Płyn w worku osierdziowym

4 odpowiedzi
czy płyn w worku osierdziowym w TK o gr. warstwy do 9.5 mm. jest powodem do dalszych badań ? jeśli tak to jakich ?
Przyczyn obecności płynu w worku osierdziowym jest bardzo duzo.
Diagnostyka zależy od zgłaszanych dolegliwości.,
Myslę, ze należałoby pokazać sie u lekarza. Pozdrawiam :-)

Szanowna Pani/Szanowny Panie, tak duża ilość płynu w worku osierdziowym z pewnością nie jest stanem prawidłowym i z pewnością nie można tego zbagatelizować. Dalsze postępowanie może być bardzo różne - od wyczekiwania i uważnej obserwacji, poprzez leczenie farmakologiczne (np. leki moczopędne, leki przeciwzapalne) aż po leczenie zabiegowe (np. nakłucie i usunięcie płynu w warunkach szpitalnych). Także dalsze postępowanie diagnostyczne może być rozmaite. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, wśród których wymienię kilka przykładowych: czy płyn został stwierdzony po raz pierwszy w życiu czy już kolejny, a jeżeli tak - czy jest to nawrót płynu po uprzednim wyleczeniu czy kontynuacja jego obecności, jeżeli kontynuacja - czy ilość się zmniejszyła, zwiększyła, czy utrzymuje się na stałym poziomie: czy pacjent przebył w ostatnich tygodniach poważne choroby serca (jak np. zawał serca lub ostre zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia), czy pacjent przebył operację serca i jeżeli tak - to jaką; czy pacjent ma jakieś inne choroby albo objawy; jakie leki przyjmuje; itp, itd. Już chociażby z liczby tych czynników (a wymieniłem tylko niektóre) wynika, że nie sposób odpowiedzieć na Pańskie pytanie w uogólniony sposób. Konieczna jest wizyta lekarska.
Dzień dobry! Taka ilość płynu w worku osierdziowym nie jest prawidłowa, nie wiem, czy badanie TK było robione w celu oceny obecności płynu (istnieją prostsze badania w celu jego identyfikacji) czy jest to znalezisko przypadkowe. W obu sytuacjach jednakże trzeba próbować dojść przyczyny jego pojawienia się, ewentualne wykonanie dodatkowych badań zależy od ukierunkowania diagnostyki po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego.
Tak, to wskazanie do obserwacji przy użyciu techniki usg (echo serca).Istotna jest dynamika zmian -przyrost ilości płynu może być wskazaniem do jego usunięcia i poddaniu badaniom laboratoryjnym.Służę pomocą w tej kwestii.