mgr

Maria Stachoń-Wójcik

Psycholog, Psychoterapeuta

Calendar-iconCreated with Sketch. Umów wizytę 17 umówionych wizyt w ciągu 30 dni

Na stronie dostępne są trzy kalendarze (3 możliwe miejsca wizyty), żeby zobaczyć wszystkie dostępne terminy, przesuń stronę w dół.
Jestem psychologiem i terapeutą. Od 10 lat…
więcej

Umów wizytę

info-iconCreated with Sketch. Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.
 • Witam. Mam na imię Paweł i mam 17 lat. Jestem gejem i boję się o tym powiedzieć rodzicom, znajomym itp. Wiem, że muszę powiedzieć o tym rodzicom. Może Pani doradzić jak mam zacząć rozmowę, co mówić i jak się przygotować ? Trochę boję się odrzucenia i wyśmiania. Dziękuję bardzo.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maria Stachoń-Wójcik

  Dzień dobry. Myślę, że najlepiej będzie znaleźć odpowiedni czas na taką rozmowę, wtedy kiedy nikt nie będzie się spieszył ani nie będzie zajęty innymi ważnymi sprawami. Nie da się przewidzieć tego jak… Więcej

 • Osoba z rodziny cierpi na trichotillomanię i trichofagię od kilku lat. Dopiero teraz dojrzała do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii. Jak starać się ją w tym wesprzeć, wiedząc że nie może przestać tego robić? Żadne tłumaczenia nie pomagają. Co jest przyczyną tych chorób? Czy wizyty u psychologa i… Więcej

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Rozumiem, że trudno być empatycznym w stosunku do czegoś, czego się nie rozumie. W/w czyności służą zmniejszeniu lęku, napięcia emocjonalnego, pozbycia się gniewu i złości czy wyciszeniu się. Dla niektórych… Więcej

Doświadczenie i kwalifikacje

about-me-iconCreated with Sketch. O mnie

 • Na stronie dostępne są trzy kalendarze (3 możliwe miejsca wizyty), żeby zobaczyć wszystkie dostępne terminy, przesuń stronę w dół.
  Jestem psychologiem i terapeutą. Od 10 lat pracuję terapetycznie z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą.

  Psychoterapia to moja pasja, która porwała mnie od razu po studiach i od tej pory jest dla mnie nieustającą inspiracją.

  By skutecznie pomagać, w swojej pracy opieram się na założeniach krótkotermonowej psychoterapii poznawczo-behawioralnej, terapii skoncentroanej na pozytywach, terapii schematów oraz podejściu mindfulness, które stanowią obecnie najnowsze podejścia w psychoterapii.

  By swoją pomoc świadczyć na jak najwyższym poziomie, a techniki terapeutyczne dopasowywać do potrzeb swoich pacjentów, nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w szkoleniach i kursach.

  Ukończyłam magisterskie studia psychologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z wynikiem bardzo dobrym na dwóch specjalizacjach: psychologia kliniczna dziecka i człowieka dorosłego oraz psychologia ekonomiczna. Umiejętności psychoterapeuty zdobyłam będąc słuchaczem czteroletniej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej CBT w Warszawie rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej, którego jestem członkiem.

  Podczas studiów brałam udział w programie Sokrates Erasmus. Dzięki półrocznemu pobytowi w Niemczech na Uniwersytecie Bielefeld zdobyłam cenne doświadczenie zawodowe, które obecnie wykorzystuję w mojej pracy psychoterapeutycznej.


  Obszary jakimi się zajmuje to:

  - Psychoterapia dla dzieci i młodzieży

  Skierowana do dzieci i młodzieży borykających się z m.in.:
  niską samooceną i wycofaniem,
  obniżonym nastrojem,
  lękami,
  trudnościami szkolnymi,
  trudnościami adaptacyjnymi,
  nadpobudliwością psychoruchową (ADHD),
  zachowaniami agresywnymi,
  zaburzeniami snu.

