Rehabilitacja czy operacja

1 odpowiedzi
Witam,
zrobiłem sobie MR odcinka szyjnego. Opis poniżej:
Badanie MR odc. szyjnego kręgosłupa bez kontrastu iv. Przesłąno obrazy T1 zal.,T2 zal.; sekw z saturacją tłuszczu; projekcje strzałkowe, osiowe.

Fizjologiczna lordoza odc. szyjnego kręgosłupa znacznie spłycona, z odwróceniem krzywizny w jego górnym oraz środkowym odcinku. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Cechy nieco niejednorodnego stłuszczenia szpiku.

Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych C4/C5, C5/C6, z umiarkowanym obniżeniem ich wysokości. Częściowa dehydratacja krążków m/k pozostałych poziomów.

- na poziomie C4/C5 szerokopodstawna, tylna centralna, lateralizująca na str. prawą przepuklina krążka m/k (na ok. 5mm A-P), z osteofitozą krawędzi tylno- bocznych po str. prawej- worekoponowy uciśnięty, przednia rezerwa płynowa zniesiona, rdzeń kręgowy odcinkowo wyraźnie modelowany; otwory m/k odcinkowo zredukowane, prawy nerw rdzeniowy modelowany, bez cech ucisku w badanym ułożeniu.
- na poziomie C5/C6 ogniskowa, tylna lewostronna przepuklina krążka m/k - lewy otwór m/k zredukowany, nerw rdzeniowy po tej stronie modelowany, bez jednoznacznych cech icisku w badanym ułożeniu.

Rdzeń kręgowy bez widocznych zmian sygnału.

Czy to się kwalifikuje do operacji? Czy lepiej zadziałać rehabilitacją? Jeżeli tak to jak długo taka rehabilitacja będzie trwała i ile w tygodniu wizyt Pan proponuje?
Dzień dobry. Przepukliny krążków międzykręgowych jak i modelowanie prze nie nerwów może być wskazaniem do operacji. Działanie takie odbarczy uciskane struktury, jednak wcale nie musi zlikwidować przyczyny choroby.
Zawsze warto najpierw spróbować leczenia zachowawczego jeśli jest taka możliwość, ponieważ organizm posiada ogromne możliwości adaptacyjne i regeneracyjne jeśli są tylko odpowiednio sterowane przez specjalistę. Dodatkowo należy działać z dużą ostrożnością i z odpowiednią techniką ze względu na poziom dyskopatii. Plan rehabilitacji powinien być ustalany indywidualnie, jednak seria 10 zabiegów po 2-3 wizyty w tygodniu jest zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem.