W jaki sposób poradzić sobie z nieustającymi lękami?

7 odpowiedzi
Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy powinnam iść do jakiegoś specjalisty? Jeśli tak to do jakiego? Meczą mnie pewne sprawy, ale nie ukrywam, że pójście z tym gdziekolwiek wzbudza we mnie lęk. Bardzo meczą mnie zmiany nastroju, z resztą nie tylko mnie. Jestem normalna, zadowolona, rozgadana i nagle coś się dzieje i gapie się w jeden punkt i czuje, że jest mi źle. Mam gonitwę myśli, przeważnie przed snem. Nie potrafię się nad niczym skupić. Odpycham od siebie ludzi, zdaje mi się, a raczej jestem przekonana, że oni wiedzą co ja myślę, a ja z kolei wiem co myślą oni… ostatnio szukałam kamer w pracy (wiem to głupie). Męczy mnie również podejrzliwość, podejrzewam wszystkich o różne rzeczy, przeważnie o to, że knują przeciwko mnie. Słyszę w uszach jakieś dźwięki, nie umiem ich określić. Czasem aż muszę zatkać uszy, bo to aż boli. Czuję jak by coś we mnie siedziało, kierowało mną. Coś mi mówi, co powinnam zrobić… czasem pojawiają się myśli samobójcze, ale nie usiłowałam tego zrobić, bo wcale nie chcę. Nie mam żadnych potrzeb, aby to uczynić, tylko czuję jak by mnie coś zmuszało. Czy to przejdzie? Czy mogę sobie z tym poradzić bez wizyty u kogokolwiek? Co to może być? Powinnam się obawiać? Pozdrawiam.
Witam,

objawy o których Pani pisze są dosyć niepokojące- szczególnie myśli samobójcze- które same w sobie wymagają jak najszybszej konsultacji psychiatrycznej. Nadmierna podejrzliwość, szukanie kamer, dźwięki słyszane w uszach oraz poczucie kierowania to kolejna grupa objawów, która wymaga pilnej konsultacji specjalisty. Proszę jak najszybciej udać się na wizytę diagnostyczną do lekarza psychiatry.

Pozdrawiam
lek. med. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Dzień dobry!
Doradzam wizytę u psychiatry. Psychiatra jest lekarzem i ma więcej możliwości diagnostycznych niż psycholog. Jeśli będzie to kwestia nerwicy dalej może zajmować się Panią psychoterapeuta.lek.Piotr Znamirowski
Pani objawy są niepokojące i sugerują problem psychiatryczny. Wahania nastroju, zaburzenia koncentracji, podejrzliwość, czy myśli samobójcze zdecydowanie wymagają kontroli lekarza psychiatry. Sugerowałbym również wizytę u neurologa i ewentualne badania obrazowe (tomografia głowy) - czasem nagle pojawiające się objawy psychiatryczne mogą być spowodowane zaburzeniami neurologicznymi. Do pełnego obrazu przydałoby się również określić poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4). Podsumowując - wizyta u lekarza, nie u psychologa. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Skoro zadaje sobie pani pytanie "czy powinnam iść do jakiegoś specjalisty", to najwyraźniej opisane objawy są źródłem niepokoju. A to jest najistotniejszy powód, aby do specjalisty się wybrać. Choćby po to, aby odzyskać spokój i komfort życia, jeśli podczas konsultacji stwierdzi on, że to nic poważnego. Objawy, które pani opisuje z pewnością są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Po co się męczyć? To dobry moment na wizytę.

Aby dokonać diagnozy pani dolegliwości, powinna pani wybrać się na konsultację osobistą, aby lekarz lub psycholog mógł zebrać szczegółowy wywiad i zadać bardziej szczegółowe pytania. Przez internet postawienie diagnozy jest niemożliwe. Na początek sugerowałabym wizytę u lekarza psychiatry (można się wybrać prywatnie lub w ramach ubezpieczenia NFZ). On zasugeruje dalsze postępowanie, w zależności od diagnozy - być może zleci leki, ewentualnie podjęcie psychoterapii.
Dzień dobry,
pisze Pani o nagłych zmianach nastroju, o gonitwie myśli, o lękach, podejrzeniach pojawiających się wobec innych osób i o niepokojących Panią wrażeniach, a także o myślach samobójczych - te wszystkie objawy męczą Panią i zastanawia się Pani, czy powinna Pani poszukać fachowej pomocy. To mogą być objawy rozwijających się zaburzeń o podłożu psychologicznym, dlatego w takiej sytuacji zdecydowanie warto zgłosić się do specjalisty - najlepiej do lekarza psychiatry lub psychologa-psychoterapeuty. Dzięki dokładnemu wywiadowi specjalista będzie mógł zaproponować Pani odpowiednią pomoc i odpowiedzieć na Pani pytania, dotyczące doświadczanych trudności.
Z wyrazami szacunku
Anna Mach
Zdecydowanie zalecam wizytę u specjalisty. Opisywane objawy mogą mieć różne przyczyny, tylko specjalista może postawić diagnozę i zaproponować formy pomocy odpowiednie dla Pani. Nieodpowiedzialne byłoby diagnozowanie wyłącznie na podstawie opisu, bez bezpośredniego kontaktu. Lęk przed wizytą jest naturalny, ale warto się na nią zdecydować, bo ma Pani szansę poprawić dzięki temu jakość swojego życia. Pozdrawiam i życzę odwagi.
Niepokojące Panią objawy powinny być wyjaśnione przez lekarza specjalistę psychiatrii. Mam nadzieję, że się tak stało, gdyż pytanie było już zamieszczane dość dawno temu.
Do Poradni Zdrowia Psychicznego nie potrzeba skierowań oraz nie obowiązuje rejonizacja. Pozdrawiam. JW, Poznań.