  - Psychoterapia dla dorosłych

  Skierowana do osób dorosłych. Obejmuje terapię:
  nieadekwatnej reakcji na stres
  wypalenia zawodowego
  depresji
  choroby afektywnej dwubiegunowej
  fobii i lęku uogólnionego
  napadów paniki
  zespołu stresu pourazowego
  zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (nerwica natręctw)
  zaburzeń osobowości

  - Interwencja kryzysowa

  To pomoc osobom dotkniętym kryzysem, nagłą sytuacja znacznie przewyższająca zdolności danej osoby do poradzenia sobie z nią: utratą pracy, utratą osoby bliskiej, zdradą, mobingiem w miejsu pracy, nagłą zmianą życiową (wypadek, niepełnosprawność, powódź, przejście na emeryturę, bezdomność, ciężka choroba), przemocą fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, współuzależnieniem.

  - Treningi redukcji stresu

  Prowadzone w formie grupowej lub indywidualnej. Bazujące m.in. na pracy z oddechem oraz technkach uważności (mindfulness). Wykorzystujące najnowsze technologie komputerowe m.in. biofeedback pozwalające dopasować program relaksacyjny do indywidualnych potrzeb pacjenta, tak by w najskuteczniejszy sposób poradzić sobie ze stresem. Celem tych treningów jest stworzenie indywidualnego sposobu radzenia sobie z napięciami.

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Ukończone szkoły

 • Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • Universitaet Bielefeld

Publikacje

 • Marketing i Rynek 6/2011, Zgodność obrazu siebie i wizerunku konsumenta. Wartość predykcyjna różnych metod pomiaru kongruencji, Oleg Gorbaniuk, Maria Stachoń-Wójcik
 • Bliżej emocji (2007), Oleg Gorbaniuk, Tomasz Szymona, Maria Stachoń: Wpływ erotyki w reklamie na zapamiętywanie marek.

Znajomość języków

 • angielski
 • niemiecki

Staże

 • Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SPZOZ w Lublinie
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bieruniu
 • PZP Familia-med w Bieruniu

Certyfikaty

Zdjęcia

Ocena pacjentów

Dodaj własną opinię
5

Ogólna ocena
19 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Poradnia Zdrowia Psychicznego Familia-medUsługa: wyczerpanie zawodowe

  Profesjonalna, konkretna bardzo efektywna wizyta. Szybkie postępy w powrocie do zdrowia. Polecam bardzo

 • K
  Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii Maria Stachoń-Wójcik

  Panią Marię trafnie określą zasłyszane słowa: „Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą ci, gdzie patrzeć, ale nie powiedzą ci, co widzieć”. Podróż wgłąb siebie, przyjrzenie się rzeczywistym przyczynom swoich zachowań - choć często niełatwe to emocje, pozwalają w konsekwencji na sensowną pracę nad sobą i piękne tego owoce. Empatia, spokój i zrozumienie w oczach Pani Marii dawały poczucie komfortu i szczerości przy każdej wizycie. Mnóstwo schematów zostało rozszyfrowanych, a w ich miejsce pojawiła się większa samoświadomość i dojrzałość. Czuję się mocniejsza. Jeśli przytrafi mi się kiedyś ponownie potrzeba skorzystania z pomocy profesjonalnego psychoterapeuty - zgłoszę się właśnie do Pani Marii.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: pracownia psychoterapii SOLUTIO

  Jestem bardzo zadowolona z wizyt u Pani Marii. Nie sądziłam, że już po paru wizytach moje samopoczucie ulegnie poprawie. Profesjonalizm plus sympatyczność.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii Maria Stachoń-WójcikUsługa: konsultacje psychologiczne

  Świetna atmosfera i profesjonalne podejście do pacjenta. Miałem wątpliwości czy pomoc terapeuty będzie dla mnie dobra, ale już po pierwszej wizycie kompletnie zniknęły. Bardzo podoba mi się uporządkowane podejście do problemów, od analizy problemu, przez zbadanie przyczyn, aż do pracy nad jego rozwiązaniem. Zdecydowanie polecam.

 • M
  Lokalizacja: Poradnia Zdrowia Psychicznego Familia-medUsługa: depresja lękowa

