Astygmatyzm - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Astygmatyzm - informacje o chorobie

  Wada wzroku wynikająca z budowy oka. W przypadku, gdy symetria obrotowa oka jest niewłaściwa (szerokość oka jest większa od wysokości), bodźce odbierane przez soczewkę i rogówkę zostają zniekształcone i obraz przesłany do mózgu z siatkówki  jest rozmazany.  W większości przypadków odpowiedzialny za to zjawisko jest nieprawidłowy kształt rogówki, rzadziej natomiast soczewka. Obok krótkowzroczności i nadwzroczności, astygmatyzm jest jedną z trzech głównych wad wzroku.

Podział

  Gdy osie optyczne są do ułożone są prostopadle, nie krzyżują się, mówimy o astygmatyzmie regularnym, natomiast astygmatyzm nieregularny występuje przy zniekształceniu rogówki, osie przecinają się, ale powstający obraz jest nieostry w pewnych obszarach.

Przyczyny

  Za astygmatyzm mogą być odpowiedzialne wady wrodzone, ale także urazy mechaniczne, pochorobowe uszkodzenie rogówki, blizny rogówki po zranieniu, zwyrodnienia czy utrata przezierności soczewki pojawiająca się z wiekiem (zaćma).

Diagnoza

  Jeśli obraz odbierany przez oko jest rozmazany na krańcach, a podczas skupiania wzroku występują bóle lub zawroty głowy, tarcie i mrużenie oczu, należy wykonać badania okulistyczne.

Leczenie

  Astygmatyzm regularny może być korygowany okularami ze szkłami cylindrycznymi, które w przypadku nieregularnego nie dają rezultatu i należy zastosować soczewki kontaktowe lub korekcję laserową (w oparciu o topografię rogówki lub technikę „wave front”). Jeśli natomiast astygmatyzm jest wynikiem zaćmy, wykonuje się operacyjną wymianę soczewki na sztuczną wewnątrzgałkową.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - astygmatyzm

Ksawery Czubkowski

Ksawery Czubkowski

Okulista

Warszawa

Michał Szot

Michał Szot

Okulista

Warszawa

Teresa Lontkowska

Teresa Lontkowska

Okulista

Opole

Beata Januszkiewicz-Malkiewicz

Beata Januszkiewicz-Malkiewicz

Ginekolog, Okulista

Legnica

Ewa Dąbrowska-Skura

Ewa Dąbrowska-Skura

Okulista

Radomsko

Astygmatyzm - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: Astygmatyzm

Astygmatyzm - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.