Płyn w worku osierdziowym

4 odpowiedzi
czy płyn w worku osierdziowym w TK o gr. warstwy do 9.5 mm. jest powodem do dalszych badań ? jeśli tak to jakich ?
Przyczyn obecności płynu w worku osierdziowym jest bardzo duzo.
Diagnostyka zależy od zgłaszanych dolegliwości.,
Myslę, ze należałoby pokazać sie u lekarza. Pozdrawiam :-)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/Szanowny Panie, tak duża ilość płynu w worku osierdziowym z pewnością nie jest stanem prawidłowym i z pewnością nie można tego zbagatelizować. Dalsze postępowanie może być bardzo różne - od wyczekiwania i uważnej obserwacji, poprzez leczenie farmakologiczne (np. leki moczopędne, leki przeciwzapalne) aż po leczenie zabiegowe (np. nakłucie i usunięcie płynu w warunkach szpitalnych). Także dalsze postępowanie diagnostyczne może być rozmaite. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, wśród których wymienię kilka przykładowych: czy płyn został stwierdzony po raz pierwszy w życiu czy już kolejny, a jeżeli tak - czy jest to nawrót płynu po uprzednim wyleczeniu czy kontynuacja jego obecności, jeżeli kontynuacja - czy ilość się zmniejszyła, zwiększyła, czy utrzymuje się na stałym poziomie: czy pacjent przebył w ostatnich tygodniach poważne choroby serca (jak np. zawał serca lub ostre zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia), czy pacjent przebył operację serca i jeżeli tak - to jaką; czy pacjent ma jakieś inne choroby albo objawy; jakie leki przyjmuje; itp, itd. Już chociażby z liczby tych czynników (a wymieniłem tylko niektóre) wynika, że nie sposób odpowiedzieć na Pańskie pytanie w uogólniony sposób. Konieczna jest wizyta lekarska.
Dzień dobry! Taka ilość płynu w worku osierdziowym nie jest prawidłowa, nie wiem, czy badanie TK było robione w celu oceny obecności płynu (istnieją prostsze badania w celu jego identyfikacji) czy jest to znalezisko przypadkowe. W obu sytuacjach jednakże trzeba próbować dojść przyczyny jego pojawienia się, ewentualne wykonanie dodatkowych badań zależy od ukierunkowania diagnostyki po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego.
Tak, to wskazanie do obserwacji przy użyciu techniki usg (echo serca).Istotna jest dynamika zmian -przyrost ilości płynu może być wskazaniem do jego usunięcia i poddaniu badaniom laboratoryjnym.Służę pomocą w tej kwestii.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.