Koszmary u czterolatka

3 odpowiedzi
Witam. Siostrzeniec (4lata) ma okropne sny, po okolo godzinie od zasniecia budzi sie z krzykiem,widzi niby kogos,boi sie, a pozniej nie pamieta co mu sie snilo. Mial ostatnio zabieg na stulejke, zabrali go samego bez mamy, czy to od tego te koszmary czy jest inne podloze? i jak dziecku pomoc?
Witam Panią. Koszmary, tak jak i inne zaburzenia snu, są często efektem zwiększonego lub przewlekłego stresu, a Pani siostrzeniec niewątpliwie go przeżył podczas zabiegu. Nie tylko sama operacja jest potężnym stresorem dla dziecka, ale przede wszystkim rozłąka z mamą więc nic dziwnego, że organizm dziecka próbuje dać upust temu nagromadzonemu napięciu w czasie snu. Oczywiście nie można wykluczyć innych przyczyn, ale trudno to zdiagnozować na podstawie Pani zapytania. Mama dziecka może spróbować pomóc chłopcu w następujący sposób: kiedy dziecko zaśnie, niech z nim zostanie tak długo, aż zaobserwuje rosnące objawy napięcia w czasie snu dziecka. Gdy je zauważy, niech zacznie delikatnie opukiwać naprzemiennie ręce lub ramiona dziecka. Bardzo delikatnie, aby dziecko się nie obudziło. Ta technika, stosowana w metodzie EMDR, bardzo redukuje napięcie, często uwalnia je całkowicie, co potwierdza wiele badań naukowych. To nic nie kosztuje, a może bardzo pomóc. Proszę to robić przez parę dni z rzędu. kiedy dziecko śpi i obserwować, czy napięcie spada. Jeśli jednak ta metoda nie pomoże, i koszmary będą się nadal powtarzać, radzę wtedy udać się po pomoc do psychologa lub psychiatry specjalizującego się w leczeniu dzieci. Pozdrawiam serdecznie

Dzieci mają rózne sny, równiez koszmary. Boja się strachów, duchów, stworów. Układ nerwowy malucha jest dosyc czuły, a brak doswiadczenia w przeżywaniu róznych trudnych sytuacji wywołuje obawy, strach. Ważne jest, aby rodzic uspokoił swoja pociechę, że to tylko zły sen, że mamusia i tatus tez czasami maja koszmary. Bliskość rodzica, przytulenie, spokojny głos zapewni poczucie bezpieczeństwa, którego młody czlowiek potrzebuje. Pozdrawiam
Witam,
dzieci w tym wieku mają różne złe sny, często są one spowodowane lękiem separacyjnym. Jeśli to panią niepokoi, to proszę udać się z małym do specjalisty albo powiedzieć mamie malca aby poszła z nim do psychologa. Jest to jeden ze sposobów zweryfikowania podłoża lęku lub jego późniejszego ewentualnego leczenia.