Czy istnieją, inne niż koronografia, sposoby na zbadanie serca ?

4 odpowiedzi
Witam, mąż (lat 35) jeszcze rok temu był zdrowy. W czerwcu poczuł się gorzej, zrobiono echo, 20 % frakcji wyrzutowej. W grudniu było 45 % echo, z 13 kwietnia 28% frakcji. Czy to możliwe aby wyniki tak bardzo się różniły, chodziliśmy już po wielu kardiologach, nikt nie zrobił diagnostyki pełnej, mąż jest otyły, więc wmawiają mu cukrzycę i cholesterol, jak przychodza wyki badań to mówią, cyt. " pewnie ta cukrzyca jest ukryta" . Czy badanie koronografii jest konieczne jesli cholesterol wyszedł dobry = "wynik w normie".Czy można zbadać serce na inne sposoby czy tylko koronogrfia?
Pozdrawiam.
Koronarografia u takiego pacjenta jest jednym z elementów diagnostyki niewydolności serca i zwykle jest niezbędna. Czasami można uciec się do Angio CT, choć osobiście nie jestem zwolennikiem tego badania ( większość pracowni w Warszawie źle opisuje to badanie. Zdecydowanie należy u męża wykluczyć chorobę wieńcową jako tło niskiej frakcji wyrzutowej

Dzień dobry! Pani mąż ma dużego stopnia uszkodzenie funkcji skurczowej lewej komory, które może wynikać z rozmaitych przyczyn, jedną z nich, choć nie jedyną, jest niema klinicznie choroba wieńcowa. Czy rzeczywiście mąż nie ma objawów choroby wieńcowej możnaby stwierdzić dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu podczas wizyty lekarskiej. Ze względu na stopień uszkodzenia mięśnia lewej komory serca koronarografia jest zalecaną metodą diagnostyczną w celu podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu, ma na celu jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie choroby wieńcowej, na co inne badania (tzn. nieinwazyjne) niestety nie dadzą odpowiedzi. Pomimo że koronarografia jest badaniem inwazyjnym i niesie ze sobą ryzyko powikłań (minimalne), dużo większym ryzykiem jest pozostawienie pytania o przyczynę niewydolności serca Pani męża bez odpowiedzi.
Wyniki mogą się różnić, z dwóch powodów: (a) frakcja wyrzutowa może się dość znacznie zmieniać w czasie, (b) echo serca jest badaniem subiektywnym i dużo zależy od osoby badającej. Bez wątpienia wymaga to pogłębionej diagnostyki, pewnie też koronarografii (nie tylko pod kątem miażdżycy, ale też np. anomalii naczyniowych), choć pewnie nie jako badanie pierwszego rzutu. Ważne są inne parametry echokardiograficzne (np. wielkość lewej komory). Badaniem referencyjnym w takim przypadku jest rezonans magnetyczny serca.
Można rozważyć tomografię komputerową serca, ale wiąże się ona z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie. Przy tak obniżonej frakcji wyrzutowej proponowałbym jeszcze wykonanie EKG metodą Holtera w poszukiwaniu groźnych zaburzeń rytmu serca. Należy też zastanowić się nad implantacją kardiowertera-defibrylatora.

Pozdrawiam

Tomasz Maćkowiak