Byłam molestowana seksualnie przez wujka, co robić?

6 odpowiedzi
Dzień dobry. W dzieciństwie byłam molestowana przez znajomego rodziców. Jako dziecko nawet tak tego nie odbierałam, wstydziłam się, że wujek” mnie dotyka, a do tego on zabraniał mi komukolwiek mówić. Milczałam, bo bałam się kary. Teraz jednak wiem, że było to molestowanie. Mam dwadzieścia lat, a ta trauma z dzieciństwa ciągle we mnie siędzi”. Zastanawiam się, czy rodzice wiedzieli. Co robić w takiej sytuacji?
Doświadczenie, o którym Pani pisze to ogromny ciężar z jakim Pani zmagała się będąc mała dziewczynką i zmaga się teraz jako młoda kobieta. Psychologowie, którzy badają ten obszar jednoznacznie stwierdzają, że takie doświadczenia wywierają wpływ na dalsze życie i mogą utrudniać funkcjonowanie w życiu dorosłym osób nimi dotkniętych. Mam wrażenie, że to właśnie Pani ma na myśli pisząc, że trauma "siedzi" w Pani wspomnieniach, emocjach, ma wpływ na codzienne życie. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty o wykształceniu psychologicznym, który omówi z Panią konsekwencje tych wydarzeń, postawi właściwą diagnozę i rozpocznie pracę z Panią tak, żeby te bolesne wspomnienia nie zakłócały Pani funkcjonowania i nie odbierały radości życia.

Witam Panią
Dziś ważne jest uwolnić się od tego doświadczenia. Zatem ważne jest jak to doświadczenie "siedzi" w Pani. To obszar pracy z psychoterapeutą. To doświadczeńie niestety ma wpływ na Pani obecne życie i funkcjonowanie. Warto to przepracować z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, tematy traumy z dzieciństwa wyzwalają wiele negatywnych emocji, co często powoduje, że staramy się o tym, zapomnieć, lub wyrzucić ze świadomości. Dodatkowo, dużo wysiłku wkładamy, aby zabezpieczyć się przed sytuacjami, nawet neutralnymi, ale kojarzącymi się z traumą (tak osoba molestowana w dzieciństwie może np. unikać jakiejkolwiek bliskości fizycznej, ponieważ powoduje to lęk przed powtórzeniem się traumy). Kosztuje nas to dużo wysiłku, a uniknięcie niektórych bolesnych doświadczeń jest niemożliwe lub oznaczałoby wycofanie się z życia i rezygnację z zaspokojenia wielu potrzeb. Czyli takie wydarzenie z dzieciństwa nie tylko spowodowało emocje w dzieciństwie, ale także generuje konkretne problemy w obecnym zyciu, nawet pomimo tego, że minęło wiele lat. Celem terapii jest zarówno zajęcie się przeszłością jak i teraźniejszością. Oznacza to często przężycie emocji z dzieciństwa, ale także nauczenie się zaspokajania swoich potrzeb, nawiązanie głębokich i dobrych relacji z bliskimi oraz wszystko, co sprawi, że klient będzie mógł prowadzić wartościowe i satysfakcjonujące życie. Myślę, że warto spróbować pod okiem specjalisty.
Witam, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie powinna Pani odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy to złe doświadczenie negatywnie rzutuje na Pani obecne życie – częste odtwarzanie tych traumatycznych zdarzeń, wchodzenie w relacje, osiąganie celów życiowych czy po prostu dobrostan psychiczny. Ale skoro Pani pisze, że ta trauma nadal w Pani siedzi to zakładam, że tak właśnie dzieje się. W takim przypadku warto zgłosić się do specjalisty psychologa, żeby uporać się z tym traumatycznym doświadczeniem, aby nie wpływało na Pani obecne życie. Może to być ważne również w kwestii Pani relacji z rodzicami, ponieważ ma Pani wątpliwości do ich świadomości tych zdarzeń. Inną sprawą, w której potrzebuje Pani pomocy prawnej jest kwestia wyciągniecie konsekwencji wobec sprawcy – być może łatwiej będzie Pani o tym zadecydować po uzyskaniu pomocy u psychologicznej. Proszę pamiętać jednak, że w polskim systemie prawnym tego typu przestępstwa niestety ulegają przedawnieniu w zależności od „kalibru” czynu zabronionego, więc ważny jest moment kiedy doszło do ostatniego takiego zdarzenia.
Rozumiem, że mówi Pani o dwóch problemach - nieprzepracowanej traumy i tego, że problem dotyczy również rodziców. Myślę, że warto najpierw samemu uwolnić się od złych doświadczeń, a potem zająć kwestią związaną z rodzicami.
Dzień dobry. Doświadczenia traumatyczne, jakim niewątpliwie jest opisywane przez Panią dotykanie przez dorosłego, czyli naruszenie granic, zapisują się w pamięci na wielu poziomach, zarówno jako wspomnienie wydarzenia, pamięci o emocjach z nim związanych jak też tzw pamięci ciała wynikającej z tamtych przeżyć, doświadczeń czy myśli. Takie doświadczenie rzutuje również w wielu poziomach na dalsze życie i może mieś wiele różnych objawów, które siedzą długo i dotkliwie.
Element tajemnicy jak i wstydu u ofiar wykorzystania seksualnego jest bardzo częsty i jest to też forma radzenia sobie z sytuacją w czasie kiedy osoba jej doświadcza.
Bardzo ważnym krokiem jest znalezienie siły by te uczucia przełamać i odważyć się na poszukanie pomocy, co właśnie Pani czyni.
Proponuję poszukanie terapeuty specjalizującego się w pracy z ofiarami traumy, osobiście preferuję EMDR, jest to metoda o wysokiej skuteczności, jednocześnie pozwalająca na pierwsze efekty we względnie krótkim czasie, kilkunastu sesji.