byly chlopak dziewczyny grozi kumplom i jej dziewczynie

24 odpowiedzi
W roku 2016 od czerwca poznalem kolezanke ktora byla z chlopakiem okazuje sie ze jej byly chlopak jest z podciemnej gwiazdy czyli taki typo co mowi ze cos nie bardzo te chlopaki twoje. Szukaja naiwnego, w bujki sie wdawaja i groza itp.Powiedzialem ze ja nie chce z bylym chlopakiem zadawac sie i zeby ona trzymala z daleka od niego w razie cos to na policje
Mam wrażenie, że jasno i wyraźnie postawił Pan sprawę. czy nadal są problemy?

Trudno jest odnieść się do tej wypowiedzi, bo nie do końca jest ona dla mnie czytelna.
Groźby są karalne, więc nikt nie ma prawa grozić nikomu.
W razie gróźb konieczna jest policja.
Pozdrawiam serdecznie, Janina Czech
Dobry wieczór. Nie bardzo widzę tutaj pytanie. Na pewno unikanie tego rodzaju ludzi to dobry pomysł. Zalecałbym konkretne ustalenie granic kontaktu - np. nie chcę mieć z Tobą nic do czynienia a jeśli będziesz mnie nachodził, albo kogoś na mnie naślesz to wzywam Policję. Dziewczyna najlepiej żeby zrobiła to samo. Jeśli takie informacje z Waszej strony go nie powstrzymają powinniście poinformować o całej sytuacji policję. Z takimi ludźmi zwykle nie ma żartów. Jeśli są świadkowie taki sytuacji warto zdobyć do nich namiary. Jeśli da się to zaczepki itd. warto nagrywać np. na dyktafonie w telefonie. Jeśli już dojdzie do pobicia ważne jest, aby koniecznie powiadomić policję i iść do szpitala na obdukcję żeby były niezbite dowody. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Czasami jest to jedyna reakcja na zaczepne, agresywne zachowania takiej osoby. Co warto o nich wiedzieć.
Opisane zachowania byłego chłopaka koleżanki wskazują, że prawdopodobnie mamy do czynienia z osobą o osobowości antyspołecznej. Ten typ osoby charakteryzują zachowania niezgodne z ogólnie przyjętymi normami kulturowymi lub panującymi w danym środowisku. Osoba taka nie widzi nic niestosownego w ich nieprzestrzeganiu a nawet uważa, że są one absurdalne, bezwartościowe i ograniczające wolność. Zachowania antyspołeczne mogą pojawiać się już we wczesnych latach życia, ale kiedy się utrzymują i przybierają na sile po 15 a zwłaszcza po 18 roku życia wówczas się utrwalają dając poważne zmiany charakteru określane osobowością antyspołeczną. Osobowość antyspołeczna kształtuje pod wpływem czynników środowiskowych, genetycznych i kulturowych. Istotną rolę odgrywają czynniki biologiczne warunkujące pracę mózgu w obrębie przekaźnictwa impulsów czuciowych i bólowych. Osoba taka ma braki w odczuwaniu tzw. uczuć wyższych, czyli zdolności do współodczuwania, miłości, przyjaźni, przywiązania, lojalności, altruistycznych postaw itd. Jeśli na taki rodzaj podłoża biologicznego nałożą się nieprawidłowe, często traumatyzujące sytuacje społeczne i wadliwie rozumiane stereotypy kulturowe np. związane z płcią, wówczas spaczone rozumienie świata utrwala się dając osobowość antyspołeczną.
Jak radzić sobie z takimi osobami? Należy pamiętać, że nie mają one utrwalonego katalogu moralnego, często zmieniają to co robią lub to co mówią. Trzeba wówczas samemu mieć jasno określone ramy, aby nie dać się zwieść. Istotne jest rejestrowanie różnych nieścisłości w zachowaniu takiej osoby i każdorazowe ich komentowanie, jak również nazywanie rzeczy po imieniu, jak kłamstwo to kłamstwo, oszustwo to oszustwo, itd. Należy też być przygotowanym na ataki złości i raczej nie łudzić się, że nastąpi radykalna poprawa. Jeśli jednostka o osobowości antyspołecznej zostanie poddana zabiegom resocjalizacyjnym i terapeutycznym, po wielu latach może dość u niej do powstrzymywania się od natychmiastowego reagowania agresją albo może nauczyć się łączyć fakty, zauważać zależności między swoimi czynami i ich konsekwencjami. Może też wytworzyć się u niej przekonanie, że prawda jest lepsza niż fałsz a trzymanie się granic korzystniejsze niż ich nieprzestrzegania i samowola. Powrót do normalności okupiony jest wieloma wyrzeczeniami i zmianą dotychczasowych nawyków, dlatego nie dla każdego równie skuteczny.
Dzień dobry,
w czym zatem potrzebuje Pan pomocy psychologa? Nie doszukałam się pytania :-)
Pozdrawiam
Witam,
Faktycznie, w razie potrzeby zgłoszenie na policję wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
Nie zadał Pan pytania, ale słuszny wniosek, że groźbami zajmuje się policja. pozdrawiam
Witam Pana,

