Kłopoty z ciśnieniem i sercem u starszej osoby.

5 odpowiedzi
Mój dziadek choruje na serce, jest po zawale, miał wstawiony stent w marcu 2015 roku. Dostał takie leki: Aspifox 75, Axtil 5, Contix 20, Clopidix 75, Roswera 20, następnie w styczniu 2016 na wizycie kontrolnej lekarz po wywiadzie przepisał mu dodatkowo Nedal 5, Espiro 25, Trifas Cor 5, po około dwoch tygodniach trafił do szpitala po omdleniu, przeprowadzono badania: UKG, holterRR, RTG klatki piersiowej w rozpoznaniu napisano: nadcisnienie tętnicze, małego stopnia niedomykalność zastawki mitralnej, poszerzenie aorty wstępującej i wypisano pacjenta do domu z zaleceniami:Areplex 75mg (rano), Acard75 (wieczór), Vivace5 (1/2rano), Furosemid (rano), Nonpres25 (rano), Simvacard 40 (wieczór), Concor Cor1,25 (rano), Mononit 20mg (rano i w południe), Dziadek rano mierząc ciśnienie przed tabletkami ma: 140/85 p. 61 a w południe nawet po spacerze i kawie ma wartosci poniżej 100/60 puls. 50-54 jest ospały raz mu słabo się już robiło też, czy takie reakcje organizmu są spowodowane pogodą czy może złym połączeniem leków? Dodam, że dziadek ma 80 lat, ale wczęśniej ciśnienie miał na poziomie 120/70 i nie było takich skoków.
Tego typu reakcje wbrew powszechnym poglądom nie mają wiele wspólnego z pogodą , dziadek wymaga wizyty lekarskiej i modyfikacji farmakoterapii

Leki są prawidłowe, ale być może dawki zbyt wysokie. Proponuję wykonać 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego(ABPM) i na podstawie tego badania precyzyjnie dopasować dawkowanie leków.
Piotr Salomon
U starszych osób nie dążymy do do małych wartości RR czyli poniżej 120/80. Na pewno koniczna jest weryfikacja leczenia. Proszę zasugerować odstawienie mononitu-to lek objawowy.
Niestety, nie potrafię odpowiedzieć bez zbadania pacjenta. Może trzeba wykonać monitorowanie ciśnienia metodą Holtera.
Szanowny Panie.
Zasłabnięcia i upadki osób w dziewiątej dekadzie życia są istotnym problemem medycznym. W szczególności dotyczą tych osób, które stosują leki wpływające na działanie układu sercowo-naczyniowego. Zarówno choroba, jak i sposób jej leczenia może zwiększać ryzyko zasłabnięcia i omdlenia. Stąd należy wykazywać szczególną ostrożność w stosowaniu farmakoterapii u osób tej kategorii wiekowej. Pański Dziadek otrzymuje kilka preparatów działających na układ sercowo-naczyniowy w określony sposób. Na podstawie analizy PEŁNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ oraz osobistej ocenie aktualnego stanu pacjenta lekarz może dokonać adekwatnej modyfikacji farmakoterapii. W przypadku opisanego pacjenta zmiana leczenia może polegać na znacznej jego redukcji, w postaci zaniechania stosowania preparatu Concor Cor, wymianie leku Furosemidum na lek słabiej działający, rozważenie potrzeby dalszego stosowania preparatu Mononit. Należy mieć na względzie współistnienie choroby węzła zatokowego, to jest upośledzenia funkcji naturalnego, wrodzonego "rozrusznika" serca - w tym względzie potrzebna dalsza diagnostyka (tzw. "holter" EKG).