Co zrobić, gdy mój chłopak jest nadwrażliwy na punkcie wyśmiewania (trauma z dzieciństwa) i zaczynam

2 odpowiedzi
Co zrobić, gdy mój chłopak jest nadwrażliwy na punkcie wyśmiewania (trauma z dzieciństwa) i zaczynam bać się cokolwiek mówić, bo złości się na mnie i uważa, że go ranię gdy tylko chce zażartować. Mam dość pracy nad związkiem, ostatni cały tydzień mieliśmy wypełniony poważnymi rozmowami. Potrzebuję trochę luzu. Lubię żartować. Czuję, że on nie ma w ogóle do siebie dystansu. Sytuacja z wczoraj wyglądała tak, że zezłościł się na mnie gdy zaczęłam śmiać się z jego chęci na chipsy, o której mówił, że to jego ciało potrzebuje. Stwierdził, że się przede mną otworzył, a ja go wyśmiałam. Kompletnie go nie rozumiem. Zaśmiałam się z takiej powszechnej rzeczy, czuję, ze on doszukuje się dziury w każdym moim zdaniu. Moim zdaniem w ogóle go nie wyśmiałam, a chciałam być sobą i wyluzować trochę w naszych rozmowach. Mam tego dość. Co mogę z tym zrobić?
Dzień dobry,
Na pewno pomocna byłaby psychoterapia. Trudno powiedzieć, czy lepsza by była terapia wspólna czy osobno - sugerowałabym najpierw udać się na wspólną terapię i tam korzystając z pomocy terapeuty zadecydować, jaka forma terapii będzie najlepsza. Tylko ważne jest, by partner również widział potrzebę terapii i nie przychodził na siłę, Jeśli by się okazało że partner nie jest zainteresowany terapią, zawsze Pani pójść sama, to też może Pani pomóc w nieporozumieniach z partnerem.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska

Rozumiem, że sytuacja, którą opisujesz, może być trudna dla obu stron. Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa mogą znacząco wpływać na sposób, w jaki dorosłe osoby odbierają różne sytuacje, zwłaszcza te związane z wyśmiewaniem czy żartowaniem. W przypadku, gdy twój chłopak reaguje nadwrażliwie na żarty, ważne jest podejście do tej sytuacji z empatią i zrozumieniem. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

Rozmowa w spokojnej atmosferze: Wybierz spokojny moment, aby porozmawiać z partnerem. Wyraź swoje uczucia i przekonaj go, że nie miało to na celu zranienia go. Powiedz mu, że chcesz zrozumieć jego perspektywę i wspólnie znaleźć sposób na lepsze porozumienie.

Wyrażanie empatii: Spróbuj zrozumieć, jakie są jego uczucia i dlaczego reaguje tak, jak reaguje. Wyraź swoją empatię i chęć zrozumienia, co się dzieje w jego wnętrzu. Może to wymagać cierpliwości i otwartości.

Ustalenie granic: Porozmawiajcie o tym, jakie są wasze granice w komunikacji i żartach. Określcie, które tematy są dla was drażliwe, aby unikać sytuacji, które mogą prowadzić do konfliktów.

Znalezienie wspólnego rozwiązania: Razem poszukajcie rozwiązania, które pozwoli wam obojgu czuć się komfortowo. To może obejmować ustalenie pewnych "słów kluczowych", które sygnalizują, kiedy żarty są bardziej poważne i mogą być odbierane jako obraźliwe.

Rozwijanie empatii: Zachęć go do rozwijania empatii wobec twojego punktu widzenia. Zrozumienie, że twoje intencje nie zawsze są złośliwe, może pomóc w zminimalizowaniu jego nadwrażliwości.

Zastanówcie się nad terapią: W przypadku trudności, terapia par może być skutecznym narzędziem do zrozumienia i rozwiązania problemów komunikacyjnych. Profesjonalista może pomóc w identyfikacji głębszych przyczyn reakcji i oferować narzędzia do lepszego porozumienia się.

Pamiętaj, że kluczową kwestią jest komunikacja i wspólne dążenie do zrozumienia siebie nawzajem. Współpraca i szukanie kompromisów są kluczowe w budowaniu zdrowego związku.