Czy u kogoś w życiu może być tak, że z braku prawdziwych problemów, robi wielkie problemy z niczego?
6 odpowiedzi
Czy u kogoś w życiu może być tak, że z braku prawdziwych problemów, robi wielkie problemy z niczego? Na przykład odczuwa bariery, które istnieją tylko w jego głowie i bardzo cierpi z tego powodu, chociaż tak naprawdę nie ma się czym martwić. Jeśli coś takiego się dzieje, to jakie mogą być tego przyczyny i na czym to polega?
Przyczyn jest tyle ile ludzi. Bez konkretnych danych oraz bez bliższego poznania takiego człowieka ciężko coś radzić. Pomóc mogą klasyczne elementy terapii - lekki wysiłek fizyczny, medytacja, wgląd w siebie poprzez samoobserwację. Jednakże tak czy inaczej kontakt z terapeutą jest wskazany. Pracuję z takim pacjentem i robimy duże postępy, więc przypadłość jak najbardziej do pomocy terapeutycznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem, że w świecie tego kogoś, o kim Pan/Pani pisze, nie ma prawdziwych problemów, bariery istnieją tylko w jego głowie, nie ma się czym martwić. Jest to obraz, na podstawie, którego trudno sobie wyobrazić realną postać.

Fakt, że Pan/Pani zadaje to pytanie i szuka na nie odpowiedzi wskazuje, że jest to coś ważnego. Nie wskazał Pan/Pani, czy ta trudność dotyczy siebie samego czy też może osoby bliskiej. Sugerowałabym rozmowę z psychoterapeutą. Taka rozmowa może rozwiać obawy albo umożliwić zmianę sposobów radzenia sobie z tymi trudnościami. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Irracjonalność, czyli pewna nieadekwatność w przeżywaniu emocjonalnym, umysłowym i w zachowaniu jest typowa dla zaburzeń psychicznych.

Wyolbrzymianie przeżyć, problemów, tworzenie barier to wszystko są pochodnymi procesów nieświadomych, które podlegają prawu przeniesienia. Oznacza to, że pewnie zaniedbania emocjonalne - te nieświadome, frustracje, wyparte, trudne doświadczenia ulegają przenoszeniu się na obecną rzeczywistość, obecne relacje itd. Są to procesy nieświadome, dlatego trudno jest samemu je kontrolować i dlatego warto jest rozważyć pogłębioną psychoterapię, w celu przepracowania tego, co zakłóca życie i funkcjonowanie.

Odczuwane cierpienie tym bardziej wskazuje, że dzieje się coś niedobrego w umyśle tej osoby. Ponadto, nie ma w świecie człowieka, który nie miałby "prawdziwych problemów". Każdy je ma i dla każdego indywidualnie oraz subiektywnie są one prawdziwe, nawet jeśli komuś z boku wydają się sztucznie nakręcane.

Nic nie dzieje się bez przyczyny, aby postawić trafną diagnozę potrzebne jest więcej informacji. Zachęcam do skorzystania ze wsparcia psychoterapii w miejscu zamieszkania. Pozdrawiam

Należy zadać sobie przede wszystkim pytanie czym różni się "prawdziwy problem" od jak rozumiem, nieprawdziwego, sytuację, w których "naprawdę jest się czym martwić" od takich gdzie nie ma się czym martwić.

W ostatecznym rozrachunku tym, co pracuje w naszej głowie są pewne wyobrażenia na temat zewnętrznej rzeczywistości. Mogą być one mnie lub bardziej realne i adekwatne i mieć mniejszy lub większy związek z rzeczywistością.

W istocie jednak jeśli nas coś blokuje przed podjęciem działania to stanowi to realny i ważny problem i jest mniej istotne na ile ma on odbicie w rzeczywistości zewnętrzne. Jest.

Wydaje mi się, że lepiej byłoby się skupić na wskazaniu problemów, które Pan / Pani napotyka i próbie ich rozwiązania, zamiast na zastanawianiu się na ile są one "prawdziwe", a na ile "wymyślone".
Są prawdziwe bo blokują.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.