Dzień dobry. Mam krótkie pytanie. Mam żonę która odkad pamiętam nie była zbyt wylewna jeśli chodzi o

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam krótkie pytanie. Mam żonę która odkad pamiętam nie była zbyt wylewna jeśli chodzi o wyrażanie uczuć ale zawsze twierdziła i jawiła się i określała jako osoba ekstremalnie empatyczna. Od ponad 6 lat jej zachowanie mnie zaczęło zastanawiać ponieważ nie dość że nie okazuje żadnych uczuć, nie dotyka, nie mówi nic miłego nie chce być dotykana mówi o mnie same złe rzeczy o wszystko mnie obwinia, źle mówi o moich bliskich od których mnie odciągnęła, to samo tyczy się przyjaciół. Nastawia razem z teściową nasza córkę przeciwko mnie mówiąc że zginę w Armagedonie. Traktuje jak służącego, nianie opiekunkę, sprzątaczkę, sponsora. Jedyne czego nie robię to gotowanie. Oskarża mnie o zdrady, o źle wychowanie dziecka, że spędzam z nią za dużo czasu że jestem na każde jej skinienie (dziecka). To ja utrzymuje całą rodzinę opłacam samochody kredyty itd. czy możliwe jest że osoba może być empatyczna tylko wybiórczo? Czy osobowość może się aż tak drastycznie zmienić? Mówi że jestem narcyzem, nie wiem, pewne cechy pasują ale nie traktuje i nigdy nie traktowałem żony tak jak ona mnie. Ona może wszystko mi powiedzieć a ja mam siedzieć cicho i zwykle tak jest. Czy można aż tak zmienić osobowośc. Osoba która uwielbia sztukę kocha kwiaty kawaii traktowała drugiego w tak podły sposób? Z góry dziękuję
Widzę, że jest Pan zaniepokojony zachowaniem swojej żony i chciałby Pan znaleźć wsparcie oraz zrozumienie w tej sytuacji. Warto podkreślić, że zmiany w zachowaniu i osobowości mogą być wynikiem wielu czynników, w tym stresu, traumy, problemów zdrowotnych lub innych życiowych wyzwań etc.

Ważne jest, abyście oboje podjęli otwartą rozmowę o swoich uczuciach i obawach. Zachęcam Pana do wyrażenia swoich emocji i zapytania żony, co może być przyczyną tych zmian w zachowaniu? Może to być dobry krok w kierunku zrozumienia, co się dzieje w jej życiu i w relacji między wami.
Proszę pamiętać, że w relacji ważne jest także dbanie o siebie. Jeśli sytuacja wywołuje u Pana stres i trudności emocjonalne, to może warto także skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Panu pomóc poradzić sobie z trudnościami.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień Dobry,
polecam skontaktować się ze specjalistą , aby szerzej omówić problem podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
niestety zmiany w zachowaniu, o których Pan pisze są możliwe. Wynikać mogą z wielu różnych czynników. Rozumiem, że jest Panu z tym trudno i nie dziwię się. Ciężko może być pojąć jak to możliwe, że ta sama osoba może zachowywać się aż tak niespójnie. Myślę, że w całej sytuacji bardzo ważne jest aby nie traciła Pan z oczu swojego dobra. Ustępowanie i wycofywanie się działa dobrze tylko w pewnym zakresie. Nadmierne wycofywanie się może utwierdzać żonę, że ma prawo odnosić się do Pana w krzywdzący sposób, przez co jej negatywne zachowania mogą nasilać się. Polecałabym aby poszukał Pan wsparcia. Rozmowy z kimś bezstronnym, na przykład z terapeutą, który pomoże Panu na nowo zacząć dbać o swoje granice.
Życzę powodzenia !
Rozumiem, że masz duże zaniepokojenie związane z zachowaniem swojej żony. Sytuacja, którą opisujesz, jest złożona i może mieć różne przyczyny. Ludzka osobowość może ewoluować i się zmieniać.

W kwestii empatii, istnieje możliwość, że osoba może wydawać się empatyczną w niektórych sytuacjach, a jednocześnie nie wykazywać empatii w innych. To zależy od wielu czynników, w tym kontekstu i osobistych przekonań.

Ważne jest, aby skonfrontować się z tą sytuacją w sposób empatyczny i otwarty. Rozmowa z żoną, w której wyrażasz swoje uczucia i zapytasz o jej stan, może pomóc w zrozumieniu, co może się dziać. Jednak jeśli jej zachowanie jest toksyczne lub sprawia, że czujesz się źle, warto również pomyśleć o wsparciu specjalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta rodzinny.

Zmiany osobowości mogą wynikać z wielu czynników, ale zawsze warto zrozumieć źródło tych zmian i poszukać pomocy, zarówno dla siebie, jak i dla swojej relacji. Terapeuta może pomóc w zrozumieniu, jak radzić sobie z sytuacją i jak znaleźć zdrowe rozwiązania dla Waszej rodziny.
Dobry wieczór! Myślę, że istotne jest to w problemie, ktory Pan opisał, że czuję Pan zmianę pod kątem zachowania żony wobec Pana. Myślę, że warto by się temu bliżej przyjrzeć np.na konsultacji indywidualnej lub dla par, jeśli żona wyrazi taką chęć.