Witam. Syn jest pelnoletni ma rozpoznane F 42.1 (*) zaburzenia z przewagą czynnosci natretnych . Ogo

3 odpowiedzi
Syn jest pelnoletni ma rozpoznane F 42.1 (*) zaburzenia z przewagą czynnosci natretnych . Ogolnie ma obnizony nastroj , wycofany spolecznie, zachowania kompulsywne, natretne mysli. Jest tego duzo w ciagu dnia. Lekarz przepisal Bioxetin 20 mg narazie min dawke po pol tabl co 2 dzien. Czy nalezaloby rowniez podjac psychoterapie? Czy jest mozliwosc wyleczenia tego bez tabletek. Czytajac ulotkę i skutki uboczne trochę sie przerazilam ( mysli samobojcze itd). Jak najlepiej poradzic sobie z tym problemem. Syn prawdopodobnie mial nieleczonego aspergera ( utalentowany medialnie) i do tego przyplataly sie te natrectwa.
Dzień dobry.
Ma Pani słuszną intuicję, że psychoterapia w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem - jest skuteczna zarówno na obsesje, jak i kompulsje, a dodatkowo można podczas niej poruszyć problemy związane z wycofaniem społecznym i funkcjonowaniem emocjonalnym (jeżeli syn rzeczywiście ma aspergera lub inne zaburzenie ze spektrum autyzmu). Z własnego doświadczenia terapeutycznego wiem, że połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest skutecznym rozwiązaniem. Polecam zwłaszcza psychoterapię poznawczo-behawioralną trzeciej fali (terapię akceptacji i zaangażowania, ACT).

Proszę także pamiętać, że choć leki mają skutki uboczne, to nie oznacza to, że skutki te wystąpią. Jest to jednak dodatkowy powód, by korzystać z psychoterapii - można podczas niej omawiać także działanie leków i wychwycić ewentualne skutki uboczne.

Dzień dobry. Odpowiadając na Pani pytanie, uważam, że korzystna byłaby konsultacja psychoterapeutyczna. Podczas kilku takich wizyt psychoterapeuta pozna funkcjonowanie syna i jego trudności i dobierze odpowiednią formę leczenia. Psychoterapia połączona z farmakoterapią może przynieść dużo korzyści. Jeśli chodzi o obawy związane ze skutkami ubocznymi zażywania leków, to najlepiej poradzić się lekarza psychiatry i opisywać zaobserwowane przez syna samopoczucie.Pozdrawiam, Wioletta Robaszewska
Dzień dobry. Jak najbardziej, z tym rozpoznaniem pracuje się za pomocą psychoterapii. Zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna nadaje się do pomocy osobom z obsesjami i kompulsjami. Czasem jednak wsparcie farmakologiczne jest wskazane, to bardzo indywidualna kwestia. Zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.