Jak zapobiec dalszej miazdzycy

4 odpowiedzi
Jestem po operacji bajpasow w 2013 r biore atacand16 ,omnic,survadio20.
Odstawil mi lekarz dilatrend z powodu spadku tetna do 50 .
.Stosuje diete warzywa,ryby,olej z dyni .
Jaką diete stosowac na zahamowanie miażdzycy .
Dieta warzywna z dodatkiem odpowiednio dobranych tłuszczów (np olej lniany, z dyni, oliwa z oliwek, czy inne) oraz urozmaicone potrawy rybne (szczególnie ryby morskie, lecz nie wędzone) ma udowodnione badaniami znaczenie w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego. Nie mniej istotne jest prawidłowe dobranie tłuszczów używanych do smnażenia (te o wysokiej temperaturze dymienia - np masło klarowane czy olej kokosowy rafinowany). Jako wisienkę na torcie, nomen omen, dodam szkodliwość spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów (szczególnie prostych, tzn cukru, słodyczy itp). Często właśnie modyfikacjha diety na tym polu jest kluczem do zdrowia...
Dodatkowo do rozważenia pozostaje suplementacja (np wit D, kwas alfa-liponowy i inne).
Temat jest bardzo rozległy i wymaga zwrócenia na szczegóły nawyków żywieniowych. Chętnie o tym z Panem porozmawiam.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry! Punktem wyjścia do prawidłowo zbilansowanej diety jest piramida żywienia, nowa, z 2016 roku, która kierowana jest co prawda do osób zdrowych, ale jak najbardziej użyteczna także dla chorych z rozpoznanymi chorobami na tle miażdżycowym. Należy pamiętać o bardziej restrykcyjnych niż dla osób zdrowych docelowych wartościach cholesterolu, czemu ma służyć dodatkowe leczenie farmakologiczne (stosowane u Pana Suvardio). Nowa piramida żywienia to nie tylko wytyczne odnośnie diety, szczególny nacisk położony jest na systematyczną aktywność fizyczną. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna składać się z warzyw i owoców (tych ostatnich pod warunkiem, że nie ma Pan rozpoznanej cukrzycy lub innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej), pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowe/pełnoziarniste pieczywo, kasze, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż), chudy nabiał, białe mięso (kurczak, indyk, królik), czerwone okazjonalnie (chude części wieprzowiny i wołowiny, np. polędwica, schab), tłuste ryby morskie, tłuszcze pochodzenia roślinnego (olej rzepakowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, stosowany przez Pana olej z pestek dyni, orzechy, awokado). Preferowanym sposobem przyrządzania potraw jest pieczenie, grillowanie, gotowanie na parze - bez dodatku tłuszczu. Unikać należy smażenia. Należy pamiętać także o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.
Dzień dobry,
Dieta bogata w warzywa, ryby, pokarmy bogate w błonnik, dieta śródziemnomorska sprzyja spowolnieniu rozwoju miażdżycy. Czy otrzymuje Pan/Pani Polocard/Acard?
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani, Szanowny Panie, o zwalczaniu czynników ryzyka miażdżycy pisałem już odpowiadając na pytanie "Jak uniknąć zawału serca?". Ponieważ niniejsze pytanie dotyczy tylko diety, a zatem zwalczania przede wszystkim jednego czynnika ryzyka - cholesterolu (i może do pewnego stopnia nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy, jeżeli współwystępują), powtórzę tu najważniejsze zalecenia. Proszę całkowicie wyeliminować tłuszcze zwierzęce (nie jeść wcale wieprzowiny, bo nawet ta wyglądająca na chudą zawiera 10-15% tłuszczu między włóknami mięśniowymi, mięso inne tylko 2-3 razy w tygodniu i to wyłącznie po starannym odkrojeniu tłuszczu, najchętniej pierś indyka lub pierś indyka bez skóry, a najlepiej - ryby (one mogą być tłuste, morskie, bo z tego rodzaju tłuszczu nie powstaje cholesterol). Proszę tez wcale nie jeść masła, śmietany, sera żółtego i innych produktów mleczarskich z większą zwartością tłuszczu. Można jeść - i to jak widzę jest robione - warzywa, owoce, oleje roślinne. Także pokarmy skrobiowe, np. mączne, dbając oczywiście o to, by nie spożywać nadmiaru kalorii. Wbrew obiegowym poglądom kawę można pić, alkohol też, jednak w umiarkowanych ilościach - jakie są te ilości, pewnie będzie okazja napisać w odpowiedzi na inne, bardziej szczegółowe pytanie. Przy współistniejącej cukrzycy powyższą dietę musi zmodyfikować specjalista diabetolog (z pewnością nie będzie można jeść do woli słodkich owoców). Przy nadciśnieniu tętniczym - trzeba dodatkowo maksymalnie zredukować ilość spożywanej soli (średnio spożywamy 15-20 gramów na dobę, a wystarczyłaby nam 1/5 tej ilości - ta wystarczająca ilość soli zawarta jest już w mięsie, chlebie, wędlinach, produktach mleczarskich, więc nie ma potrzeby używania soli w kuchni ani przy stole). I na koniec ważna uwaga: w sytuacji, kiedy jest się juz po operacji wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (czyli po "bajpasach"), trzeba koniecznie uzyskać i utrzymywać przez cały czas stężenie cholesterolu LDL poniżej 70 mg%, czyli poniżej 1,8 mmol/l. Tak niskie wartości cholesterolu LDL szalenie trudno uzyskać samą dietą - dlatego prawie zawsze trzeba oprócz stosowania opisanej powyżej diety przyjmować tzw. lek na cholesterol, czyli statynę (np. preparat Suvardio w przykładowym pytaniu). I proszę się tego nie bać, bo korzyść ze stosowania statyn znacznie przewyższa możliwe zagrożenia mogące się wiązać ze stosowaniem tych leków.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.