Prezentuje pan prawidłowa postawę także gratuluję! W sytuacji zagrożenia zrobi pan to co napisał, czyli zadzwoni na policję.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Witam. Podobnie jak Pan uważam że sprawę należy rozważyć i w razie wystąpienia sytuacji które mogą być zagrażające, warto zgłosić na Policję. Nie można biernie przyglądać się przemocy zarówno fizycznej jaki i emocjonalnej. Grożby tzw. karalne podlegają prawnej interwencji i warto o tym pamiętać. Pozdrawiam serdecznie Maria Kruczek
Witam Pana, jeżeli realnie oceniając sytuację, potraktujemy groźbę poważnie i uwierzymy w możliwość jej realizacji, należy koniecznie skierować sprawę na policję.
Art. 190 KK stanowi:
§ 1."Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego."
Pozdrawiam serdecznie, Natalia Kabała- Michna
Dzień dobry, nie postawił Pan pytania, ale opisał trudną sytuację w jakiej znalazł się Pan wraz ze swoją dziewczyną. Myślę, że decyzja o powstrzymaniu się od kontaktu z osobą, która może być agresywna, jest słuszna. Podobnie, jak powiadomienie policji, w sytuacji gdy pojawi się bezpośrednie zagrożenie przemocą. Pozdrawiam. M. Kałagate
Witam pana:]
Rozumiem, że pytanie dotyczy relacji z dziewczyną? Według mnie postąpił pan asertywnie, to znaczy określił granice między panem a byłym chłopakiem. Zastanawiam się, czy powiedział pan dziewczynie, że zależy panu na niej, że ją kocha i chciałby dla niej jak najlepiej, a nie żeby była z chłopakiem spod "ciemnej gwiazdy"...

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Robert Turek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jakie jest pytanie do psychologa ?
Proszę zadać pytanie
Najważniejsze jest bezpieczeństwo Pana i dziewczyny, w sytuacji gdy groźby będą się powtarzać, sprawę należy skierować na policję. Wydaje się, że świetnie poradził Pan sobie w tej trudnej sytuacji, nie wiem na czym Panu zależało pisząc na portalu i czy potrzebuje Pan wskazówek, wsparcia?
Słuszna reakcja.
No i słusznie. Należy chronić siebie i , kiedy trzeba, szukać pomocy.
Witam
Obawiam się , że ta sprawa nie jest sprawą dla psychologa czy dla psychoterapeuty tylko dla policji. Jeśli ktoś komuś grozi to są na to paragrafy i należ y takle rzeczy zgłaszać jeśli czujecie się Państwo zagrożeni. Jeśli ktoś wygłasza groźby i jest prawdopodobieństwo realizacji tych gróźb to nie ma na co czekać.
Pozdrawiam serdecznie
Proszę o zadanie pytania bym mogła na nie odpowiedzieć. Pozdrawiam.
Przytoczona sytuacja dotyczy raczej życiowego poradnictwa niż psychoterapii. Słuszne jest w takiej sytuacji szukanie pomocy u policji, jeśli zagrożenie jest realne.
Nie bardzo wiem jakiej odpowiedzi Pan oczekuje - jest to sprawa raczej dla policji albo prawnika. Agresja nigdy nie powinna być akceptowana a brak działania utwierdza agresora w swojej bezkarności. Życzę powodzenia. M.Błaszczyk
Dzień dobry,
trudno mi stwierdzić co jest Pana pytaniem do psychologa? Rozumiem to tak, że zastanawia się Pan czy może Pan mieć takie oczekiwania od swojej dziewczyny. Myślę, że podjął Pan bardzo dobrą decyzję i postawił Pan swojej dziewczynie bardzo zrozumiałą granice. Nie szuka Pan problemów, nie chce być Pan kojarzony z tamtym gronem. Warto dokładnie partnerce wytłumaczyć z jakiego powodu podjął Pan takie decyzje.
Pozdrawiam A. Pacia
Słuszna decyzja. Lepiej unikać kontaktów z byłym dziewczyny i związanych z tym konfliktów.
Witam, to dobrze, że jasno stawia Pan granice, a groźby są faktycznie przestępstwem, więc śmiało można iść na Policję. Jakie ma Pan w związku z tą sytuacją pytanie?