Witam , niedawno zauważyłam u mojego synka że boi się zabawek grających , też nie lubi niektórych ba

5 odpowiedzi
Witam , niedawno zauważyłam u mojego synka że boi się zabawek grających , też nie lubi niektórych bajek odrazu bardzo płacze , jeżdżenie autem też sprawa trudności bo się boi , nie zwraca na nikogo uwagi nawet na dzieci które bawią się na placu zabaw dodam że synek ma problemy z jedzeniem jedynie co je to schabowy ,mielonego , frytki ,serki i parówki piję dużo soków które bardzo lubi , nie toleruje ziemniakow jeszcze wcześnie je jadł teraz już nie , synek nie raz zauważyłam że wymiotuje kręci się wokół siebie kładzie się na podłogę o macha nogami góra dół nie rozumie co do niego mówię , jedynie jakie słowa wymawia to mama i baba, których i tak nie rozumie , bardzo lubi oglądać bajki na telefonie sam sobie wybiera które mu pasują ,na telewizorze też ogląda ale nie często , nie zwraca uwagi na rodzinie ,dopiero po jakimś czasie przychodzi i odrazu chce na ręce ,czy to może być autyzm bardzo proszę o pomoc . Strasznie się martwię
Dzień dobry,

Opisywane przez Panią problemy wskazują na kilka różnych diagnoz, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie dobrej diagnozy. Sugeruję udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która przeprowadzi badania w kierunku osiągania przez syna właściwych kamieni milowych. Dodatkowo, może uda się również w tym miejscu przeprowadzić diagnozę integracji sensorycznej. Warto też zbadać dziecku słuch, wykonać chociażby audiometrię impedancyjną, która wykaże czy nie ma problemów z uchem środkowym. Dodatkowo warto pokazać dzieco pediatrze, który ewnentualnie pokieruje na dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam,
Anna Lichnowska

Dzień dobry, biorąc pod uwagę skalę problemu opisanego przez Panią zalecałabym udać się na diagnozę do neurologopedy, psychologa i terapeuty integracji sensorycznej oraz osteopaty. Warto zbadać słuch, pokusić się o sprawdzenie przewodzenia słuchowego.
Warto też w domu ograniczyć dystraktory (jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła) - telewizję, multimedia. Mówić do dziecka powoli i spokojnie, nie zalewać słowami i bawić się aranżując różne sytuacje społeczne i komunikacyjne.
Pozdrawiam, Małgorzata Angielska, neurologopeda
Dzień dobry, opisane symptomy wymagają wielodyscyplinarnej diagnozy:psycholog kliniczny, neurologopeda w pierwszej kolejności.
Ta wstępna diagnoza oceni konieczność wykonania innych badań.
Warto szybko podjąć działania w celu postawienia precyzyjnej diagnozy oraz ustawienia indywidualnego programu wsparcia.Powodzenia.Beata Musierowicz-neurologopeda,surdologopeda,
Dzień dobry, wiele z opisanych przez Panią symptomów wskazuje na konieczność wykonania poszerzonej diagnozy zarówno logopedycznej/ neurologopedycznej jak i psychologicznej. Pierwszym pytaniem, które nasuwa się po przeczytaniu Pani wiadomości jest pytanie o wiek dziecka. W razie pytań zachęcam do kontaktu,
Olga Skrzypkowiak, neurologopeda
Jeśli niepokoją Panią nietypowe zachowania dziecka, swoje pierwsze kroki proszę skierować do Poradni Psychologiczno-Pedagogiczną lub znaleźć specjalistyczną placówkę zajmującą się diagnozą dzieci z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi. Dobrze byłoby nagrać filmik z funkcjonowania dziecka w domu lub konkretnych zachowań, które Panią niepokoją i przynieś na pierwsze spotkanie ze specjalistą.
Dodatkowo można wykonać badanie testem ADOS-2 – jest to międzynarodowe, wystandaryzowane narzędzie, które bada wszystkie obszary zachowania dziecka. Jest dostępne w Polsce w specjalistycznych placówkach. Takie badanie i późniejszy raport, który otrzymuje rodzic – jest dokumentem, na którym może bazować diagnosta wydający diagnozę. Dużo wytrwałości życzę. Pozdrawiam
Beata Mróz