Co jest główną przyczyną nerwic (zaburzeń lękowych) według założeń nurtu poznawczo

2 odpowiedzi
Co jest główną przyczyną nerwic (zaburzeń lękowych) według założeń nurtu poznawczo-behawioralnego?
Konkretna przyczyna zaburzeń lękowych jest rzekomo nieznana,
Rzekom ponieważ dzisiaj powszechnie wiadomo jest, że przyczyną jest stres.
niektórzy naukowcy sugerują, że zaburzenia lękowe mogą być wywołane przez brak równowagi chemicznej w ciele człowieka. Ale przecież jednoznacznie wykazano w ostanim 20-o leciu
, że ostry lub długotrwały stres może zmienić równowagę substancji chemicznych odpowiedzialnych za kontrolowanie nastroju. Inne analizy dowiodły, że u osób dotkniętych zaburzeniami lękowymi występują zmiany w konkretnych strukturach mózgu, które kontrolują pamięć i nastrój.Też spowodowane przez stres, który spowodował wytworzenie takiej, a nie innej sieci specyficznych połączeż neuronalnych.
. Nurt poznawczo-behaviuralne usiłuje z mnieszym lub większym skutkiem leczyć te zaburzenia, to tyle.

Oprocz, powyzej wspomnianego, argumentu neuronauki, podejscie CBT wskazuje na wytworzony w trakcie rozwoju czlowieka, mechanizm specyficznego reagowania na pewne bodzce. Moze to byc, np. specyficzne przekonanie, ze czegos nalezy sie bac lub poprzez modelowanie (np. przez rodzicow) wyuczony sposob reagowania na pewne sytuacje ("nie wychodz dziecko na podworko, bo jeszcze ci ktos cos zrobi"). W mysl modelu ABC Ellis'a mamy wiec. A- activating event, B-beliefs, C- consequences. Czyli jesli ide sciezka w lesie i widze cos podluznego czarnego daleko na sciezce to pojawia sie u mnie np. lek (bo to chyba waz). Konsekwencja to lek, ale, jak to mawiaja psychoterapeuci CBT -> bales sie nie weza - bo to byl fragment przewodu elektrycznego fizycznie w tym lesie - lecz bales sie SWOJEGO PRZEKONANIA na temat wezy. Nie jest to pelna odpowiedz na zadane pytanie, bo to jest tylko proba pokazania mechanizmu uruchamiania sie leku i zaburzen z grupy lekowych. O nerwicach to juz osobny temat...