Czy piaskowanie zębów rysuje szkliwo?

25 odpowiedzi
Przeczytałam historię jednej osoby, która po zabiegu piaskowania zobaczyła w domu, że ma porysowane całe szkliwo.
Dlaczego tak się stało? Jak wygląda prawidłowo wykonane piaskowanie?
Dlaczego piaskowanie powoduje matowienie powierzchni zębów?

Od długiego czasu jestem chora na pierwotną nadczynność przytarczyc (nie biorę żadnych leków). Czy w takim przypadku piaskowanie i skaling nie spowoduje trwałych uszkodzeń w szkliwie?
W Pani przypadku należy ocenić stan uzębienia i sposób oczyszczenia zębów. Proponuje kontakt ze stomatologiem.

Witam ,prawidłowo pzeprowadzone piaskowanie nie powinno uszkadzać szkliwa chyba że została użyta piaskarka abrazyjna,w co wątpię lub zabiegi piaskowania powtórzono bez zachowania półrocznej przerwy.Jeśli chodzi o Pani przypadek nadczynność przytarczyc wiąże się z zaburzoną gospodarką wapniem przez co szkliwo może być niedowapnione proponuję stosować pasty z węglem aktywnym kóre usuwają przebarwiwnia od kawy herbaty czy wina
Wydaje mi się, że są dwie możliwości w danym przypadku. Pierwsza: pacjent miał wcześniej ,,porysowane'' szkliwo, ale zauważył ten fakt zaraz po piaskowaniu. Druga: zabieg został nieprawidłowo wykonany.
W gabinetach stosuje się najczęściej piaskowanie w celu usunięcia przebarwień zlokalizowanych na zębach. Wykonuje się je dedykowanym urządzeniem. Najczęściej specjalny proszek udostępnia firma, która wyprodukowała urządzenie. Proszek używany do usuwania przebarwień nie działa inwazyjnie na szkliwo, nie matowi go i nie uszkadza. Pani choroba nie ma wpływu na zabieg.
Należy jednocześnie pamiętać, aby nie usuwać przebarwień przy pomocy piaskarek do tego nie przeznaczonych.
Pozdrawiam. Dr n. med. Bartosz Jadczyk
Szanowna Pani, piaskowanie (włąściwie wykonane przez lekarza lub wykawlifikowana higienistkę) jest bardzo bezpieczna i wyjątkowomało inwazyjna metodą usuwania osadow z powierzchni zębów. Bardziej "agresywnym" sposobem jest skaling ijego nieprawidłowe przeprowadzenie może doprowadzać do mikrouszkodzeń szkliwa. W żadnym wypadku nie jest jednak możliwe zauważenie tych zmian gołym okiem, ani nawet wyposażonym w standardowe powiększenie 2,5-3,5. Nieostrozne piaskowanie może co najwyżej doprowadzić do niewielkich,niegroźnych uszkodzeń dziąsła.
W przypadku Pani schorzenia nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Ukłony Rafał Radzewski
Prawidłowo wykonane piaskowanie nie uszkadza szkliwa
Może pani mieć piaskowane zeby :))
Pozdrawiamy rojekdental.pl
Witam, piasek do piaskowania jest specjalnie opracowany pod kątem twardości i kształtu drobinek tak, aby nie uszkadzał szkliwa. Naprawdę trudno mi wytłumaczyć dlaczego pojawiło się zmatowienie. Podobnie jest z narzędziami do scalingu, zabieg jest bezpieczny dla szkliwa, oczywiście należy go wykonywać ostrożnie i zgonie z zasadami.
Pozdrawiam
Ewa Kaniewska
Z moich doswiadczeń nie spotkałam się z porysowaniem szkliwa przez piaskowanie.
Dobry wieczór. Obecnie piaskowanie to jeden z podstawowych zabiegów higieny stomatologicznej stosowany jako uzupełnienie po skalingu szczególnie u osób palących i smakoszy napojów silnie barwiących np. kawy :). Cały pakiet higieny zalecany jest co do zasady co pół roku. Jestem sceptyczna co do tego że ktoś zobaczył porysowane szkliwo przed lustrem. Raczej potencjalnie mówimy o mikro urazach widocznych w obrazie mikroskopowym. Gramatury i budowa ziaren proszków stosowanych obecnie do zabiegów higieny zapewniają nawet właściwości polerujące bardziej niż matowiące.
