Depresja z powodu nadwagi.

1 odpowiedzi
Mam 18 lat, właśnie zdałam maturę. Bardzo dobrze mi poszło. No i co z tego, jak nawet nie umiem się tym cieszyć. Jestem gruba. Nic na to nie poradzi nikt, bo mam to po ojcu. Do psychologa się nie wybieram, bo przecież mi nie pomoże. Dietetyk tylko mi dał spis co mam jeść, a, czego nie jeść. Tylko, że ja już od dawna nie jem tego, czego on mi nie pozwolił. Mam całkiem przestać jeść? Może tak zrobię i niech się to skończy. Po co taka męka? Teraz będzie najgorzej, bo lato i trzeba się ubierać w lekkie ciuchy. Ciekawa jestem co mi Pani może poradzić.
Pani Marto,
Pisze Pani o tym, że udało się Pani zdać maturę, a więc o ogromnym Pani sukcesie w tej ważnej kwestii decydującej o Pani przyszłym życiu. Ogromne gratulacje ! Wspaniale, że się to Pani to udało !
Pisze Pani niestety także o tym, że sprawia Pani trudność cieszenie się ze swojego sukcesu z powodu otyłości. Wspomina Pani, że dietetyk skonstruował dietę, ale że nie przynosi ona oczekiwanych efektów. Pisze Pani także, że nie znajduje sensu wizyty o psychologa w tym zakresie.
Odniosę się więc do tych kwestii kolejno.
Zasadniczym powodem tycia jest oczywiście dodatni bilans energetyczny, czyli nadmiar pożywienia w stosunku do wydatkowanej energii. Z jednej strony więc to, co jemy, ale także: jak jemy czyli np. kwestia ilości posiłków (5 dziennie) w odpowiedniej ilości kalorii, wybór produktów wg. indeksu glikemicznego etc.; kluczowym elementem jest także Pani aktywność fizyczna. To razem może przynieść lepsze efekty.
Znajomość kaloryczności poszczególnych produktów spożywczych czy liczby kalorii spalanych w trakcie określonej aktywności fizycznej (tabela do wydatków energetycznych przy danej aktywności fizycznej) ułatwiają proces odchudzania. Dobrym pomysłem może być więc wizyta ponowna u dietetyka, aby miał szansę na dalszą pomoc Pani.
Wspomina Pani w liście jednak, ze może to być związane z otyłością w Pani rodzinie.
I tu myślę sobie, że warto wiedzieć, że otyłość jest chorobą, która dotyczy nie tylko ciała, ale często również duszy. W niektórych przypadkach może być spowodowana głębokimi, nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi (np. między potrzebą bezpieczeństwa, a niezależności, presją jaka Pani na siebie wywiera), czy trudnymi doświadczeniami (od tych bardzo traumatycznych jak np. przemoc, nadużycia seksualne, do tych niełatwych związanych z presją w domu czy szkole jakiej Pani ulegała lub nadal ulega).
Sama otyłość staje się więc często przyczyną problemów psychologicznych, które wymagają psychoterapii (np. lęk, wstyd, uległość, zaburzenia obrazu własnego ciała, obniżone poczucie własnej wartości, wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich, doświadczanie uprzedzeń i dyskryminacji).
Opowiadam Pani o tym szerzej ponieważ w trudnościach takiego rodzaju ma ogromne znaczenie wiedza – ta związana z dietą i ćwiczeniami, ale także psychologiczna.
Obejmuje ona przede wszystkim obszar postrzegania samego siebie (swoje wartości, potrzeby, obraz własnego ciała, nawiązywanie relacji i ich utrzymywanie).
Są bowiem psychologiczne mechanizmy, które biorą udział w powstawaniu i utrzymywaniu się otyłości. Pewne przekonania, wyobrażenia, nastawienie oraz Pani nawyki. Pomoc psychoterapeutyczna może więc pomóc Pani także w psychologicznych wyznacznikach efektywnej redukcji nadmiernej masy ciała np. odpowiedniego sformułowania celu, motywacji, wyboru właściwej metody, a także utrzymania późniejszych osiągniętych efektów.
Zachęcam wiec Panią do tego, aby udać się także do psychoterapeuty i poruszyć z nim tą kwestię. Celem psychoterapii bowiem jest pomoc m.in. w takich sytuacjach.
Jeszcze raz gratuluję Pani sukcesu na maturze i mam nadzieje, że moja odpowiedź będzie pomocna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Monika Ligęska

Monika Ligęska

Dietetyk

Ostrów Wielkopolski

Małgorzata Więch

Małgorzata Więch

Dietetyk

Warszawa

Dorota Pietraszek-Bańka

Dorota Pietraszek-Bańka

Dietetyk

Janów Lubelski

Marek Pieczonka

Marek Pieczonka

Dietetyk

Wrocław

Rafał Jarczewski

Rafał Jarczewski

Dietetyk

Piła

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: nadwaga
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.