Nieregularna praca serca. Co robić?

11 odpowiedzi
Witam, czasem przez kilka sekund szybciej bije mi serce. W lato próbowalem biegać na dłuższe dystanse do 20 km z przerwami. Po powrocie do domu, leżąc zauwazylem, że serce zaczyna szybciej bić przez jakieś 3 sekundy a później czuję jakby dławienie czy ''przeskok'' serca przez sekundę. Później normalnie bije i to się powtarza jeszcze co jakis czas, czy to coś poważnego? Mam 25 lat, 180 cm wzrostu, ważę ok 90 kg. Kiedyś leczyłem się na nadciśnienie. Po urodzeniu wykryto u mnie jakieś szmery w sercu, które później ponoć zniknęły.Mialem echo serca i ekg w 2009 w szpitalu, gdy bylem tam na nadciśnienie, wyszły prawidłowo.
Martwię się o te przeskoki, bo słyszałem, że może wytworzyć się skrzep.
Proszę wykonać Holter KEG, a następnie umówić się na konsultację z badaniem echokardiograficznym, wyjaśnimy sprawę.

Prawdopodobnie wystepuja u pana skurcze dodatkowe pochodzenia komorowego lub nadkomorowego. U zdrowego czlowieka moze wystapic ich do 150 na 24h. Aby to zweryfikowac nalezy wykonac 24 godzinny zapis EKG met Holtera. Do pobudzen dodatkowych predysponuja rowniez zaburzenia elektrolitowe tj niedobor potasu lub magnezu . Jak rowniez nadczynnosc tarczycy lub anemia. Proponuje oznaczenie poziomu potasu magnezu , morfologii TSH , fT3, fT4, Jednoznaczna odpowiedz co do budowy anatomicznej Pana serca da badanie echokardiograficze. Po wykonaniu powyzszych badan zapraszam na wizyte. ( przepraszam za bledy ale nie moge wlaczyc polskiej czcionki) Pozdrawiam Mariusz Kafara
Szanowny Panie.
Opisane przez Pana symptomy wymagają analizy elektrokardiograficznej. W tym celu należy wykonać rejestrację EKG metoda Normana Holtera trwającą przynajmniej 24 godziny. Wskazane także wydaje się być przeprowadzenie badania echokardiograficznego. Jednym zdaniem: niezbędna jest osobista konsultacja kardiologiczna.
Podawane przez Pana objawy mogą być związane z fizjologicznymi zmianami rytmu serca, niegroźną arytmią, ale także ze skurczami mięśni klp po wysiłku. Trudno powiedzieć. W razie nasilania się dolegliwości proponuję wykonać próbę wysiłkową i 24h Holter EKG.
Opisywane dolegliwosci zwiazane są najpewniej z arytmią serca(dodatkowe skurcze), które mogą być normą ale ze względu na wywiad należy wykonać badania dodatkowe(podstawowe par krwi z hormonem TSH(tarczyca) oraz echo serca i test wysiłkowy z EKG spoczynkowym.
Dzień dobry,
Bardzo dziękuje za zadanie pytania i przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi. Podawane przez Pana objawy są następstwem zaburzeń rytmu serca, które mogą mieć charakter łagodny lub stanowić większy problem zdrowotny. Najlepszym sposobem na wyjaśnienie tego problemu jest wykonanie 24 lub lepiej 48-godzinnego monitorowania EKG metodą Holtera. Najlepsze są rejestratory 12-kanałowe, które najdokładniej analizują rytm serca.
Pozdrawiam
Piotr Salomon
Szanowny Panie, niestety nie potrafię stawiać diagnozy na odległość, bez chociażby oceny spoczynkowego EKG. Zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam,
Andrzej Bissinger
Pańskie dolegliwości sugerują występowanie arytmii, prawdopodobnie tzw. skurczów dodatkowych. Zwykle takie objawy nie są groźne, ale wspomina Pan o występowaniu w dzieciństwie szmerów nad sercem. Takie objawy mogą świadczyć o wrodzonych zaburzeniach np. wadach serca. Dlatego warto to sprawdzić wykonując echo serca. Badanie można wykonać podczas jednorazowej konsultacji. Zapraszam i pozdrawiam.
Witam
Prawdopodobnie ma Pan krótkie napady czestoskuczow.Jeżeli coś trwa bardzo krótko to nie jest niebezpieczne. Tym bardziej ze serce zgodnie z tym co Pan ns pisał jest zdrowe -wynik echo. Oczywiście można byłoby powtórzyć te badanie i ewentualnie holter ekg.Holter jest badaniem 24 godzinnym i nie zawsze akurat danego dnia są w/w zaburzenia rytmu...????Lepiej byłoby sprawdzić czy zaburzenia rytmu pojawiają się i nasilają przy wysiłku fizycznym.proponuje wykonać test wysilkowy ekg. Dodatkowo ptosze o wykonanie podstawowych badań. tj:TSH Potas i morgologia. Na stałe proszę sobie kupić MAGne B6 i zażywać zgodnie z zaleceniem ns opakowaniu. Trochę więcej wypoczywać a nie tylko ciężko pracować. Po teście wysiłkowym będzie można zdecydować czy zwiększyć aktywnośc fizyczna. Pozdrawiam Basia Grzelewska
Postawienie diagnozy wymaga badania lekarskiego oraz badań dodatkowych, badań dodatkowych sugeruję nie wykonywać bez konsultacji z lekarzem bo to przeważnie strata czasu i pieniędzy( pacjenci często wykonują sobie dodatkowe badania bez konsultacji z lekarzem , które de facto nie wnoszą nic)
Najprawdopodobniej ma Pan/Pani do czynienia z jakimś rodzajem arytmia serca. To, czy jest ona groźna i czy mogłaby być to arytmia mogąca spowodować 'skrzep' , można określić po dokładnej ocenie kardiologiczne i wykonaniu badan dodatkowych np. badania EKG w spoczynku i Holtera EKG. Niekiedy problem może być błahym np. niedobór magnezu, innym razem bardziej poważny - powalne arytmie zagrazajace życiu. Proponuję nie lekceważyć problemu. Proszę pamiętać, że odp. na pytanie na forum internetowym nie zastąpi rozmowy z lekarzem i badania lekarskiego. Dotyczy to wszystkich specjalności lekarskich. Pozdrawiam