Jeśli podczas psychoterapii psychodynamicznej na wczesnym jej etapie dochodzi do nieświadomego naduż

2 odpowiedzi
Jeśli podczas psychoterapii psychodynamicznej na wczesnym jej etapie dochodzi do nieświadomego nadużycia i retraumatyzacji pacjenta , z częścią negatywnych skutków dla procesu, dodam, wieloletniego , psychoterapeuta może użyć formy interwencji paradoksalnej , by próbować pomoc wyrazić emocje związane z urazem , przez ponowne realne prawie roczne opuszczenie pacjenta , bez zakończenia i omówienia procesu leczenia.
Gdy w psychoterapii pojawiają się trudne uczucia lub gdy nasilają się objawy, warto o tym opowiedzieć na najbliższej sesji - jest wtedy szansa, na przepracowanie i zrobienie kolejnego kroku na drodze do zdrowia. "Opuszczenie pacjenta", bez zakończenia i omówienia procesu leczenia jest niedopuszczalne.

Nie za bardzo wiem, czy dobrze zrozumiałam. Czy psychoterapeuta bez żadnej informacji przestał się pojawiać na sesjach? Oczywiście jest za mało informacji, żeby móc się do tego odnieść, ale proszę mieć na uwadze, że oprócz celowego działania, mogło też stać się coś nagłego co uniemożliwiało/uniemożliwia mu pracę lub nawet poinformowanie swoich pacjentów o zdarzeniu. Warto zostawić wiadomość terapeucie z prośbą o kontakt jeśli tylko będzie taka możliwość. Najkorzystniejsze byłoby omówienie tego na sesjach z owym terapeutą. Jeśli znowu stan Pani/Pana zdrowia uniemożliwia czekanie i potrzebna jest ciągłość procesu psychoterapeutycznego, to nie pozostaje nic innego, niż znalezienie nowego terapeuty, z którym będzie można przepracować obecne trudności, jak i to niefortunne zdarzenie, które zaszło w poprzedniej terapii.