Astygmatyzm - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Astygmatyzm - informacje o chorobie

  Wada wzroku wynikająca z budowy oka. W przypadku, gdy symetria obrotowa oka jest niewłaściwa (szerokość oka jest większa od wysokości), bodźce odbierane przez soczewkę i rogówkę zostają zniekształcone i obraz przesłany do mózgu z siatkówki  jest rozmazany.  W większości przypadków odpowiedzialny za to zjawisko jest nieprawidłowy kształt rogówki, rzadziej natomiast soczewka. Obok krótkowzroczności i nadwzroczności, astygmatyzm jest jedną z trzech głównych wad wzroku.

Podział

  Gdy osie optyczne są do ułożone są prostopadle, nie krzyżują się, mówimy o astygmatyzmie regularnym, natomiast astygmatyzm nieregularny występuje przy zniekształceniu rogówki, osie przecinają się, ale powstający obraz jest nieostry w pewnych obszarach.

Przyczyny

  Za astygmatyzm mogą być odpowiedzialne wady wrodzone, ale także urazy mechaniczne, pochorobowe uszkodzenie rogówki, blizny rogówki po zranieniu, zwyrodnienia czy utrata przezierności soczewki pojawiająca się z wiekiem (zaćma).

Diagnoza

  Jeśli obraz odbierany przez oko jest rozmazany na krańcach, a podczas skupiania wzroku występują bóle lub zawroty głowy, tarcie i mrużenie oczu, należy wykonać badania okulistyczne.

Leczenie

  Astygmatyzm regularny może być korygowany okularami ze szkłami cylindrycznymi, które w przypadku nieregularnego nie dają rezultatu i należy zastosować soczewki kontaktowe lub korekcję laserową (w oparciu o topografię rogówki lub technikę „wave front”). Jeśli natomiast astygmatyzm jest wynikiem zaćmy, wykonuje się operacyjną wymianę soczewki na sztuczną wewnątrzgałkową.

Eksperci - astygmatyzm

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Piotr Gołębiowski

Piotr Gołębiowski

Okulista, Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej

Gdynia

Lucyna Baltaziak

Lucyna Baltaziak

Okulista

Lublin

Edyta Sacha

Edyta Sacha

Okulista

Kraków

Elżbieta Toczyska

Elżbieta Toczyska

Okulista

Kościerzyna

Leopold Glasner

Leopold Glasner

Okulista

Gdańsk

Ewa Hebda

Ewa Hebda

Okulista

Kielce

Astygmatyzm - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: Astygmatyzm

Astygmatyzm, to normalna niemiarowość i ze ślepotą nie ma nic wspólnego! Łzawienie, to nie jest poważna choroba, ale uciążliwa. Natomiast zamglone widzenie trzeba zdiagnozować! Zapraszam. Wojkciech…
3 odpowiedzi

Jeśli była Pani u okulisty rok temu, a mgła pojawiła się od 2 tyg., to bez badania nie mogę nic doradzić. Zapraszam. Wojciech Markun.
3 odpowiedzi

Okulary absolutnie nie leczą, ale też nie szkodzą. Powinien być komfort widzenia w okularach. Wydaje się, że coś jest nie tak z tą korekcją. Trzeba to jeszcze raz sprawdzić. Wojciech Markun.
3 odpowiedzi

Astygmatyzm - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.