Nie widzę przeciwskazań do profesjonalnej, gabinetowej higieny wobec dolegliwości tarczycowych.
Higiena stomatologiczna to dokładne usunięcie osadów, resztek pokarmów, płytek, które mogą być źródłem dalszych infekcji i stanów zapalnych w organizmie.
Zapraszam na wizytę, Renata Sznajder.
Witam ,
zabieg profesjonalnie przeprowadzonego piaskowania zębów absolutnie nie niszczy szkliwa zębów /oczywiście jeżeli mamy do czynienia z tzw. piaskowaniem profilaktycznym , a nie abrazyjnym wykorzystywanym do zupełnie innych celów ( i wtedy szkliwo zęba może ulec zmatowieniu ).
Zabieg higienizacyjny usunięcia złogów nazębnych ( kamień i osad nazębny ) prawidłowo przeprowadzony z pewnością nie spowoduje trwałych uszkodzeń w szkliwie zębów . Życzę powodzenia .
Zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów wykonywany wg. zaleceń lekarza nie powoduje rysowania ani trwałych uszkodzeń w szkliwie. Pozdrawiam
Dzień dobry. Mogę Panią z całą pewnością zapewnić, że piaskowanie nie niszczy szkliwa ( chyba że ktoś ma stwierdzoną genetycznie amelogenesis imperfecta, tj. schorzenie charakteryzujące się najogólniej rzecz biorąc niedowartościowanym i odmineralizowanym szkliwem). Piaskowanie jest wykonywane przy użyciu specjalnej końcówki rozpylającej piasek o tak dobranej twardości, żeby nie niszczy czy też rysować szkliwa. Sam miałem wiele razy, bez szkody. Nadczynność przytarczyc nie jest w mojej ocenie przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu.
Piaskowanie nie rysuje szkliwa,jednak nie powinno się go robić częściej niż raz w roku.W Pani przypadku nie ma przeciwwskazań do zabiegów higienizacyjnych,pozdrawiam
Witam!
Zabieg piaskowania zębów ma na celu usunięcie osadu nazębnego, nie kamienia. Stosuje się specjalne urządzenie oraz piasek, który pod ciśnieniem powietrza i wody oczyszcza osad. Wcześniej inne tkanki jamy ustnej powinne być odpowiednio zabezpieczone. Jest to zbieg abrazyjny, czyli ścierny. Bardzo ważna jest jakość piaskarki oraz specjalny piasek, który stosujemy.
Nie wiem dlaczego zęby zostały "porysowane", czyli zmatowione. Należy to wyjaśnić u autora zabiegu.
Schorzenia tarczycy nie są przeciwwskazaniem do decyzji o poddaniu się zabiegu piaskowania oraz skalingu.
Co do przypadku osoby, którą Pani opisuje nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Piaskowanie pomimo charakteru abrazyjnego zabiegu nie może absolutnie uszkodzić szkliwa zębów.
Witam serdecznie,
Najprawdopodobniej u tej osoby po zdjęciu osadów uwidoczniły się defekty szkliwa, które były obecne już wcześniej.
Piaskowanie powinno być wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia i z wykorzystaniem odpowiednio dobranego środka (specjalnego rodzaju piasku). Taki zabieg przeprowadzony przez doświadczoną higienistkę jest w pełni bezpieczny i nie jest szkodliwy dla naszego szkliwa! Piaskowanie nie ściera też szkliwa - jedynie usuwa warstwę ochroną składającą się ze składników śliny, dlatego po piaskowaniu obowiązuje przez około 3 godziny biała dieta, aż ta warstwa ochronna wytworzy się ponownie. Przez te pierwsze 3 godziny zęby po piaskowaniu są podatne na przebarwienia, dlatego trzeba się z tym pilnować.

