Wynik ze zmian skórnych

3 odpowiedzi
Otrzymałem następujący wynik ze zmian skórnych żołędzia:

streptococcus agalactiae - wzorst +skąpy
staphylococcus sp. koagulazoujemny - wzorst ++ umiarkowany
enterococcus species - wzorst ++ umiarkowany
Wyhodowane bakterie mogą stanowić florę kolonizującą.
Czy wymaz pokazałby grzybicę gdyby była ?
Czy jest się czego obawiać oraz jakie dodatkowe badania powinienem zrobić.
Dzień dobry.
Opisany powyżej wynik opisuje nam jedynie florę bakteryjną.
Aby ocenić ewentualne ryzyko infekcji grzybicze należy wykonać badanie mykologiczne.
Muszę obejrzeć zmiany, aby wypowiedzieć się co do dalszej diagnostyki.
Pozdrawiam lek. med. Sebastian Matwiejczyk

Nie wiem, jakie wskazania lub jakie dolegliwości skłoniły Pana do zrobienia wymazu, ale taka flora może spokojnie występować w tych okolicach u mężczyzn i kobiet. Jeżeli występują zapalne, swędzenie itp., wówczas należy zastanowić się nad leczeniem, ewentualnie wykluczyć inne choroby np. rzeżączka. Grzybica daje dość ostre i uciążliwe dolegliwości, które trudno przeoczyć.
witam.Nie wiem jakiej treści było skierowanie na wymaz i posiew. Jesli byłoby zaznaczone ,że np. nalezy zrobić wymaz w kierunku rzęsistek,rzeżączka , drożdżaki to na każde z pytań byłaby odpowiedź ,nawet jeśli nic nie wyhodowano.Być może było tylko skierowanie na badanie bakteriologiczne i skierowanie należałoby uzupełnić właśnie o drożdżaki. Tak czy inaczej wszystko zależy od tego czy wymienione bakterie powodują jakieś objawy kliniczne. Jeśli ich nie ma wyniki badań mogą wskazywać na to,że partnerka jest "posiadaczką" tej bakterii ( S. agalactiae). Może być nosicielką. Jeśli nie ma objawów wówczas nie wymaga to leczenia -jedynie antybiotyk przed porodem. S. agalactiae jest bakterią saprofityczną i po prostu często bytuje w układzie moczowo-płciowym. Enterococcus również. Wszystkie wymienione bakterie stanowią florę pochwy . Gdyby miał Pan drożdżakowe zapalenie żołędzi prącia objawy były dość wyraźne. Jeśli utrzymuje Pan kontakty z wieloma partnerkami należy wykonać badania w kierunku zakażeń takich jak: rzęsistek, rzeżączka, drożdżaki, kiła i test przesiewowy w kierunku HIV.