Co powinnam zrobić żeby zneutralizować działania niepożądane psychotropów ?

14 odpowiedzi
Witam, mam 21 lat. Niedawno zdiagnozowano u mnie nerwice lękową. Głównymi doskwierają mi objawy somatyczne takie jak zawroty głowy, odrealnienie, chroniczne zmęczenie, które nasilają się na drugi dzień po nadużyciu alkoholu. Lekarz przeposał mi tabletki, ale dopiero trzeci dzień zaczęłam brać je reguralnie, bo wcześniej byłam na festiwalu i nie chciałam łączyć ich z alkoholem. Miałam przez 10 dni brać 1 tabletkę Citronilu 10mg rano, potem 1,5 tabletki i Xanax 0,5mg przed snem przez miesiąc. Od 2 dni od zażycia większej dawki Citronilu, (mimo że ona i tak jest nieduża) czuję nasilone objawy choroby, Xanax biorę praktycznie godzine-dwie po zastosowaniu Citronilu, bo on mi te działania niepożądane trochę neutralizuje i się uspokajam, nie wiruje już tak wszystko. Mam pytanie w związku z tym , czy mogłabym brać 1 tabletkę zamiast 1,5 tab lub czy mogę zamienić kolejność i Xanax jeść ramo , a Citronil przed snem, żeby przespać te objawy niepożądane ? I najważniejsze, po ilu Citronil zacznie działać i ustąpią działania niepożądane ?
Przy rozpoczęciu lwczenia lekami przeciwdepresyjnymi może dojść do nasilenia objawóq lękowych. To zaraz ustąpi. Proszę pobierać leki według zaleceń i udać się na kontrolę do lekarza prowadzącego.
z poważaniem
Magdalena Sochacka

Citalopram jest lekiem który zaczyna działać po 2-4 tygodniach, w pierwszych trzech dniach stosowania zwykle nasilają się objawy lękowe (wtedy można brać dodatkowo leki z grupy benzodiazepin - w zależności od potrzeb, np. rano) następnie te objawy niepożądane powinny ustąpić. W ogóle uważam, że im mniejsza dawka Xanaxu tym lepiej i być może że wystarczyłoby 0,25mg. Trzeba pamiętać że jest to lek uzależniający i można go stosować jedynie przez krótki okres czasu.
Takie leki jak citronil - nie należy łączyć z alkoholem ! Okres półtrwania citronilu wynosi kilkadziesiąt godzin i metabolizowany jest, tak jak i alkohol, przez wątrobę. W przypadku citronilu objawy uboczne zazwyczaj są najbardziej dokuczliwe w pierwszych 2- 3 tygodniach, później korzyści ze stosowania leków p/depresyjnych są nieproporcjonalnie większe niż ewentualnie utrzymujące się objawy uboczne typu potliwość, spadek libido, senność itp. Proponuję udać się na wizytę kontrolną i opowiedzieć o swoich wątpliwościach lekarzowi prowadzącemu - może zaleci zmianę leków. Pozdrawiam.
Witam,
W opisywanej przez Panią sprawie, wskazana jest konsultacja z prowadzącym lekarzem psychiatrą, który zalecił leki. Modyfikacji zleconych dawek, a także częstotliwości ich przyjmowania dokonuje lekarz prowadzący. Odradzam wprowadzania zmian na własną rękę, ponieważ jest to niebezpieczne dla Pani zdrowia.
Zastanawiam się jak to jest - alkohol nasila objawy nerwicy a Pani odstąpila od przyjmowania leku przez alkohol?! Jakbym czegoś nie rozumiał.
Opisywane objawy somatyczne są istotnym elementem nerwicy lękowej.
Leki z tej grupy, do której należy Citronil, nie działają od razu, dopiero po kilku, kilkunastu dniach. Po pierwszych tabletkach mogą pojawić się objawy niepożądane, niejednokrotnie takie, jakie Pani opsuje. Zwykle nie osiagają dramatycznego nasilenia i szybko ustępują.
Nie doradzałbym modyfikowania leczenia bez porozumienia z lekarzem leczącym. Z nim trzeba uzgadniać dawkowanie jak i porę przyjmowania leków.
By uzyskać poprawę proponuję ODSTWAIĆ ALKOHOL. Łączene ich może być niebezpieczne!
Pozdrawiam
Witam. Citalopram w dawce 10 mg to najmniejsza dawka leku i zwykle wymaga zwiększenia aby uzyskać poprawę stanu psychicznego. Lek powinno się brać rano, ponieważ może zakłócać sen nocny więc obawiam się, że nie uda się " przespać" objawów niepożądanych. Xanax jest natomiast lekiem uzależniającym więc wskazana jest ostrożność podczas jego stosowania. Można oczywiście przez pierwszy okres leczenia rano przyjmować obok citalopramu tabletkę Xanaxu. Najbezpieczniej jednak będzie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Pozdrawiam
Nie mam jasności jak długo przyjmuje Pani Citronil, ale niazależnie od tego jeśli ma Pani bardzo nasilone objawy niepożądane proszę skonsultować to ze swoim lekarzem, napewno Xanax nie jest rozwiązaniem w tej sytuacji, jest lekiem, który bardzo szybko uzależnia.
Najważniejszą sprawą jest nasilanie objawów lękowych po zażywaniu alkoholu, a zwłaszcza długotrwałym i nadmiernym. Wszystkie późniejsze Pani rozważania, po odstawieniu alkoholu - mogą być już nieistotne.
