Trauma pogrzeb

2 odpowiedzi
Czy mogę iść na pogrzeb Babci z sześcioletnią wnuczką?Wnuczka była bardzo związana z Babcią.Babcia bardzo długo chorowała.
Śmierć członka rodziny, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby z córką szczerze porozmawiać. Wytłumaczyć językiem dostosowanym do jej wieku i dojrzałości emocjonalnej, co się wydarzyło, że babcia długo chorowała, umarła, nie oddycha. Czasem ludzie chorzy umierają. Unikajmy określeń typu „babcia zasnęła” Może to w późniejszym czasie wygenerować lęk , choćby przed zasypianiem. Pozwolić i sobie, i dziecku na łzy, smutek, to naturalne emocje w takiej sytuacji. Najważniejsze, by zaopiekować się córką, Przytulać, zapewniać o swoim uczuciu. Po prostu BYĆ. Uczestnictwo w pogrzebie, to symboliczny akt pożegnania bliskiej osoby. Ma ogromne znaczenie w rozpoczynającym się procesie radzenia sobie ze stratą i żałobą. Warto przygotować dziecko na to , co będzie się działo podczas ceremonii i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców. Warto podążać za dzieckiem. Nikt nie zna córki lepiej od Państwa. Ona sama Wam podpowie, czy jest gotowa czy nie.

Witam serdecznie, z dzieckiem powinno się mówić o śmierci, kiedy istnieje taka potrzeba. Bardziej obawiam się, że jeśli Pani będzie pogrążona w żałobie, czy dziecko w trakcie pogrzebu nie poczucie się samotne? Istotne pytanie, jakie należałoby sobie postawić, czy będę w stanie zająć się emocjonalnie dzieckiem, by dziecko nie doświadczyło traumy, że jest całkowicie same. To trudne chwile i bardzo trudno przewidzieć jak zachowa się nasza psychika. Może warto spojrzeć na to z tej strony i to może stanowić punkt do decyzji. Serdecznie pozdrawiam