Witam, mam już od dawna zdiagnozowaną fobię społeczną, męczę się z nią od ponad 20 lat, mimo, że moj

4 odpowiedzi
Mam już od dawna zdiagnozowaną fobię społeczną, męczę się z nią od ponad 20 lat, mimo, że moje życie, to raczej wegetacja, nigdy nie zdobyłam się na wizytę u psychoterapeuty, wynika to z tego, że nie mam zaufania do nieznanych mi osób. Czy Ktoś z Państwa ma doświadczenie jako terapeuta poznawczo - behawioralny (ponoć to najlepsza metoda leczenia fobii) właśnie w pracy z ludźmi mającymi fobię społeczną? Myślę, że psychoterapeuta poznawczo behawioralny, który wyleczył z tej fobii dwóch czy czterech pacjentów, nie będzie w stanie mi pomóc.
Dzień dobry,
Opisuje tu Pani fobie społeczną, która trwa już bardzo długo i musi nieść ze soba ciężki bagaż doświadczeń. Faktycznie badania naukowe pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna uzyskuje bardzo dobre wyniki w leczeniu fobii, w tym fobii społecznej. Zasady i sposoby leczenia w tej terapii są bardzo przejrzyste, więc myślę że kazdy psychoterapeuta pozawczo-behawioralny może Pani pomóc w znaczący sposób. Ważne aby wybrała Pani takiego terapeute z którym się Pani dobrze czuje i będzie mieć do niego zaufanie.

Pozdrawiam serdecznie,
Jakub Cesarz

Dzień dobry,
potwierdzam - terapia poznawczo-behawioralna jest dobrym wyborem w przypadku leczenia fobii społecznej. Odpowiednich specjalistów znajdzie Pani z pewnością za pośrednictwem internetu. Trudno niestety polecić terapeutę pracującego w tym nurcie ponieważ nie podała Pani informacji w jakiej miejscowości miałaby odbywać się terapia.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Witam serdecznie, faktycznie terapia poznawczo-behawioralna sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu fobii społecznej, tak pokazują zarówno badania i praktyka. Pisze Pani, że od 20 lat zmaga się Pani z tą chorobą, ma Pani więc za sobą lata zmagań z mnóstwem trudnych emocji, z różnymi objawami fobii. Jednak myśli Pani o leczeniu, szuka pomocy... Proszę pamiętać, że nigdy nie jest za późno na podjęcie terapii, na zmianę. Oczywiście, często nieco inaczej wygląda praca terapeutyczna z młodym pacjentem, który cierpi na fobię społeczną stosunkowo krótko, a inaczej z osobą, która zmaga się z nią przez wiele lat. Jednak w każdym przypadku istnieją duże szanse na powodzenie, a każdy pacjent to inna, niepowtarzalna historia.

Każdy terapeuta poznawczo-behawioralny jest (powinien być) przygotowany do terapii fobii społecznej, a w samym procesie leczenia oprócz niezbędnej wiedzy terapeuty, jego doświadczenia ważna jest relacja pacjent-terapeuta. Terapeuta powinien wzbudzić w Pani zaufanie i ze spotkania na spotkanie powinna Pani utwierdzać się w tym przekonaniu. Trudno będzie polecić Pani kogoś konkretnie, ponieważ nie podała Pani w jakim regionie Pani mieszka. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Dzień dobry. Niezwykle cenne jest to, że rozważa Pani pójście na psychoterapię. Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, które znacząco obniża jakość życia, a CBT (terapia poznawczo-behawioralna) pozwala uporać się z dokuczliwymi objawami. Uważam, że wątpliwości występujące przed skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty są naturalne - wchodzimy w nową relację a wychodzimy poza strefę komfortu. Natomiast myślę, że warto. Liczę na to, że znajdzie Pani odpowiedniego dla siebie specjalistę.