Trauma pogrzeb

2 odpowiedzi
Czy mogę iść na pogrzeb Babci z sześcioletnią wnuczką?Wnuczka była bardzo związana z Babcią.Babcia bardzo długo chorowała.
Śmierć członka rodziny, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby z córką szczerze porozmawiać. Wytłumaczyć językiem dostosowanym do jej wieku i dojrzałości emocjonalnej, co się wydarzyło, że babcia długo chorowała, umarła, nie oddycha. Czasem ludzie chorzy umierają. Unikajmy określeń typu „babcia zasnęła” Może to w późniejszym czasie wygenerować lęk , choćby przed zasypianiem. Pozwolić i sobie, i dziecku na łzy, smutek, to naturalne emocje w takiej sytuacji. Najważniejsze, by zaopiekować się córką, Przytulać, zapewniać o swoim uczuciu. Po prostu BYĆ. Uczestnictwo w pogrzebie, to symboliczny akt pożegnania bliskiej osoby. Ma ogromne znaczenie w rozpoczynającym się procesie radzenia sobie ze stratą i żałobą. Warto przygotować dziecko na to , co będzie się działo podczas ceremonii i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców. Warto podążać za dzieckiem. Nikt nie zna córki lepiej od Państwa. Ona sama Wam podpowie, czy jest gotowa czy nie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie, z dzieckiem powinno się mówić o śmierci, kiedy istnieje taka potrzeba. Bardziej obawiam się, że jeśli Pani będzie pogrążona w żałobie, czy dziecko w trakcie pogrzebu nie poczucie się samotne? Istotne pytanie, jakie należałoby sobie postawić, czy będę w stanie zająć się emocjonalnie dzieckiem, by dziecko nie doświadczyło traumy, że jest całkowicie same. To trudne chwile i bardzo trudno przewidzieć jak zachowa się nasza psychika. Może warto spojrzeć na to z tej strony i to może stanowić punkt do decyzji. Serdecznie pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.