Czy mam depresję i czy mogę się z niej wyleczyć bez leków?

2 odpowiedzi
Witam. Od dłuższego czasu dzieje się coś ze mną. Jestem wiecznie zmęczona, nie wyspana, nic mnie nie cieszy, jestem smutna i przygnębiona. Mam niską samoocenę, czuje się bezradna, beznadziejna, bezwartościowa, mam zaburzenia koncentracji, jestem niezdecydowana i mam trudności z zapamiętywaniem. Do tego, szybko się denerwuje, nie panuje nad swoimi nerwami i często płacze. Przestaje mnie interesować, co dzieje się z moimi dziećmi, mężem, rodzina, przyjaciółmi. Nie chcę mi się wyjść z domu, nie mam ochoty z nikim rozmawiać. Mało też rozmawiam z mężem i z dziećmi. Nie okazuje miłości dzieciom, mężowi. Mam myśli na temat własnej śmierci i samobójstwie. Czuję, że jestem ciężarem dla swojej rodziny. Wiem, że bardzo krzywdzę swoją rodzinę i z tego powodu jeszcze bardziej się pogrążam. Potrzebuję pomocy, tylko nie wiem dokąd się udać i nie chciałabym brać żadnych leków.
Objawy jakie Pani opisuje mogą wskazywać na depresję, aczkolwiek profesjonalnej diagnozy powinien dokonać psycholog lub psychiatra. W przypadku stwierdzenia depresji najlepsze efekty dają działania dwutorowe, to znaczy leczenie farmakologiczne + terapia u psychologa lub psychoterapeuty. Z pewnością potrzebuje Pani pomocy i należy się po nią udać do psychologa i/lub psychiatry. Na konsultacji dowie się Pani więcej o metodach przeciwdziałania stanom depresyjnym i zaleceniom jakie powinna Pani zrealizować by Pani samopoczucie się zmieniło. Depresja to nie wyrok na całe życie i im szybciej Pani porozmawia ze specjalistą i rozpocznie terapię, tym szybciej przekona się Pani, że może Pani odzyskać kontrolę nad samą sobą i swoim życiem. Rozumiem, że nie chce Pani przyjmować leków, ale może nie warto wybiegać do przodu, tylko zacząć od jednego małego, a zarazem dużego kroku, czyli skonsultowania się ze specjalistą. Najgorsza w depresji jest bezradność, bardzo często wyuczona, która powoduje, że za długo zwlekamy z podjęciem decyzji i męczymy się niepotrzebnie, co tylko pogłębia stan obniżonego nastroju. Proszę zadać sobie pytanie, co wzbudza w Pani większe obawy: konsultacja u psychologa czy u psychiatry? I pójść do tego, który wywołuje mniejsze lęki. Jeżeli do psychologa jest Pani wybrać się łatwiej, to proszę od tego zacząć. Może pojawić się myśl na przykład " To nie ma sensu i tak nic to nie da, nikt mnie nie zrozumie i mi nie pomoże". Taka myśl również jest objawem i potrafi skutecznie powstrzymać od działania. Proszę jedynie pamiętać gdyby doświadczała Pani takich myśli, że żadne słowo w tej myśli nie jest prawdą. To jedynie przekonanie powstrzymujące, błędne. Zalecam skonsultować się ze specjalistą.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, nie będę się kusił o diagnozę przez internet, bo to co Pani opisała nie pozwala na jednoznaczną diagnozę bez szczegółowego wywiadu, ale prawdopodobnie jest to jedno z zaburzeń afektywnych (nastroju). Jeśli nie chce Pani przyjmować farmakoterapii to jedyną metodą leczenia z wybory jest psychoterapia. Zachęcam do znalezienia sobie psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym albo poznawczym.

Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan
#terapeutapoznan