Obecna u Pani nadczynność nie powinna wpłynąć na powstanie uszkodzeń szkliwa podczas piaskowania i skalingu.
Ani skaling ani piaskowanie wykonane w profesjonalnym gabinecie nie uszkadza zębów.
Dzień dobry,
Zarówno piaskowanie jak i skaling nie niszcza szkliwa jeśli są prawidłowo wykonane. - porysowanie szkliwa może wystąpić np wtedy gdy lekarz dotyka skalerem zdrowego szkliwa. Skaling i piaskowanie to 2 metody usuwania kamienia i osadów jakie występują na szkliwie, są najbardziej efektywne gdy stosuje się je razem. Po piaskowaniu zęby nalezy wypolerowac specjalną pastą, co utrudni przywieranie osadu.
Co do Pani schorzenia- nie jest to przeciwwskazanie do zabiegów stomatologicznych, jednakże powinna Pani pozostawać pod opieką endokrynologa.
Pozdrawiam,
Karolina Szydło
Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadów i przebarwień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Przy odpowiednio dobranej grubości piasku do jakosci szkliwa,nie rysuję zębów i nie powoduje trwalych uszkodzeń. Piaskowanie to rodzaj profilaktyki. Piaskowanie nie jest przeciwwskazane przy chorobach tarczycy. Szkliwo z dużą demineralizacja,kruche jest przeciwwskazaniem do piaskowania.
Dzień dobry. Uważam że przy prawidłowo wykonanym zabiegu higienizacji nie powinny pojawić się zmiany które są opisane. Na dokładną konsultację zapraszam do gabinetu.
Maria Kołodziej-Tolasz
Witam. Piaskowanie jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Jeśli szkliwo jest zdrowe nie ma opcji aby coś pękło, czy odprysło. Może się tak dziać na bardzo mikroskopijną skalę, kiedy pryzmaty szkliwne z których zbudowane szkliwo są uszkodzone. Jeśli jednak nie przesadzamy z piaskowaniem tzn. np. robimy je raz na rok, czy co pół roku, nie ma to najmniejszego znaczenia dla szkliwa. Zdecydowanie większą szkodę wyrządza zgrzytanie zębami, czy przesada w piciu soków owocowych, a nawet nadmierna higiena, czy coś co ma codzienny wpływ na nasze zęby, Pozdrawiam
Zabieg powinien być wykonany zgodnie z procedura, a pacjent powinien zastosować się do zaleceń przed i po. Po skalingu i piaskowaniu trzeba zęby wypolerować. Ważne jest tez, żeby zbyt często nie wykonywać piaskowania.
Pozdrawiam
Witam.
Szkliwo to najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu. Prawidłowo przeprowadzona higienizacyjna nie jest szkodliwa dla zdrowego szkliwa. W gabinecie, w którym pracuje profesjonalnym oczyszczaniem zębów zajmują się dyplomowane higienistki, które regularnie uczestniczą w szkoleniach i kursach usprawniających ich pracę. Jednak to lekarz po zbadaniu pacjenta kieruje go na higienizacyjne, bywa, ze trzeba się do tego zabiegu przygotować-np zabezpieczyć odsłonięte szyjki. W Pani przypadku wcześniejsza konsultacja z dentystą jest bardzo ważna gdyż z uwagi na chorobę tarczycy mogą występować rozwojowe zaburzenia szkliwa.
Polecam porozmawiać na ten temat ze swoim dentystą podczas najbliższego przeglądu.
Pozdrawiam
Zabieg całkowicie bezpieczny dla szkliwa
Pozdrawiam
Jacek Dawidowicz
Dzień dobry, piaskowanie jest zabiegiem usuwającym ciemni i żółty osad z zębów i nie powoduje "rysowania szkliwa". Zabieg ten wykonuję,gdy polerowanie nie przynosi pożądanego skutku.
Witam. Zapraszam na badanie
W nawiązaniu do pytania dot.piaskowania:
-prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania jest częścią pełnej higienizacji jamy ustnej i wg Polskiego Towarzystwa Stom. higienizacja wskazana jest co 6-m-cy. lub częściej np.u palaczy itp.
Przy nieprawidłowej technice skalingu lub piaskowania może dojść do podrażnienia dziąseł i naruszenia powierzchni szkliwa. Odpowiedni sprzęt medyczny, umiejętności lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej, dbałość przy wykonywanym zabiegu - nie powinny powodować takich urazów.
Po każdym zabiegu higienizacji w ''gabinecie Janczukowicz''- zęby są polerowane, zabezpieczane przed nadwrażliwością oraz wykonywana jest profilaktyka fluorkowa.

Zapraszam na wizytę ( choroby związane z nadczynnością przytarczyc nie są przeciwskazaniem do zabiegu piaskowania zębów).
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.