Witam. Jestem Mama 19 miesięcznej Weroniki . W wieku 10 miesięcy zostaliśmy skierowani do szpital

1 odpowiedzi
Witam. Jestem Mama 19 miesięcznej Weroniki .

W wieku 10 miesięcy zostaliśmy skierowani do szpitala na badania wykluczające autyzm i epilepsje, które podejrzewała pediatra, ponieważ kręciła rączką (robiła jakby kręciła manetką od motoru )
Z badań eeg głowy oraz rezonansu wynikło , ze dziecko jest zdrowe.

Córka w wieku 3 tygodniu przeszła covida. Wylądowaliśmy w szpitalu z wysoką bardzo gorączka i odwoływaniem dziecka.

Chodzimy do terapeuty gdzie ćwiczymy np samogłoski , naśladowanie , kontakt wzrokowy itp.
Super jej to idzie. Sami zdecydowaliśmy się pójść nie mieliśmy żadnego skierowania

Opisze co potrafi i co mnie niepokoi
- reaguje bez problemu na imie
- mówiąc ze czegoś nie wolno to nie robi tego
- prosząc żeby coś dała co ma w raczkach to daje
- uwielbia jak jej się czyta książki . Sama je przynosi żeby jej czytać
- robi papa
- przybija „żółwika „
- daje cześć
- lubi się bawić w akuku
- pokazuje palcem nos jeśli ja poproszę , pokaże tez u siebie . Oko usta itp musimy dochodzić bo często chce nada pokazać nos.
- pokazuje jaka jest duża jeśli się ja o to zapyta
- bije brawo
- naśladuje zwierzątka . Jak zapyta się jak robi koza , piesek itp to potrafi powiedzieć
- ćwicząc z nią samogłoski , próbuje powtarzać
- uwielbia się bawić w naśladowanie (tupanie, skakanie itp)
- uwielbia jak się jej śpiewa
- kaszle rano zje łyżeczka ale z moja małą pomocą
Nie lubo brać sama jedzenia w kawałkach do buzi ale weźmie i będzie karmić wszystkich dookoła.
- uwielbia zabawy z psem , karmić go , rzucać piłkę
- uwielbia zajmować się swoim 2 miesięcznym braciszkiem . Jak płacze idzie go kołysać , głaszcze , całuje w czółko
- uwielbia się przytulać , dawać buziaki
- mówi mama baba papa , dej (daj )
-Martwi mnie teraz to ze mówi to już mniej.
Kiwa głowa nie czasem udaje się tez tak

Jeśli coś chce to mi to przynosi (np picie i wchodzi na narożnik i czeka aż jej dam)
Tak samo książeczki.

Jeśli chce na ręce to podchodzi do mnie i podnosi ręce do góry i czeka aż ją wezmę.

Uśmiecha się jeśli ja się do niej uśmiecham , zaczepia . Ogolnie jest wesołym dzieckiem .

Uwielbia inne dzieci . Zaczepia je , chce dawać zabawki zachęcając do zabawy.

Bardzo długo raczkowała . Szybko wstawała na nóżki ale bała sie sama puścić . Długo chodziła za rękę. Byliśmy u fizjoterapeutki gdzie stwierdziła ze bioderko było podniesione . Teraz więcej chodzi na nóżkach ale czasem dalej na kolanach. Mam nadzieje ze to minie , jej taki lek . Jest bardzo ostrożna.

Co mnie osobiście martwi to jej zabawa. Ogolnie bawi się normalnie zabawkami , ale potrafi wziasc np kredkę i uderzać o końcówkę paluszkami (tak jakby drapała ) ciężko to opisać nie pokazując . Rusza paluszkami góra dół . Np jak weźmie papierek to tez tak robi.

Oraz to ze mniej mówi . Proszę ja powiedz mama , baba i nie chce powiedzieć.
Ale czasami jak coś chce to woła Mama

Jedni podejrzewają przez te jej ruszanie paluszkami ze to spectrum .
Inni ze to taka uroda jest jej.

Byliśmy prywatnie w Wrocławiu u psychiatry aby stwierdzić czy to autyzm . Powiedziała , ze nie może przypiąć na ten moment łatki dziecka z autyzmem.

Pytając o tą zabawę paluszkami , usłyszałam ze wcale nie powinnam się tym przejmować .

Sama już nie wiem co mam myśleć.
Widzę , ze córeczka odbiega od rówieśników.
Nie wiem już czy to ja sie tak nakręcam przez to wszystko.

Czy po przeczytaniu tego wszystkiego widząc Państwo coś niepokojącego ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Dzień dobry,
pomimo długiego wpisu trudno odnieść się jednoznacznie do tych informacji bez obserwacji dziecka. Samo "uderzanie" palcami o kredkę czy papier nie jest wskazaniem do postawienia rozpoznania autyzmu. Dzieci zdrowe także różnią się między sobą, więc porównania nie zawsze są adekwatne. Z Pani opisu wynika, że raczej nie ma głębokiego zaburzenia funkcjonowania społeczno-emocjonalnego. Obecnie jednak mówi się o spektrum autyzmu, czyli nasilenie cech może być różne. W kwestii mowy zawsze jest istotne kiedy rodzice zaczęli mówić, czy nie było opóźnienia mowy u rodziców? Na pewno należy odstawić media elektroniczne (telefon, tablet), jeśli jest w użyciu. Jeśli niepokoicie się Państwo pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu, to proponowałabym wizytę u psychologa. Córka jest jeszcze stosunkowo mała, więc postawienie rozpoznania raczej nie będzie możliwe, ale psycholog może mieć pewne wstępne obserwacje.
To niestety wszystko co mogę powiedzieć zdalnie, na podstawie opisu.