czy wszystkie wcześniaki trzeba rehabilitować?

5 odpowiedzi
Niedawno zostałam młodą mamą. Urodził mi się synek, przyszedł na świat aż o dwa miesiące wcześniej niż go się spodziewaliśmy. Dziecko mojej koleżanki też urodziło się jako wcześniak i musiało być rehabilitowane, ale u nas nikt jeszcze nie wspominał o tym, że będzie nam potrzebna rehabilitacja. Jak wygląda rehabilitacja takiego dziecka? Czy wszystkie wcześniaki muszą być rehabilitowane?
Witam, dwa miesiące to bardzo dużo. Tak wczesne wczesniaki z często (acz nie 100%) prędzej czy później wymagają rehabilitacji. Przede wszystkim należy zadbać o handling czyli o sposoby pielęgnacji (noszenie, układanie, podawanie sobie wzajemnie itp.) tak aby zminimalizować dyskomfort, stres i zaburzenia napięcia mięśniowego u maluszków. Często na początek nauka prawidłowego handlingu potrafi wiele zdziałać :) Osobiście prowadzę bliźniaki równie wcześnie urodzone (tj. nauczyłam rodziców handlingu i co jakiś czas odbywa się kontrola - co ok 1-1,5 miesiąca) i póki co maluszki rozwijają się prawidłowo bez najmniejszych zaburzeń. Jednak większość rodziców niestety przychodzi do rehabilitanta jak już trzeba podjąć rehabilitację a odpowiednia pielęgnacja to często bardzo skuteczna profilaktyka.

Moim zdaniem wszystkie dzieci po porodzie tym bardziej wczesniaki powinny odbyć konsultacje osteopatyczna i wizyte u terapeuty dziecięcego.
Dziecko powinno by skonsultowane, ale nie każde dziecko trzeba rehabilitować.
Witam serdecznie,
Na wstępie powiem może, że na codzień nie zajmuje się rehabilitacją dzieci aczkolwiek mogę napisać rzeczy ogólne aby pani pomóc w dalszych działaniach.
Po pierwsze każde dziecko urodzone przed terminem wymaga szczególnej uwagi i obserwacji pod kątem ewentualnej rehabilitacji. Więc zalecałbym wizytę zarówno u lekarza neurologa dziecięcego co pewnie miało u pani miejsce ale także u fizjoterapeuty/tki zajmujących się rehabilitacją dzieci. Czasem nie mówi się typowo o rehabilitacji takiego dziecka a raczej o wspomaganiu rozwoju poprzez ruch.
Myślę, że taka wizyta nie zaszkodzi a zdecydowanie będzie pani miała więcej informacji.
W naszym centrum NEW-REH również przyjmuje fizjoterapeutka zajmująca się pracą z dziećmi, pracuje metodą NDT-Bobath , która jest bardzo bezpieczna dla dziecka.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
rehabilitacja dzieci wcześniej rodzonych jest bardzo istotna dla ich późniejszego rozwoju.

Chodzi tu przede wszystkim o wzmacnianie i budowanie pewnych odruchów wrodzonych, pomoc w rozbudowywaniu aparatu mięśniowo-więzadłowego, koniecznego do prawidłowego funkcjonowania.

Rehabilitacja najlepiej jeśli odbywa się w specjalnie przystosowanych do tego placówkach medycznych, w których pracują wykwalifikowani terapeuci. Istotą są nie tylko zajęcia na które się uczęszcza wraz z dzieckiem, ale też możliwość wyuczenia ćwiczeń, metodyki postępowania z takim dzieckiem, by jak najwięcej pomagać mu rozwijać się od samego początku.

Konsekwencja w tego typu działaniach, daje szybkie efekty i umożliwia po niedługim czasie dorównać rówieśnikom rodzonym po dziewięciomiesięcznym okresie ciąży.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski