U mojej corki (2 latka i 7 miesiecy) podejrzewamy autyzm lub inne zaburzenia rozwojowe. Glowne objaw

5 odpowiedzi
U mojej corki (2 latka i 7 miesiecy) podejrzewamy autyzm lub inne zaburzenia rozwojowe. Glowne objawy to brak zainteresowania kontaktem z innymi dziecmi w przedszkolu, zdenerwowanie podczas sytuacji przejsciowych (np. koniec zabawy, pora jedzenia), dziecko sprawia wrazenie ze nie rozumie co sie do niego mowi i nie reaguje na to co sie do niego mowi. Poza tym nie zaczela jeszcze mowic, nawet "mama" "tata" ale potrafi policzyc do 5 czasem do 10. Jesli probuje cos powiedziec sprawia wrazenie jakby na sile probowala wydusic z siebie dzwieki, i gdy probuje cos powtorzyc nie wychodzi to tak jak powinno ("melodia" slowa sie zgadza ale nie jego wymowa). Dziecko jest bardzo przywiazane do telewizora i wlasciwie jedyne na co reaguje to kreskowki ( potrafi odtworzyc dana postac z odcinka bajki, nawet stojac tylem do ekranu..). Staramy sie ograniczyc lub calkowicie zabronic ogladania bajek bo traci wowczas calkowicie kontakt z rzeczywistoscia, choc poniekad nauczyla sie z nich tanca, pokazywania ruchow z piosenek, probuje powtorzyc alfabet itd. Niemniej, najwazniejsze aby nauczyla sie nawiazywac kontak w swiecie rzeczywistym a to przychodzi jej ciezko. Patrzy "przez" ludzi, a nie na ludzi, i czesto jest jakby niebecna, gdy mowie do niej twaza w twaz, dziecko nawet nie zauwaza mojej obecnosci. Obecnie czekamy na badania i diagnoze ale niestety to potrwa, okolo kilku tygodni lub miesiecy. A w miedzyczasie widzimy ze dziecko coraz bardziej "wylacza" sie z rzeczywistosci. Moje pytanie brzmi czy my jako rodzice, w oczekiwaniu na specjalistow mozemy dziecku sami pomoc w nauce mowy lub nauce kontaktow? Wiem ze nie zastapi to profesjonalnej pomocy ale chcielibysmy jakos dziecku pomoc zeby nie tracic cennego czasu w oczekiwaniu w kolejce do badan.
Początki terapii to nie tylko praca z dzieckiem ale także z rodzicem. Rodzic uczony jest działań wspomagających rozwój dziecka. Terapeuta udzieli informacji jak należy postępować (zalecenia indywidualne dla Was). Jeżeli czas oczekiwania na diagnozę jest długi polecam kontakt prywatny lub ze stowarzyszeniami dzieci Autystycznych. Zanim cokolwiek wprowadzi rodzic (na własną rękę) dziecko powinno zostać przebadane przez psychologia, logopedę, pedagoga no i lekarza.
Zalecenia w przypadku dzieci o cechach autystycznych lub ze spektrum autyzmu to działanie zespołowe. Nie polecam działań na własną rękę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zanim spotkają się Państwo ze specjalista, bardzo proszę ograniczyć oglądanie telewizji.
Uważam, że spotkanie ze specjalistą jest niezbędne. Podczas konsultacji otrzymacie Państwo precyzyjne wskazówki co do działań.
Proszę pamiętać, że pewne objawy i zachowania mogą być podobne i tylko specjaliści pomogą we właściwej diagnozie
Konsultacja medyczna (pediatra) oraz z pedagogiem i psychologiem bardzo wskazana. Jest to proces połączony miedzy rodzicami, dzieckiem i specjalistą.
Prosze koniecznie jak najszybciej pojawic sie na prywatnej diagnozie neurologopedycznej lub psychologicznej.Specjalista dopiero gdy zobaczy dziecko,moze wskazac wstepny kierunek postepowania.Na pewno prosze koniecznie ograniczyc telewizje-co do tej kwestii wszyscy specjalisci powinni byc zgodni.Nie chce stawiac "zdalnej" diagnozy,jednak opisane objawy sa niepokojace i nawet jesli nie jest to autyzm,to zaburzenia sa widoczne,a kazdy dzien zwloki bedzie je tylko poglebial i nawarstwial problemy.Terapia podjeta natychmiast,nawet w oczekiwaniu na oficjalna diagnoze zespolu specjalistow,jest niezbedna.Pozdrawiam.
Dzień dobry, dodatkowo podkreślę, że należy poszukać doświadczonego psychologa, najlepiej klinicznego zajmującego się diagnozą i terapią dzieci oraz neurologopedę, który ma duże doświadczenie w diagnozie i terapii autyzmu i pokrewnych zaburzeń komunikacji u dzieci. W terapii potrzebna jest współpraca wszystkich specjalistów oraz rodziny. Powodzenia.
Dzień dobry, skuteczna terapia to spójne działania wielu specjalistów, wśród których znajdują się rodzice, jako specjaliści od własnego dziecka. Ważnym elementem terapii dzieci ze spektrum jest psychoedukacja rodziców w zakresie kształtowania u dzieci pożądanych zachowań. Jeśli są Państwo zainteresowani konsultacją to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, Marta Knapik

Eksperci

Eliza Wolańczyk

Eliza Wolańczyk

Psychoterapeuta, Psycholog

Ostrów Wielkopolski

umów wizytę
Katarzyna Lechowska

Katarzyna Lechowska

Logopeda

Warszawa

Michalina Rotarska

Michalina Rotarska

Logopeda

Nowa Sól

Ewa Piotrowska

Ewa Piotrowska

Logopeda

Olesno

Iwona Rapa

Iwona Rapa

Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących usługi: autyzm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.