
W tym momencie, biorąc pod uwagę Pani trudną sytuację materialną, wydaje mi się, że są co najmniej dwie możliwości, z których może Pani skorzystać. Może Pani pracować we własnym zakresie na podstawie książki – przewodnika dla pacjentów doświadczających lęku. Ja mogę Pani polecić podręcznik samopomocy Edmund J.Bourne "Lęk i Fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi". Ta książka to źródło wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim można tam znaleźć konkretne zalecenia i ćwiczenia pozwalające oswoić i opanować lęk.
Drugą opcją jest szukanie pomocy w placówkach prywatnych. Nie wiem czy próbowała Pani szukać nieodpłatnej psychoterapii wśród prywatnych NZOZ (Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej). Niektóre z nich mają kontrakty z NFZ-em, być może tam uda się Pani skorzystać z psychoterapii.
Nie jestem lekarzem, tylko psychologiem i psychoterapeutą, więc trudno mi się odnosić do kwestii leków. Nie jest też dla mnie jasne czego dotyczą Pani obawy, jeśli chodzi o ten lek, tym bardziej, że ma on być stosowany doraźnie. Oczywiście leki uspokajające stosuje się bardzo ostrożnie, ze względu na ryzyko uzależnienia. Jednak jeśli stosowanie leku jest doraźne i odbywa się ściśle według wskazań lekarza, to nie ma powodu do obaw. Nie zmienia to faktu że najlepiej będzie, jeśli omówi Pani wątpliwości, co do stosowania afobamu ze swoim lekarzem, tym bardziej jeśli Pani wątpliwości dotyczyłyby jakichś innych kwestii medycznych np.: chorób współwystępujących czy interakcji z innymi lekami.
Zapraszam również na jedną darmową konsultację do mojego gabinetu na warszawskim Zaciszu, postaram się Pani dać dodatkowe wskazówki..

Pozdrawiam
Magdalena Tylko
Oczywiście można wyjść z nerwicy. Zachęcam do poszukania ośrodków w Pani okolicy, które mają kontrakt z NFZ i skorzystania z psychoterapii. Leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią daje bardzo dobre rezultaty. Proponuję także szczerą rozmowę z psychiatrą odnośnie Pani obaw związanych z przyjmowaniem leków. Lekarz najlepiej wyjaśni Pani działanie leku i rozwieje ewentualne wątpliwości.
Proszę nie bać się Afobamu - to dobry lek. Lęk paniczny jest uleczalny - krótka psychoterapia może być bardzo pomocna. Sugeruję podzwonić po prywatnych poradniach - one miewają też kontrakty z NFZ.
Zapraszam Panią na bezpłatną konsultację w Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy Caritas Diecezji Radomskiej w ramach projektu „Dobry dom – miejsce troski o psychikę człowieka". Jest to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 r. Miasta Radomia.
Czas realizacji: 08.02 – 31.12.2016 r. na podstawie powierzenia zadania Caritas Diecezji Radomskiej przez Gminę Miasta Radomia w oparciu o Umowę Nr ZS-II.526.38.1.2016.IK z dnia 8 lutego 2016.
Osoby, które potrzebują skorzystać z oferty Ośrodka mogą się zgłaszać osobiście bądź zapisywać telefonicznie.
Ośrodek mieści się w budynku Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Kościelnej 14b w Radomiu, nr telefonu: (48) 365-10-87.
Podczas konsultacji, wspólnie zastanowimy się nad odpowiednią formą pomocy dla Pani.
Dziekuję za okazane zaufanie. Objawy lęku w wyniku psychoterapii mogą ulec złagodzeniu i ustąpieniu. Jest to jednak dłuzszy proces jeśli chcemy usunąć przyczyny, a nie tylko zlikwidować objawy. Z dostepnych bezpłatnych form pomocy jest psychoterapia grupowa. Tutaj warto poszukać informacji na ten temat w poradni zdrowia psychicznego lub oddziałach szpitalnych leczenia nerwic np. IPIN na Sobieskiego. Wiem, że istnieje coś takiego jak Dzienny Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej ( dawniej na Twardej), w którym można mieć terapię grupową, a także inne formy terapeutyczne. W tym momencie tworzy się grupa terapeutyczna.

Rozumiem, że psychoterapia indywidualna nie jest dla Pani możliwe ze względu na koszty. Może zatem warto podjąc terapię grupową, aby Pani zycie stało się łatwiejsze. Jeśli będzi Pani miała pytania, to proszę o kontakt bezpośredni.
Witam serdecznie.
Pani Magdaleno dopiero dzisiaj otrzymałam Pani pytanie na maila, więc odpowiadam. Leczenie zaburzeń nerwicowych pod różną postacią (lęk napadowy, lęk społeczny, lęk uogólniony) często zajmuje dużo czasu i wiąże się z wysiłkiem osoby doświadczającej objawów. Odpowiedź na Pani pytanie czy można wyjść z nerwicy lekowej brzmi: tak. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli objawy są mocno dokuczliwe i uniemożliwiają "normalne" funkcjonowanie czasem niezbędna okazuje się farmakoterapia, czyli branie leków. Dopiero na tej bazie można rozpocząć pracę terapeutyczną, która pomoże Pani zobaczyć na czym dokładnie polegają u Pani zaburzenia lękowe, w jakich sytuacjach uaktywniają się objawy i nauczy jak sobie z nimi radzić. Jeśli boi się Pani przyjmowania leków sugeruję znaleźć dobrego psychiatrę, z którym będzie Pani mogła na ten temat porozmawiać i który dobierze odpowiedni lek nie dający dużych objawów ubocznych. Co do pomocy psychologicznej zdaję sobie sprawę, że ciężko jest znaleźć szybką pomoc na NFZ, jednak jest to możliwe. Nie wiem z jakiego miasta Pani pisze, ale w wielu placówkach czasem trzeba czekać kilka miesięcy aż zwolni się miejsce w poradni. Jeśli co jakiś czas będzie Pani dzwonić i dopytywać się jest szansa, że w końcu uda się Pani uzyskać pomoc psychoterapeuty. Proszę nie poddawać się. Naprawdę są szanse, aby poczuła się Pani lepiej i zwiększyła jakoś swojego życia. Proszę również pamiętać, że same leki tylko wyciszą objawy, a dopiero systematyczna psychoterapia (nie konsultacja psychologiczna) umożliwią zmniejszenie objawów lub redukcję zaburzeń lękowych.
Pozdrawiam i trzymam kciuki,
Katarzyna Troć
Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii "Sensum"
Samej będzie trudno. Na NFZ niestety trzeba będzie czekać, ale to nie jest tak, że całkiem nie ma miejsc.