Dzień dobry, podejrzewam u siebie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Stwierdzone zostało u mnie wcześni

4 odpowiedzi
Dzień dobry, podejrzewam u siebie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Stwierdzone zostało u mnie wcześniej ADHD i zaburzenia lękowe, a także depresja. Nie miałam jednak możliwości jakiejś diagnozy w kierunku autyzmu - zostało mi to jedynie zasugerowane podczas wizyty u psychoterapeuty. Pytanie więc brzmi w jaki sposób najlepiej zabrać się do takiego rozpoznania? Jaki typ wizyty czy specjalista byłby dobrym pierwszym krokiem w tym kierunku?
Dzień dobry. Zaburzenia ze spektrum autyzmu zdiagnozować może zarówno psycholog, jak i psychiatra. Nie wszyscy specjaliści się jednak tym zajmują. Jeśli ma Pani dostęp do Instagrama to w opisie profilu "ida_ma_autyzm" znajduje się link do miejsca w sieci, gdzie wypisane są placówki, w których taką diagnozę można otrzymać. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry Pani,
Jeżeli nie chce Pani w tej chwili robić testów diagnozujących, nie jest to przeszkodą, żeby rozpocząć spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą, który pracuje z osobami, zmagającymi się z tym problemem. Często jest tak, że podczas pracy terapeutycznej diagnozujemy autyzm po objawach, które opisuje pacjent. Niektórzy pacjenci nie potrzebują testów, ale zawsze można je zrobić. Najważniejsze, żeby zacząć pracę terapeutyczną, jeżeli chciałaby Pani poprawić komfort życia i uzyskać dodatkową wiedzę. Gdyby chciała Pani podjąć terapię, zapraszam do umówienia wizyty. Pracuję z dorosłymi kobietami ze Spektrum.
Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Diagnoza spektrum autyzmu często jest ważnym momentem w życiu, który pozwala lepiej zrozumieć siebie. Przed podjęciem decyzji o formie diagnozy warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami pod względem ewentualnie uzyskanych w ten sposób informacji. Aby przejść diagnozę, można poszukać ośrodka w najbliższym mieście, który prowadzi diagnostykę spektrum autyzmu. Ośrodki mogą tworzyć ofertę diagnostyczną wg własnej decyzji. Warto poszukać rekomendowanego miejsca. Diagnoza może składać się z paru etapów, np. wywiadu z osobą badaną, wywiadu z członkiem rodziny, testu o nazwie ADOS-2, podsumowania. Wiele zależy od wieku osoby badanej, poziomu nasilenia cech ze spektrum oraz decyzji diagnosty. Opis wyników można przekazać lekarzowi psychiatrze, który ma możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego pomocnego np. w przypadku orzekania o niepełnosprawności. Nie każdy decyduje się na podjęcie wszystkich wymienionych kroków. Diagnoza może zostać również postawiona i omówiona w trakcie trwania terapii przez wykwalifikowanego pod tym kątem terapeutę, a problemy, które wynikają ze spektrum przepracowywane na bieżąco. Podejście do "poziomu sformalizowania" tego procesu jest kwestią bardzo indywidualną i najważniejsze, by było zgodne z potrzebami i możliwościami Pacjenta. Może się ono również zmieniać na przestrzeni czasu.

Rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) może być skomplikowane, ale istnieją kroki, które możesz podjąć, aby uzyskać pomoc i diagnozę. Oto kilka sugestii:

Konsultacja z psychiatrą lub psychologiem specjalizującym się w autyzmie: Pierwszym krokiem może być umówienie się na wizytę u psychiatry lub psychologa, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu osób z ASD. Oni mogą przeprowadzić wywiad kliniczny i ewentualnie zasugerować dalsze kroki.

Zespół interdyscyplinarny: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy występują dodatkowe zaburzenia, takie jak ADHD, zaburzenia lękowe czy depresja, ważne może być skonsultowanie się z zespołem interdyscyplinarnym, który może obejmować psychiatrów, psychologów, terapeutów zajęciowych itp. Taki zespół może zapewnić wszechstronną ocenę i podejście do Twojej sytuacji.

Badania neuropsychologiczne: Badania neuropsychologiczne mogą być pomocne w diagnozowaniu autyzmu. Specjalista przeprowadzi różnorodne testy, które ocenią Twoje umiejętności poznawcze, społeczne i komunikacyjne.

Pamiętaj, że proces diagnozy może zająć trochę czasu, a niektóre regiony mogą mieć różne procedury. Ważne jest również skoncentrowanie się na komunikacji z lekarzami i specjalistami, aby uzyskać najlepszą opiekę i wsparcie.