Witam mam taki problem a właściwie niedawno dotarło do mnie,że to nie jest normalne. Mam 20 lat, 158

3 odpowiedzi
Witam mam taki problem a właściwie niedawno dotarło do mnie,że to nie jest normalne. Mam 20 lat, 158cm wzrostu i ważę 48kg czyli raczej prawidłowo. Wyglądam nawet na więcej,bo mam bardzo kobiecą sylwetkę, duże uda oraz biodra. Moim problemem jest, to że jem jeden posiłek dziennie np jedną kanapkę, czasem nie jadam po kilka dni ale nie czuje się głodna, czasem łapie się na tym,że zapomniałam zjeść,bo robię to przymusowo żeby cokolwiek w siebie wepchnąć. Waga normalna, badania wszystkie w normie a jednak wydaje mi się, że to nie jest normalne dodam,że mam tak od paru lat.Czy to jakaś choroba czy tak po prostu mam?
Witam! Rozumiem, że martwisz się o swoje jedzenie i sposób, w jaki to wpływa na twoje samopoczucie. Chociaż nie jestem lekarzem, mogę podzielić się niektórymi ogólnymi informacjami, które mogą być pomocne.

Twoje jedzenie może wskazywać na niezdrowy stosunek do jedzenia, który może być związany z różnymi czynnikami, takimi jak stres, niska samoocena, presja społeczna lub inne czynniki emocjonalne. Jednakże, aby uzyskać dokładną diagnozę i odpowiednie porady, zalecam skonsultować się z lekarzem, takim jak dietetyk lub psycholog specjalizujący się w zaburzeniach odżywiania.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie jednego posiłku dziennie lub pomijanie posiłków przez kilka dni, mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych i negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularne i zrównoważone odżywianie jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba jest inna i każdy organizm ma różne potrzeby żywieniowe. Jeśli masz wątpliwości co do swojego sposobu odżywiania, warto skonsultować się z profesjonalistą, który może przeprowadzić szczegółową ocenę twojej sytuacji i udzielić odpowiednich wskazówek.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Jeśli czujesz, że twoje nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na twoje samopoczucie lub masz trudności z kontrolowaniem swojego jedzenia, ważne jest, aby szukać wsparcia i porozmawiać z profesjonalistą, który może pomóc ci zrozumieć przyczyny tych zachowań i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zdrowia fizycznego lub psychicznego, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza lub specjalisty.

Dzień dobry, opisane przez Panią nawyki żywieniowe i brak apetytu mogą być związane z różnymi czynnikami, w tym z psychologicznymi, emocjonalnymi lub fizjologicznymi. Należy jednak pamiętać, że jako dietetyk nie jestem w stanie postawić diagnozy choroby, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej oceny i ewentualnego wykluczenia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jednak na podstawie informacji, które Pani podała, mogę poruszyć kilka ogólnych sugestii, które mogą pomóc w poprawie nawyków żywieniowych:
Regularne posiłki: Ważne jest spożywanie regularnych posiłków w ciągu dnia, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Staraj się jeść co najmniej trzy pełnowartościowe posiłki dziennie, w tym źródła białka, zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Zróżnicowana dieta: Staraj się wprowadzać różnorodne produkty spożywcze, aby dostarczać organizmowi różne składniki odżywcze i witaminy. Świadomość jedzenia: Zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe i staraj się jeść świadomie. Skup się na jedzeniu w spokojnym miejscu, bez rozpraszaczy, takich jak telewizor czy telefon. Wolniejsze i bardziej uważne jedzenie może pomóc w odczuwaniu sytości i zaspokojeniu. Zadbanie o apetyt: Jeśli masz trudności z odczuwaniem głodu lub apetytu, warto zastanowić się nad czynnikami, które mogą na to wpływać. Stres, nieprawidłowy sen, brak aktywności fizycznej czy pewne leki mogą mieć wpływ na apetyt. W takim przypadku ważne jest znalezienie przyczyny i ewentualne skonsultowanie się z lekarzem. Wsparcie specjalisty: Jeśli Pani obawy utrzymują się i odczuwa Pani znaczne trudności z jedzeniem, warto rozważyć skonsultowanie się z dietetykiem lub terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach odżywiania. Taki specjalista może pomóc zidentyfikować i rozwiązać problemy związane z jedzeniem oraz udzielić wsparcia i odpowiednich wskazówek. Życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Warto udać się do specjalisty, z którym omówi Pani problem. Może występować problem psychologiczny lub fizjologiczny ciężko określić.