Trichotillomania

9 odpowiedzi
Czy mozna wyjsc z trichotillomanii? Jak wygląda leczenie? Jak dlugo trwa? Czy sa szanse na 100% wyleczenie?
Czas i sposób leczenia zależy od przyczyny. Radzę zgłosić się do lekarza psychiatry i nie tracić nadziei.Piotr Znamirowski

Tricholillomania czyli niepohamowane wyrywanie włosów należy do zaburzeń psychicznych, których objawy, w zależności od ich nasilenia, mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Jest możliwe poradzenie sobie z objawami, jednak na sukces w leczeniu składa się wiele różnych czynników. Leczenie prowadzone jest we współpracy psychiatry i dermatologa i może obejmować zarówno leki stosowane miejscowo, ogólnie jak i różne formy oddziaływań terapeutycznych.
Dzień dobry

odpowiedzi na te pytania można otrzymać podczas porady lekarskiej, na którą jednak należy się osobiście zgłosić.

Z poważaniem

M.Skarbek
Można istotnie zredukować objawy, aż do ich całkowitego wyciszenia. Zgłaszany przez Panią/ Pana problem jest ze spektrum zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych. W jego leczeniu wskazane jest też podjęcie psychoterapii. Jak w całym spektrum tych problemów w ciągu życia nawet po wyleczeniu zdarza się nawrotowość, czyli objawy mogą po jakimś czasie, zwłaszcza w sytuacjach stresowych nawracać.
Witam. Decyzje o długości leczenia i ewentualnym rokowaniu dokonuje się po indywidualnym zbadaniu pacjenta.
1. Można,
2. Farmako- i psychoterapia
3. Różnie długo. Często zależy to od determinacji i wytrwałości cierpiącego
4. Nikt na świecie, odpowiedzialny za swe słowa, nie może dać gwarancji 100% sukcesu jakiegokolwiek projektu. Oczywiście z wyjątkiem inżynierów. Proszę pomyśleć czy wychodząc z domu ma Pan(ni) 100% szansę dotarcia do celu swej podróży?
Pozdrawiam
Przymus wyrywania sobie włosów jest formą kompulsji. Najwięcej jest doniesień na temat skuteczności SSRI( np. fluoksetyny,sertraliny, paroksetynę). Poza farmakoterapią potwierdzono skuteczność psychoterapii, szczególnie behawioralno-poznawczej . Może mieć charakter nawracający.
Witam, trichotillomania zaliczana jest do zaburzeń kontroli impulsów. Stosuje się najczęściej dwie metody leczenia- podawanie leków z grupy SSRI lub metody behawioralne- HRT (habit-reversal therapy).Według dostępnego piśmiennictwa najbardziej efektywnym sposobem leczenia trichotillomanii jest HRT. Terapia trwa długo- kilka miesięcy. Raczej nie uzyskuje się 100% wyleczalności- zaburzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, stresujące wydarzenia życiowe mogą prowadzić do nawrotów. Niestety nie znam ośrodków prowadzących leczenie ukierunkowane na ten konkretny zespół.
Pozdrawiam.
Witam.

Literatura opisuje, że są szanse na wyleczenie lub poprawę jakości życia w tym zaburzeniu. Moim zdaniem warto wybrać się na konsultację psychiatryczną celem postawienia właściwej diagnozy. To zaburzenie może współistnieć z innym, bądź być składnikiem większego problemu. Leczenie może być zarówno farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie