Badanie hsg

9 odpowiedzi
Witam, mam PCOS oraz przegrode macicy, ktora zostala czesciowo usunieta w zabiegu laparoskopii z histeroskopia. Kilka miesiecy pozniej mialam tez wykonana laparoskopie w celu sprawdzenia czy nie pojawily sie zrosty po poprzednim zabiegu. O dziecko staram sie ponad 3 lata, badania partnera ok. I stad moje pytanie, czy zabieg laparoskopii z histeroskopia sprawdza droznosc jajowodow czy wypadaloby wykonac badanie hsg. I czy badanie hsg jest wykonywane u kobiet z przegroda macicy/ macica dwurozna?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz
Witam, najważniejsze jest czy podczas którejś z laparoskopii wykonywano chromotubajcę - czyli badanie drożności jajowodów - powinna być na ten temat informacja w karcie Informacyjnej lub może Pani się zwrócić z prośbą o udostępnienie protokołu zabiegu. Jeśli chodzi o badanie HSG jak najbardziej jest wykonywane u kobiet z przegrodą macicy oraz z macicą dwurożną. Pozdrawiam

Witam,
W czasie laparoskopii można łatwo sprawdzić drożność jajowodów - proszę dokładnie sprawdzić dokumentację z hospitalizacji pod tym kątem. Jeśli tego nie zrobiono HSG jest konieczne a nieprawidłowości macicy nie są przeciwwskazaniem.
pozdrawiam
T. Łabiak
Dzień dobry.
To czy była sprawdzana drożność powinno zostać nadmienione w opisie do zabiegu. Jeżeli drożność nie była wykonywana, to zamiast HSG warto rozważyć HyCoSy. Więcej może przeczytać Pani nastronie CliniCare.
Pozdrawiam SK
Szanowna Pani z reguły bada się jednoczasowo w trakcie laparoskopii - są specjalne cewniki - po to aby nie narażać na ponowne zabiegi pacjęnki i dostać szybko wiarygodną odpowiedź nt. drożności. pzdr artur mazur kalisz
O rodzaju leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentką dlatego każda odpowiedź będzie tylko snuciem domysłów i dywagowaniem.
Prawdopodobnie przy laparoskopii sprawdzono drożność jajowodów. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
Laparoskopia umożlwia ocenę drożności jajowodów nawet bez histeroskopii. Histerosalpingografia (HSG) jest wykonywana u kobiet z macicę dwurożną lub z przegrodą macicy i również służy rozpoznawaniu tych wad. Jeśli miała Pani laparoskopię z badaniem drożności jajowodów, w połączeniu z histeroskopią, (co nie jest wcale takie oczywiste), to HSG raczej niczego nowego nie wniesie.
Z wyrazami szacunku,
CS
Jeżeli w trakcie laparoskopii nie wykonano sprawdzenia drożności jajowodów a ma Pani problem z zajściem w ciążę to oczywiście należy wykonać zabieg HSG
Proszę sprawdzić czy podczas laparoskopii sprawdzono drożność jajowodów
(protokół operacyjny).
Jest to lepsza i dokładniejsza metoda metoda niż HSG. BD