  Pani Maria to rzetelny i profesjonalny psychoterapeuta, do którego trafiłam w dość trudnym momencie. Trudno za pomocą klawiatury wyjaśnić, jak bardzo Pani Maria mi pomogła.
  Z wizyty na wizytę wychodziłam coraz bardziej wierząca w to, że coś może się zmienić. Że będzie lepiej. Pani Maria korygowała moje spostrzeżenia, oceny, wyjaśniała mechanizmy i schematy w których funkcjonuję. Moje życie bardzo się zmieniło. Zaczęłam wierzyć w siebie a to chyba najważniejsze. Pragnę podziękować tej wspaniałej terapeutce za pomoc, którą otrzymałam, a która zmieniła moje depresyjno-lękowe życie. Kiedy zaczynałam spotkania z Panią Marią, nie wierzyłam, że tak naprawdę coś może się zmienić w moim życiu. Dominowała we mnie czarna rozpacz, a moje dni zaczynały i kończyły się płaczem przeplatanym ogromna paniką co dalej. Bałam się jutra, bałam się ludzi, przyszłości. Pierwsze spotkania nie były łatwe, bo ciężko było mi otworzyć się przed obcą osobą. Na szczęście Pani Maria swoją osobą i nastawieniem spowodowała, że szybko mogłam poczuć się bezpiecznie, a z każdym kolejnym spotkaniem było mi łatwiej.

 • T
  Lokalizacja: Poradnia Zdrowia Psychicznego Familia-medUsługa: Problemy emocjonalne

  Przyszedłem na terapię trochę na przekór sobie. Nie wiedziałem co mnie czeka. Pierwsze terapie nic nie zapowiadały do momentu kiedy Pani Maria pokazała złość na ludzi którzy przyczynili się do tego że muszę poświęcać czas i uczyć się czegoś co powinienem otrzymać juz na starcie. To złamało we mnie opór. Ktoś więcej niż osoba wykonująca pracę. Ktoś pierwszy raz słuchał i po części wspólodczuwał. Potem było trochę łatwiej gonić cos co ciężko wychwycić. Byłem dzielny. A Pani Maria łaskawie cerpliwa, serdeczna, lecz w sposób inteligentny kierowała rozmową. To był koniec czerwca. Pierwszy raz usmiechałem się w sobie czekając na swoją chwilę na kozetce. Potem dokonywały się dziwne procesy
  . Zaczynało do mnie docierać ze mogę zawalczyć, że te godziny rozmowy z lekarką dały mi narzędzia do walki.
  Rozumiem dziś dużo więcej. To są rzeczy jeszcze ulotne niczym śnieg topniejący. To są ścieżki w połowie odkryte. Droga do mnie zaczęła się chyba w maju pierwszą wizyta u pani Marii Stachoń Wójcik. Terapeutka spytała mnie. Dokąd tak naprawdę zamierza pan iść. Proszę pytać intuicji i wyobraźni. Wiedziałem i wiem. Wiem dokąd chce iść. Mam łatwiej w odzyskaniu torzsamosci. Cwiczę mechanizmy. Pracuję nad sobą. Pani Maria to świetny terapeuta, człowiek, polecam.

 • K

  To była moja pierwsza wizyta z psychologiem i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona! Pani Maria ma bardzo profesjonalne podejście do sytuacji i osoby. Zadaje odpowiednie pytania i uważnie słucha swojego pacjenta. A atmosfera jest bardzo spokojna i przyjemna.

 • W
  Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii Maria Stachoń-WójcikUsługa: psychoterapia indywidualna

  Pani Maria to bardzo dobry specjalista. Jest otwarta oraz ciepła. Atmosfera podczas wizyt jest przyjazna, dzięki czemu pacjent może się otworzyć. Będąc Jej pacjentem zawsze mogę liczyć na wsparcie, wyrozumiałość oraz pomoc. Psycholog z powołania, zdecydowanie godny polecenia.

 • Lokalizacja: Poradnia Zdrowia Psychicznego Familia-medUsługa: psychoterapia indywidualna

  Chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony, że przyszedłem do pani Marii. Jestem zaskoczony pozytywnie, bo ma bardzo ciekawe i profesjonalne podejście do człowieka. Wymusza na mnie myślenie nad swoimi problemami i prowadzi do wykrywania ich przyczyn. Terapia działa, przynosi ciekawe efekty. Bardzo cenię u pani doskonałą pamięć i szybkie kojarzenie faktów. Jeżeli ktoś szuka specjalisty, któremu może się wreszcie wygadać bez stresu i oczekuje tego upragnionego zrozumienia to bardzo polecam panią Marię !

 • P
  Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii Maria Stachoń-WójcikUsługa: psychoterapia

  Pełna profesjonalnosc i dobra atmosfera sprawia ze zaczynam wierzyć w lepsze jutro. Bardzo polecam! :)