Pytania pacjentów (858)
-
Wczoraj Podczas gry w piłkę skończyłem na jedną nogę, wygiela się troche w drugą stronę w stawie kol
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W takim przypadku najlepiej zrobić rezonans magnetyczny, zdecydowanie przyśpiesza to wdrożenie prawidłowego leczenia.
-
Czy pęknięcie obojczyka leczy się tylko gipsem? Czy gips można zastąpić stabilizatorem?
Czy pęknięcie obojczyka leczy się tylko gipsem? Czy gips można zastąpić stabilizatorem?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można
-
Niedawno skręciłam nogę w kolanie. Jestem kobietą, mam 78 lat. Polecono mi przykładać do kolana zimn
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zimne okłady niczego nie leczą, zmniejszają tylko obrzęk i ból. Jeśli po okładach ból się nasila, to należy przestać je stosować.
-
Mam 24 lata i zespol Tunera. Od mniej więcej 9 roku życia mam pewną dolegliwośc związana z kolanem c
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Blokowania kolana najczęściej spowodowane są uszkodzeniem łąkotki lub ciałami wolnymi w stawie. Osteopenia nie ma znaczenia. Trzeba wykonać badanie rezonansu magnetycznego kolana.
-
19.07.2018 miałam wypadek w wyniku którego mam złamanie obu gałęzi kości łonowej prawej. Leżę już bl
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli złamania dotyczą tylko kości łonowej prawej, to nie ma przeciwwskazań do obciążania lewej nogi, tym bardziej, że zbliża się już miesiąc od urazu. Konieczne są kule i można stopniowo próbować… Więcej
-
2 miesiące temu doznalem zwichniecia obojczyka stopnia III.lekarze stwierdzili że obojczyk trzeba st
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie będzie problemu z jej wyjęciem, ona się nie zalewa kością. Nie powinna też niczego uszkodzić.
-
Witam czy jak w grudniu ubiegłego roku miałem wypadek samochodowy co skończyło się złamaniem wyrostk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli nie boli, to tak.
-
Jestem strażakiem i jakiś czas temu na służbie uleglem wypadkowi. Uszkodziłem kolano. Dzisiaj odebra
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
A ACL i PCL (czyi więzadeł krzyżowych) nie opisali? Na podstawie opisu to trudno powiedzieć. Wydaje się, ze uszkodzenia łąkotek mogą mieć charakter stabilny - wtedy leczenie polegałoby na rehabilitacji.… Więcej
-
W sierpniu tego roku najechałam rowerem na szynę tramwajową, był poślizg i upadek. Złamałam prawą rę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na razie trzeba wykonać kontrolne rtg, żeby ocenić zrost (zwykle po 6 tygodniach), potem trzeba więcej ćwiczyć, a jeśli po kolejnych 2-3 miesiącach nie będzie poprawy, trzeba wykonać kolejne badania… Więcej
-
Jestem tancerką. Mimo rozgrzewki pod okiem trenera, która wygląda tak jak u reszty grupy często zdar
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto skonsultować się z rehabilitantem zajmującym sie treningiem funkcjonalnym, żeby ocenił gdzie są deficyty i co może być przyczyną.
-
Około 2 miesiące temu, grajac w piłkę coś mi chrupnęło w kolanie ,po wizycie u lekarza wysłał mnie n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli coś chrupnęło, to pewnie coś się uszkodziło. Trzeba wykonać rezonans magnetyczny i postawić wreszcie rozpoznanie.
-
witam mam prośbę a raczej wołanie o pomoc ,mój syn obecnie lat 21 ostatnimi laty coraz bardziej cier
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zapisać się na konsultację do prof Jarosława Czubaka lub dr Andrzeja Sionka (Szpital im Grucy w Otwocku)
-
Witam. 2 tygodnie temu miałem artroskopie barku. W ciągu ostatnich 8 lat bark wypadł mi około 10 raz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Raczej nie powinien. Zwykle jednak rehabilitację zaczyna sie od stref gdzie bark nie "wypadał"
-
W opisie badania MRI stawu skokowego mam zdanie "zmiany bliznowate sięgają przyczepu łódkowego pasma
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To kalka z języka angielskiego - spring ligament. Polska nazwa to więzadło piętowo-łódkowe podeszwowe.
-
Podczas treningu upadłem na rękę, od razu poczułem ból podczas skręcania nadgarstka, naciskania kciu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest tu podejrzenie złamania kości łódeczkowatej. Kolejne rtg powinno wykluczyć lub potwierdzić rozpoznanie, chociaż niekiedy konieczne jest CT/MRI
-
Jakie są możliwości zestarzałego leczenie zesztywnienia stawu kolanowego? Mam w w wyproście ustawion
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To zależy od przyczyny problemu. W niektórych przypadkach można uwolnić zrosty i uzyskać poprawę ruchu, w innych jest to niemożliwe. Ważne, czy zachowana jest geometria stawu.
-
Poszedłem do lekarza rodzinnego z bólem prawego kolana, zlecił RTG. Opis zdjęcia: Szpara stawowa węż
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może być konieczna ale to zależy od wieku, zakresu ruchów, innych objawów itd.
-
Witam. Mam 17 lat i od kilku lat zmagam się z bólem stawów kolanowych. Ból zazwyczaj pojawia się po
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak zwykle boli patellofemoral pain syndrome. Rzeczywiści, jak dotąd nie ma dobrej metody leczenia, chociaż rehabilitacja (ćwiczenia bioder, miednicy oprócz kolan) potrafi przynieść poprawę. Raczej… Więcej
-
Wynik RM kolana: "Uszkodzenie rogu tylnego łękotki bocznej typu rączki od wiadra - róg tylni przerzu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Operować
-
Witam, biegam od 15 lat, w tym czasie miałem kilkukrotnie skręconą tę samą kostkę. Czuję ze nie jes
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, jesli staw jest niestabilny i nie pomaga rehabilitacja, to należy rozważyć leczenie operacyjne.
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…