Wykonałam test inteligencji w poradni psychologicznej. Wynik w skali Wechslera umieszcza mnie w skal

3 odpowiedzi
Wykonałam test inteligencji w poradni psychologicznej. Wynik w skali Wechslera umieszcza mnie w skali "inteligencja poniżej przeciętnej". Jestem załamana i przerażona tym faktem. Czy to znaczy, że jestem "przygłupem"? Czy poziom inteligencji pozostaje stały przez całe życie, czy można go podwyższyć? Jeżeli można go podwyższyć, to w jaki sposób mogę to zrobić?
Inteligencja jest rzeczywiście zdolnością w dużej mierze dziedziczoną i rozwija się do wieku nastoletniego. Następnie utrzymuje się już na mniej więcej stałym poziomie.
Trzeba jednak pamiętać, że wyniki w testach mogą się różnić w zależności od dnia i dyspozycji osoby wykonującej testy. Nawet jeśli utrzymują się na podobnym poziomie to też nie należy ulegać pokusie zaszufladkowania się w kategorii ludzi „głupszych” niż przeciętna. Przy ocenie swoich możliwości należy wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenia – czy były jakieś problemy w szkole np. z rozumieniem poleceń, analizą danych czy rozwiązywaniem zadań. Poza tym każda osoba ma też swoje indywidualne predyspozycje np. więcej rozwiniętą inteligencję werbalną a mniej logiczno-matematyczną. Najważniejsze, żeby odkryć swoje własne zdolności i talenty i je rozwijać. Do tego, aby wiedzieć jak to robić dokładnie trzeba mieć więcej informacji na temat tego jakie one są. W tym może pomóc też specjalista – psycholog/psychoterapeuta lub coach.

Jednym ze sposobów podziału inteligencji jest podział na inteligencję płynną i skrystalizowaną. Płynna czyli dziedziczona, a skrystalizowana czyli taka, którą nabywamy w procesie uczenia się. Nie mamy wpływu na to, co otrzymamy od rodziców biologicznych, ale mamy wpływ na własny rozwój oraz zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Zachęcam więc do tego, żeby dokształcać się, najlepiej w tym, co Panią interesuje. W rozwoju może nam też pomóc psycholog\terapeuta\coach. Pozdrawiam
Dzień dobry, wynik ogólny (WO) nie jest kluczowy w tej diagnozie, najważniejsze są poszczególne wyniki na konkretnych skalach. Inteligencja ma kilka składowych - nazywanych skalami w teście - i ich uśrednienie stanowi dopiero wynik ogólny, który tak naprawdę nic o Pani zdolnościach poznawczych nie mówi bez danych szczegółowych.
Może się okazać, że niektóre funkcje ma Pani wysoko, niektóre nisko i tak wygląda wynik uśredniony, może faktycznie wszystkie są niskie ale może były jakieś okoliczności które wpłynęły na poziom udzielanych odpowiedzi. Przy przekazywaniu diagnozy powinna Pani zostać o tym poinformowana, szczególnie przy takim wyniku - jeżeli tak się nie stało warto wrócić do specjalisty i poprosić o omówienie diagnozy.
Co do pracy - skale, które zaniżyły Wynik Ogólny będą wskazywały na obszary, w których warto trenować i które warto wspierać mocniej - ale żeby wiedzieć co wspierać - trzeba mieć opis poszczególnych składowych testu.
Na opisie wyniku powinna mieć Pani opis poszczególnych funkcji. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że wynik tego testu jest wynikiem, który uzyskała Pani w danym dniu, odpowiadając na dane pytania - a test jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Nie wiem też w jakim Pani jest wieku - to też ma znaczenie ponieważ są skale które oparte są na nieaktualnych dla danych roczników danych - a normalizacja nadal je dla nich obejmuje.
Nie wiemy też w jakich okolicznościach i w jakiej sprawie test został zlecony. To też ma znaczenie.
Inne okoliczności towarzyszące oraz dalsze rekomendacje pracy dla Pani należy omówić ze specjalistą przeprowadzający, diagnozę. Absolutnie nie warto się sugerować WO tego testu. Opisuje on uśrednione wyniki uzyskane w wielu zadaniach, które pani rozwiązywała - wyniki te mówią jedynie o pani możliwościach poznawczych w dniu i momencie badania - co ma być pomocne w dalszej diagnozie i terapii - nie określają Pani jako "człowieka o niskiej inteligencji - i tyle.
Należy bezwzględnie zapoznać się z opisem badania, wnioskami i rekomendacjami, a najlepiej przegadać z diagnostą. Powodzenia.