Trichotillomania

9 odpowiedzi
Czy mozna wyjsc z trichotillomanii? Jak wygląda leczenie? Jak dlugo trwa? Czy sa szanse na 100% wyleczenie?
Czas i sposób leczenia zależy od przyczyny. Radzę zgłosić się do lekarza psychiatry i nie tracić nadziei.Piotr Znamirowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tricholillomania czyli niepohamowane wyrywanie włosów należy do zaburzeń psychicznych, których objawy, w zależności od ich nasilenia, mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Jest możliwe poradzenie sobie z objawami, jednak na sukces w leczeniu składa się wiele różnych czynników. Leczenie prowadzone jest we współpracy psychiatry i dermatologa i może obejmować zarówno leki stosowane miejscowo, ogólnie jak i różne formy oddziaływań terapeutycznych.
Dzień dobry

odpowiedzi na te pytania można otrzymać podczas porady lekarskiej, na którą jednak należy się osobiście zgłosić.

Z poważaniem

M.Skarbek
Można istotnie zredukować objawy, aż do ich całkowitego wyciszenia. Zgłaszany przez Panią/ Pana problem jest ze spektrum zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych. W jego leczeniu wskazane jest też podjęcie psychoterapii. Jak w całym spektrum tych problemów w ciągu życia nawet po wyleczeniu zdarza się nawrotowość, czyli objawy mogą po jakimś czasie, zwłaszcza w sytuacjach stresowych nawracać.
Witam. Decyzje o długości leczenia i ewentualnym rokowaniu dokonuje się po indywidualnym zbadaniu pacjenta.
1. Można,
2. Farmako- i psychoterapia
3. Różnie długo. Często zależy to od determinacji i wytrwałości cierpiącego
4. Nikt na świecie, odpowiedzialny za swe słowa, nie może dać gwarancji 100% sukcesu jakiegokolwiek projektu. Oczywiście z wyjątkiem inżynierów. Proszę pomyśleć czy wychodząc z domu ma Pan(ni) 100% szansę dotarcia do celu swej podróży?
Pozdrawiam
Przymus wyrywania sobie włosów jest formą kompulsji. Najwięcej jest doniesień na temat skuteczności SSRI( np. fluoksetyny,sertraliny, paroksetynę). Poza farmakoterapią potwierdzono skuteczność psychoterapii, szczególnie behawioralno-poznawczej . Może mieć charakter nawracający.
Witam, trichotillomania zaliczana jest do zaburzeń kontroli impulsów. Stosuje się najczęściej dwie metody leczenia- podawanie leków z grupy SSRI lub metody behawioralne- HRT (habit-reversal therapy).Według dostępnego piśmiennictwa najbardziej efektywnym sposobem leczenia trichotillomanii jest HRT. Terapia trwa długo- kilka miesięcy. Raczej nie uzyskuje się 100% wyleczalności- zaburzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, stresujące wydarzenia życiowe mogą prowadzić do nawrotów. Niestety nie znam ośrodków prowadzących leczenie ukierunkowane na ten konkretny zespół.
Pozdrawiam.
Witam.

Literatura opisuje, że są szanse na wyleczenie lub poprawę jakości życia w tym zaburzeniu. Moim zdaniem warto wybrać się na konsultację psychiatryczną celem postawienia właściwej diagnozy. To zaburzenie może współistnieć z innym, bądź być składnikiem większego problemu. Leczenie może być zarówno farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.