Witam zauważyliśmy z mężem że syn w domu nie umie normalnie chodzić tylko cały czas biega tak samo g

4 odpowiedzi
Witam zauważyliśmy z mężem że syn w domu nie umie normalnie chodzić tylko cały czas biega tak samo gdy idziemy na spacer to biega albo podskakuje Jak ma coś wykonać stara się wykonywać czynności szybko i nie dokładnie Jak mu się zwróci uwagę to jest tylko na chwilę Przy lekcjach ma problemy ze skupieniem często reaguje płaczem zapomina o codziennych czynnościach o posłaniu łóżko zabawek posprzątać itd jazda samochodem gdzieś dalej to jest strasznie nie cierpliwy czy to może być ADHD czy jeszcze coś innego?Wychowawca stwierdził że z nim jest wszystko ok
Dzień dobry,

Zdecydowanie jest to zbyt mało informacji aby stwierdzić czy może być to ADHD.
Jeżeli martwi Państwa sytuacja syna to warto porozmawiać z psychologiem szkolnym bądź skontaktować się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Podczas rozmowy ze specjalistą będą mieć Państwo okazję omówić swoje wątpliwości i jakie kroki można ewentualnie podjąć.
Życzę wszystkiego dobrego :)

Dzień dobry, zgadzam się z przedmówcą, że informacji nie ma na tyle dużo, a przede wszystkim - badań i testów, że ciężko stwierdzić co dokładnie jest przyczyną wymienionych zachowań synka. Niemniej jednak, w moim odczuciu może to być ADHD. Uważam, że wszystko z Państwa synkiem jest w porządku, tak jak mówiła wychowawczyni- nawet jeśli ma ADHD- jest to objaw innego funkcjonowania mózgu a nie wadliwości :) Jeśli w trakcie diagnozy okaże się, że to to - proszę się nie martwić, że z synem "jest coś nie tak". Poza tym, może być to również objaw zaburzeń integracji sensorycznej - skądinąd bardzo częsty przy ADHD również. Zalecam diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej a także u specjalisty z Integracji Sensorycznej. Pozdrawiam serdecznie
Zachowanie, które opisujesz, może sugerować pewne trudności lub różnice w zachowaniu u dziecka. Jednak diagnoza medyczna powinna być postawiona przez profesjonalistę, takiego jak lekarz pediatra, psycholog dziecięcy lub psychiatra dziecięcy.

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) jest jednym z możliwych wyjaśnień dla trudności z koncentracją, nadmierną aktywnością i impulsywnym zachowaniem. Jednak istnieje wiele innych stanów, które mogą wpływać na rozwój dziecka. Może to być również związane z innymi czynnikami, takimi jak lęki, stres czy zmiany w życiu dziecka.

Jeśli masz obawy co do zachowania swojego syna, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi ocenę, może przeprowadzić rozmowy z nauczycielami i innymi opiekunami, a także zalecić ewentualne badania, jeśli to będzie konieczne.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, i niektóre różnice w zachowaniu mogą być częścią normalnego procesu rozwoju. Jednak jeśli masz obawy, lepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, który może przeprowadzić odpowiednie oceny i pomóc zrozumieć, co może być przyczyną trudności, jeśli takie występują.
Dzień dobry, tak jak już zostało wspomniane, trudno jedynie na podstawie przytoczonych zachowań postawić pełną diagnozę. Jeżeli ma Pani poczucie, że trudności, jakich doświadcza syn mocno wpływają na jego funkcjonowanie w domu i poza domem, utrudniają uczenie się, to zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty. W pierwszej kolejności lekarz pediatra może zlecić badania, które pozwolą określić czy syn nie ma jakiś niedoborów, stanów zapalnych, zaburzeń w pracy tarczycy, które często mogą dawać zbliżone objawy. Może Pani również samodzielnie zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej właściwej dla placówki edukacyjnej z prośbą o przebadanie syna (z takim wnioskiem może również wystąpić szkoła/przedszkole). Kolejnym specjalistą, do którego można się zwrócić jest terapeuta integracji sensorycznej, który może przeprowadzić diagnozę przetwarzania sensorycznego. Wspomniane przez Panią trudności często obserwujemy u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.