Wcześniej duszności, teraz tylko serce

6 odpowiedzi
Witam!
Mam 22 lata, 183cm wzrostu i 66kg wagi. Jestem dość wysportowaną osobą. Na kondycję nigdy nie narzekałem, chociaż preferuję domowy styl życia.
Jakiś czas temu dostałem strasznych duszności, które utrzymywały się przez kilka tygodni. Zrobiłem prześwietlenie klatki piersiowej, zaliczyłem wizytę u pulmonologa oraz badania krwi - pod kątem tarczycy + elektrolity, mocz. Wszystko w najlepszym porządku.
Do teraz. Wczoraj położyłem się do łóżka i zasypiając poczułem, że moje serce stanęło na chwilę. Ze strachem wstałem z łóżka, żeby się uspokoić. Nie wiem o co biega. Podczas wcześniejszych duszności, odczuwałem coś podobnego, ale nie zwracałem na to uwagi. Nigdy nie miałem problemów z sercem. Boję się, że to może być coś poważniejszego.
Jestem osobą nerwową, słaba psychika. Czy to czas na wizytę u kardiologa? Jak patrzę na objawy, widzę, że podporządkowuje się nerwicy serca, a nerwice żołądka już posiadam.
Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.
Odpowiedź wymaga badania lekarskiego. Zapraszam na wizytę.

Szanowny Panie,
Rozpoznanie zaburzeń na tle narwowoym jest raczej rozpoznaniem z wykluczenia i należy przede wszystkim wykluczyć choroby somatyczne. Myślę, że to czas na kardiologa jak to ładnie zostało opisane w pytaniu :)
pozdrawiam
Bez przesady z tą nerwicą :-)
Trzeba zgłosić się do kardiologa, wykonać (prawdopodobnie) echo serca, EKG i być może Holter EKG. A dalej w zależności od wyników.
Szanowny Panie, zastrzegając, że taka odpowiedź absolutnie nie może zastąpić wizyty lekarskiej obejmującej dokładną rozmowę z pacjentem i badanie lekarskie oraz w razie potrzeby zalecenie a następnie ocenę badań dodatkowych, odpowiadam: sądzę, że mogą u Pana współistnieć dwa zjawiska. Uczucie "stawania", "zamierania" serca bardzo często występuje w czasie arytmii (po dodatkowym skurczu serca następuje dłuższa przerwa, a ponieważ dodatkowy skurcz często wyrzuca z serca mniejszą niż zwykle ilość krwi, jako że następuje on przedwcześnie i serce nie zdążyło jeszcze w pełni wypełnić się krwią, pacjent nie odczuwa tego dodatkowego, przedwczesnego skurczu i ma wrażenie, że serce jakby pominęło jedno uderzenie). Drugie zagadnienie to możliwość składowej emocjonalnej, stresowej w Pańskich dolegliwościach. Czy odczuwana wcześniej duszność była następstwem prawdopodobnie występującej u Pana arytmii czy też miała podłoże emocjonalne - tego na razie nie mogę stwierdzić. Na pytanie, czy czas na wizytę u kardiologa, odpowiadam "tak", natomiast być może kardiolog zasugeruje Panu także wsparcie innego specjalisty, zajmującego się psychiką.
Aby rozpoznać nerwicę narządową należy wykluczyć choroby organiczne narządów, które są źródłem dolegliwości. I tyle!!! Na odległość pacjenta się nie leczy.
Proszę odbyć wizytę u kardiologa i psychiatry. Pozdrawiam.
Dzień dobry! Na wstępie przepraszam za tak późną odpowiedź, Pana pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Aby rzeczowo odnieść się do Pana problemu potrzebne jest dokładniejsze zebranie wywiadu, wykraczające poza możliwości kontaktu poprzez internet oraz badanie lekarskie. Skoro w okresie występowania objawów nie rozpoznano żadnej choroby oskrzelowo-płucnej (pytanie, jakie badania dodatkowe zalecił pulmonolog - spirometria, tomografia komputerowa klatki piersiowej? - i czy jednoznacznie została wykluczona przyczyna pulmonologiczna), należałoby poszukać przyczyny kardiologicznej. Badania, które mogą naprowadzić na właściwy trop to ECHO serca oraz holter EKG, ale o ich zleceniu powinien zadecydować lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pana. Kolokwialne pojęcia, takie jak nerwica żołądka czy nerwica serca nie oznaczają żadnej konkretnej choroby, nie istnieje takie rozpoznanie.