Czyżby nieprawidłowości w mówieniu były spowodowane nerwicą natręctw?
7 odpowiedzi
Witam! Mam pytanie dotyczące czynności mowy. Zauważyłam u mojego bliskiego znajomego pewną nieprawidłowość w mówieniu. Tj. zdarza mu się bardzo często powtarzać poprzednio wypowiedziane zdanie. Tak jakby chciał mieć pewność, że usłyszałam to, co przed chwilą powiedział. Czasami od 2 do 3 razy w rozmowie, a czasami wręcz każde zdanie. Być może zależy to stopnia napięcia, stresu. Doczytałam się, że może to być nerwica natręctw. Czy mam rację, czy może jest to inne zaburzenie? On uważa, że nic mu nie dolega. Ja myślę, że coś jest nie tak. ;-) Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam. Joanna
Dzień dobry,
Żeby określić trudności Pani przyjaciel przede wszystkim sam musiałby określić, czy ma taką potrzebę a następnie wybrać się na diagnozę.
pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią,
aby stwierdzić zaburzenie czy chorobę potrzebne jest bardziej wnikliwe przejrzenie się danemu objawowi. Rzeczywiście, taka sytuacja, którą Pani opisuje może wskazywać na nerwicę natręctw ale diagnoza na postawie jednego objawu byłaby mało rozsądna:) Sugeruję udanie się do specjalisty( psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub neurologa) w celu konsultacji.Pozdrawia

Witam, ma Pani rację. Takie powtórzenia mogą być objawem nerwicy natręctw. Powinien zgłosić się na terapię. Skuteczna jest tu terapia behawioralno-poznawcza.
Pozdrawiam Pani Joanno.
Emilia Szymanowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, być może faktycznie jest tak, jak Pani pisze. Ale można by także postawić pytanie: czy i na ile to Pani przeszkadza w kontakcie z Pani bliskim znajomym? Na odległość jednak nie zdecyduję się diagnozować ani Pani kolegi, ani Pani uczuć z tym związanych. Pozdrawiam

Witam, tak to może być efekt nerwicy natręctw, bardzo silnego stresu lub pobudzenia. Czy powtarzanie nasila się w sytuacjach szczególnie dla niego ważnych, związanych z bardzo silnymi emocjami? Jak najbardziej stan ten, bo jeszcze krótkim skonsultowaniu i zdiagnozowaniu, można poddać terapii. Pozdrawiam i życzę sukcesu w namówieniu przyjaciela do leczenia :)

Witam. Trudno o diagnozę jedynie na podstawie opisu. Zwróciła Pani uwagę na nietypowe zachowanie bliskiego znajomego. I jednocześnie sam zainteresowany uważa, że nic mu nie dolega. Dotarcie do przyczyny tej nieprawidłowości jest możliwe w sytuacji kiedy osoba, której przydarza się takie zachowanie zainteresuje się swoim stanem. Jednocześnie taka sytuacja może w otoczeniu osoby, ktorej zdarzają się nieprawidlowosci mowy budzić niepokój i chęć pomocy. Jednak bez zaangażowania po stronie Pani znajomego nie jest możliwe odkrycie rzeczywistej przyczyny tego co się dzieje. Pozdrawiam serdecznie Iwona Kopacz

Witam Pani Joanno , tak się nie da. Nie udzielam porad przez osoby trzecie, w wypadkach kiedy osoba cierpiąca na jakąś dolegliwość nie wykazuje zaburzeń świadczących o jej niesamodzielności. To zaprzecza etyce. Radziłbym bym Pani jednak porozmawiać o tym z tym znajomym. Może wpadnie na pomysł i sam zgłosi się po poroadę ? Co do stresu to znajdzie Pani artykuł na ten temat (,pdf) na moim profilu tutaj.
Pozdrwiam

Eksperci

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Logopeda

Lublin

Katarzyna Kulesza

Katarzyna Kulesza

Logopeda

Białystok

Kornelia Bylińska

Kornelia Bylińska

Logopeda

Kalisz

Joanna Czyżewska

Joanna Czyżewska

Logopeda

Łódź

Bohdan Gamracki

Bohdan Gamracki

Neurochirurg, Lekarz sportowy, Diagnostyk

Zamość

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: wady wymowy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.