Dzień dobry. Moja żona w dzieciństwie była ofiarą molestowania. Wiek po 40stce zdiagnozowana choro

6 odpowiedzi
Dzień dobry.
Moja żona w dzieciństwie była ofiarą molestowania. Wiek po 40stce zdiagnozowana choroba alkoholowa depresja odmowa leczenia i przyjęcia pomocy mieszkamy za granicą. Potrzebny kontakt ze specjalistą. Najlepiej centrum terapeutyczne w którym mogłaby uzyskać pomoc. Próbowaliśmy terapii z hiszpańskim psychologiem i lekarzami ale ze względu na komunikację nie przynosi rezultatów. Proszę o kontakt.
mgr Karmen Jauch
Psycholog, Psychoterapeuta
Pruszków
Dzień dobry Panu,
rozumiem Pana zakłopotanie. W tym przypadku może okazać się pomocna terapia online. Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu wskazany będzie terapeuta uzależnień, który dodatkowo pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnym. Na Znanymlekarzu są terapeuci uzależnień, którzy świadczą usługi online. Myślę, że jest Panu bardzo ciężko z tą sytuacją i być może pomogłaby by Panu rówież rozmowa z psychologiem na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie

Karmen Jauch

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
mgr Katarzyna Sereda-Kawka
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Sytuacja niewątpliwie bardzo trudna dla Pana jak i Pana żony. Niezbędny wydaje się kontakt ze specjalistą w formie online, skoro w kontakcie bezpośrednim wystąpiła bariera językowa. Ewentualnie można poszukać w Hiszpanii polskojęzycznego terapeuty. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie żony w poszukiwanie specjalisty aby miała wybór z kim będzie pracowała. To bardzo ważne aby poczuła się podmiotowo. Można również zrobić rozpoznanie i zaproponować kilku specjalistów, z których będzie mogła wybrać.
Terapeuta po zapoznaniu się z sytuacja pokieruje dalsze kroki (terapię uzależnień, terapię par itp), w zależności od potrzeb.
Wydaje mi się, że dużym wsparciem dla Pana byłoby podjęcie samodzielnej terapii indywidualnej niezależnie od terapii żony. Pamiętajmy, że bardzo często cierpi więcej niż jedna osoba w rodzinie.
Trzymam kciuki!
Dzień dobry,
Przede wszystkim jestem pod wrażeniem Pana bardzo dużego zaangażowania w pomoc żonie. Jest to szczególnie trudne w obcym kraju, w sytuacji, gdy żona jest pogrążona w depresji i odmawia pomocy.
Zaproszenie żony do współpracy z terapeutą uzależnień może być w tej chwili trudne, ale nie jest niemożliwe. W pierwszej kolejności pomogłabym jej uporać się z depresją.
Proszę też zadbać o siebie! Będąc w dobrej formie psychicznej, będzie pan mógł skuteczniej wspierać żonę.
mgr Katarzyna Wiszniewska
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Warszawa
Dzień dobry, faktycznie terapia w języku obcym nawet pomimo jego znajomości może być być trudniejsza ze względu na wyrażanie emocji i konfrontacja z nimi w języku ojczystym może być łatwiejsza i dla osoby poddającej się terapii lepiej rozumiana. Jest dużo specjalistów, którzy oferują spotkania z pacjentami w formie online. Odpowiednio stworzone warunki do takich spotkań z Psychoterapeutą specjalizującym się w uzależnieniach w tym przypadku mogą absolutnie zastąpić spotkania na żywo, ale w innym języku.
Dzień Dobry, wyobrażam sobie, że sytuacja jest trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą ( psychologiem lub psychoterapeutą), aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Rozpoczęcie terapii z polskojęzycznym specjalistą powinno przynieść ulgę. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego
Dziękuję opisanie tej bardzo trudnej sytuacji. W przedstawionym kontekście na początek sugeruję konsultację z psychiatrą, aby ocenić aktualny stan psychiczny Pana żony oraz zaproponować adekwatne leczenie farmakologiczne, szczególnie przy współwystępującej depresji i chorobie alkoholowej. Równolegle istotne jest znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty do pracy z traumą i długotrwałym kryzysem emocjonalnym — taka terapia może odbywać się również w formule online; w tym zakresie mogę podjąć się pracy terapeutycznej. W razie potrzeby mogę także pomóc w ukierunkowaniu dalszego procesu wsparcia.

Eksperci

Katarzyna Szczypior

Katarzyna Szczypior

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Martyna Urbańska

Martyna Urbańska

Psycholog

Radom

Piotr Łodziński

Piotr Łodziński

Psycholog

Warszawa

Julia Pagacz

Julia Pagacz

Psycholog

Gdańsk

Wiktoria Florek-Dąbrowska

Wiktoria Florek-Dąbrowska

Psycholog

Warszawa

Katarzyna Brożyna

Katarzyna Brożyna

Psycholog

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 39 pytań dotyczących usługi: molestowanie seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.