W przypadku zabyrzeńz kręgu depresyjno-nerwicowych bardzo ważne jest aby utrzymać abstyncję od alkoholu i innych używek. Alkohol jedynie w pierwszym etapie/ okresie spożywania przynosi " ulgę" i redukcję napięcia. W kolejnym okresie , zwłaszcza w abstyncji pojawia się niepokój, spadek nastroju. Leki z grupy SSRI ( Citronil) w początkowym okresie przyjmowania mogą powodować niepokój . Zazwyczaj objawy ustępują po około 10 dniach. Jednakże jeśli jest to trudne do zniesiaenia i nie podlega korekcie przez inne leki proponuję zgłosić się z tym skargami do lekarza prowadzącego celem korekty leczenia
Lekarz prowadzący powinien decydować o dawce leku. Citronil jest zazwyczaj zalecany w dawce 20 mg. I zazwyczaj nie ma znaczenia pora przyjmowania tego leku. Uważam, że może Pani przyjmować citronil wieczorem a xanax rano. Proszę tylko pamiętać, że xanax może niekorzystnie wpływać na prowadzenie samochodu. Objawy niepożądane podczas wprowadzania citronilu najczęściej ustępują lub zmniejszają swe nasilenie w ciągu 1-2 tygodni. Efektu leczniczego citronilu należy spodziewać się po ok 4 tygodniach.
Witam!
Leczenie ma Pani rozpisane zgodnie ze sztuką medyczną: Citalopram (Citronil) podaje się rano, ponieważ nie daje senności, a zastosowany wieczorem może spowodować zaburzenia snu; natomiast Alprazolam (Xanax) w pierwszej fazie działania poprawia zasypianie i powinien być podawany wieczorem. Leczący Panią lekarz z pewnością uprzedził, że leki przeciwdepresyjne zaczną działać po 2 - 4 tygodniach (zależy to od osobniczego metabolizmu). Jeżeli idzie o dobre działanie Xanaxu, to jest to normalne - należy on do benzodiazepin i jego działanie występuje od razu, jednak nie jest to lek do stosowania przez dłuższy okres czasu - może dawać ciężkie uzależnienia. Xanax stosuje się tylko przez krótki okres czasu - ułatwia on wprowadzenie właściwego leczenia środkami SSRI, które uzależnienia nie dają. Konieczna jest psychoterapia. Leczenie samymi tabletkami jest tylko częścią procesu leczniczego i to chyba nie najważniejszą!
Z poważaniem
W. Łuczkowski.
Witam, leki przeciwdepresyjne (Citronil) działają w pełni po około 4-6 tygodniach nieprzerwanego ich przyjmowania, do tego czasu celem łagodzenia objawów lękowych może Pani stosować Xanax. Obydwa leki można przyjąć równocześnie, rano. Citronil należy stosować rano, gdyż działa aktywizująco i brany wieczorem mógłby powodować problemy ze snem. Jeśli po zwiększeniu dawki źle się Pani czuje to proszę przyjmować nadal jedną tabletkę do najbliższej wizyty i na niej omówić tę kwestię ze swoim psychiatrą. Pozdrawiam.
Witam. Leki z grupy SSRI (m. in. właśnie citalopram) zaczynają najwcześniej działać po ok 2 tygodniach stosowania dawki terapeutycznej. Pełnego efektu można się spodziewać po ok 4 - 6 tygodniach. W pierwszej fazie leczenia, zanim lek zacznie działać może (choć nie musi) dojść do nasilenia objawów lękowych, wynika to z mechanizmu działania leku i indywidualnej wrażliwości pacjenta. Niekiedy w czasie oczekiwania na zadziałanie głównego leku, stosuje się benzodiazepiny, w celu szybkiej redukcji objawów lękowych. Teoretycznie nie ma przeciwskazań do stosowania Citronilu wieczorem, jednak na większość osób działa on aktywizująco i przyjęcie leku wieczorem, zwłaszcza na początku leczenia może dawać zaburzenia snu. Do następnej wizyty kontrolnej mogłaby Pani spróbować podzielić Xanax 0,5 mg na pół i przyjmować pół tabletki rano (razem z Citronilem) i pół tabletki wieczorem. Sugeruję też całkowite odstawienie alkoholu, ponieważ jego nadużywanie może nasilać objawy lękowe. Jeśli złe samopoczucie będzie się utrzymywać, powinna Pani przyspieszyć termin wizyty kontrolnej i skonsultować dalsze postępowanie z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że skoro źle się Pani czuje po alkoholu, to radziłbym z niego całkowicie zrezygnować, a już na pewno nie "nadużywać". Trzeba dokładnie zebrać u psychiatry wywiad pod kątem możliwości ewentualnego szkodliwego używania alkoholu/ uzależnienia. Jeśli chodzi o opisywane przez Panią leczenie, to standardowa dawka Citronilu wynosi 20 mg, więc nie sądzę, aby zmniejszenie dawki do 10 mg mogło pomóc. Standardowo leki tego typu zaczynają działać po około 4 tygodniach, czasami po dłuższym okresie, nawet 2-miesięcznym. Na początku leczenia pacjenci niekiedy mogą odczuwać nasilenie dolegliwości lękowych. Rozumiem, ze Pani lek zażywa około 12 dni. Xanax proszę potraktować jako lek do stosowania doraźnego, z uwagi na ryzyko rozwoju uzależnienia. Jeśli w ciągu kolejnych kilku dni Pani stan się nie zmieni, to radziłbym skonsultować się z psychiatrą i zmodyfikować leczenie- może być konieczność zmiany leku na lepiej tolerowany.