Jak wyleczyć kołatanie serca?

4 odpowiedzi
Dzień Dobry, od kilku miesięcy miewam kołatanie serca, po którym robi mi się słabo na kilka sekund. Miewam bóle w klatce, pleców oraz drgania mięśni. Budzi to we mnie lęk i koło się zamyka. Zdarzały mi się napady, przez które w nocy nie mogłam się uspokoić, strach mnie paraliżował, teraz objawy się osłabiły, ale nadal czuję gulę w gardle i tę niemiarowość serca. Morfologia, TSH, ekg i echo serca bez odchyleń. Czy jest leczenie, które mogłoby mi pomóc, czy zaczekać, aż objawy ustąpią same? Jeśli tak, gdzie szukać pomocy? Czy holter miałby sens?
Opisywane objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe czy zaburzenia nastroju. Badania dodatkowe zależą od decyzji internisty, czy są konieczne. Wskazana by była jednak konsultacja psychiatry lub psychologa, jeżeli na podstawie dotychczasowych licznych badań nie stwierdzono przyczyny somatycznej. Pozdrawiam MŁ

Objawy same nie ustąpią. Jeżeli badania ma Pani prawidłowe, należy włączyć leczenie psychiatryczne. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Jeśli wyniki badań medycznych są prawidłowe sugeruje się wówczas pacjentom podjęcie psychoterapii. Polecam podejście, w którym ja się specjalizuję terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach.
pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud
Dzień dobry,
pisze Pani o doskwierających Pani objawach somatycznych, powiązanych jednocześnie z odczuwanym lękiem, pobudzeniem emocjonalnym i ogólnym dyskomfortem, negatywnie wpływających na Pani funkcjonowanie w ostatnich miesiącach. Pisze też Pani, że jak dotąd medycyna nie odnajduje przyczyn Pani objawów w zaburzeniach układu krążenia, endokrynologicznych itp. Rzeczywiście objawy, o których Pani pisze, mogą mieć związek z przeżywanym stresem i trudnościami emocjonalnymi (są to także objawy zaburzeń lękowych, afektywnych oraz związanych z traumą), dlatego zachęcałabym do skonsultowania się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem/psychoterapeutą. Podczas wstępnego wywiadu specjalista porozmawia z Panią o możliwych przyczynach występowania napadów kołatania serca w ostatnich miesiącach, a także o wtórnym lęku, jaki te napady powodują. Bardzo prawdopodobne, że psychoterapia przyniesie Pani ulgę. Pytanie o diagnostykę za pomocą holtera bardzo proszę skierować do lekarza kardiologa.
Z pozdrowieniami
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.