Izotretynoina a bilirubina

5 odpowiedzi
Witam, mam 21 lat i od gimnazjum doskwiera mi trądzik. Byłem zainteresowany leczeniem Izotretynoiną jako ostatnią deską ratunku. Wyniki badań wyszły niepokojąco. O ile cholesterol Alat i aspat wyszły bardzo dobrze tak bilirubina całkowita wyniosła 2,05mg/dl (norma 0,2-1,0). Z tego co czytałem może to być tzw. zespół Gilberta. Czy w takim przypadku można zastosować leczenie Izotretynoiną ? Czy ewentualnie to mógł być powód mojego trądziku ?
Podwyższony pociom bilirubiny nie jest przeciwskazaniem do leczenia i nie jest to przycxyna trądziku

Przy rozpoznaniu zespołu Gilberta i stosowaniu określonych leków przewlekle wątroba może różnie zachowywać się, lepiej oczywiście takiego leku nie stosować, ale nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie (ważna stała kontrola odpowiednich parametrów we krwi). Proponuję powtórzyć badanie bilirubiny za 3-4 tygodnie i ostatecznie potwierdzić bądź wykluczyć rozpoznanie tego zespołu i wówczas rozpatrzyć, jakie leczenie byłoby najodpowiedniejsze, może uda się uniknąć izotretynoiny.
Witam,
Proszę o powtórzenie wyników za jakieś 4-6 tygodni. Jeśli po tym czasie wyniki będą w normie, może Pan śmiało rozpocząć kurację pochodną witaminy A, natomiast jeśli nadal będą odchylenia, proponuję kontakt z hepatologiem.
Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Rujna
Choroby wątroby z hyperbilirubinemia są przeciwwskazaniem do leczenia retinoidami doustnymi. Aczkolwiek, nie jest to przyczyna Pana dolegliwości skórnych .
Podwyższony poziom bilirubiny stwierdza się u kilku % ( ok7%) pacjentów, głównie młodych mężczyzn. Najcześciej bilirubina jest podwyższona nieznacznie, jak u Pana, a pacjent nie ma objawów. Taka sytuacja nie jest przeciwwskazaniem do leczenia izotretyniną. W trakcie terapii trzeba monitorować parametry biochemiczne według zaleceń lekarza prowadzącego. Nieznacznie podwyższony poziom bilirubiny nie jest przyczyna trądziku, przyczyną trądziku są zaburzenia wydzielania łoju, łojotok i nieprawidłowy skład łoju oraz reakcja organizmu na ten stan