Terapia poznawczo-behawioralna

2 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałam zapytać na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? Czy to znaczy ze będę musiała opowiedzieć swojemu terapeucie o traumatycznych przeżyciach?
Strasznie się tego boje...3 lata temu zostałam zgwałcona mam rozpoznany stres pourazowy. Boje sie ze będę musiała o tym opowiedzieć...
Witam serdecznie,
W dużym skrócie ten rodzaj terapii polega na zmianie sposobu myślenia oraz strategii zachowania pacjenta. Dążenie do tych zmian ma sens terapeutyczny, ponieważ terapia zakłada istnienie sprzężeń zwrotnych pomiędzy myśleniem, odczuwaniem i zachowaniem. Innymi słowy, myślimy tak, jak czujemy i jak się zachowujemy. Dlatego zmiana na którymkolwiek z tych poziomów wpływa na pozostałe. Jeśli zmodyfikujemy sposób myślenia, poprawimy swoje zachowanie w tym sensie, że będzie ono dla nas bardziej korzystne i przystosowawcze. Z drugiej strony, jeśli zmienimy strategię zachowania, zmodyfikujemy swoje myślenie, a co za tym idzie, również emocje.Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest dla wszystkich tych, którzy pragną rzeczywistej zmiany i są gotowi nad nią pracować. Z pewnością nie nadaje się dla osób, które liczą na to, że leczenie skończy się na kilku cotygodniowych spotkaniach z terapeutą. Sesje wymagają intelektualnego i emocjonalnego wysiłku, a prace domowe – bez których ta forma terapii nie ma racji bytu – sporego zaangażowania. Jeśli chodzi o rodzaj zaburzeń, z którymi warto zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego, nie ma w tym aspekcie ograniczeń. Jej skuteczność została potwierdzona praktycznie dla wszystkich zaburzeń. Gorąco polecam spotkanie z terapeutą , proszę nie zwlekać z wizytą .
Pozdrawiam .

Witam serdecznie, na moim blogu odpowiadałem na pytanie
"jak poradzić sobie z traumą po gwałcie"
tutaj nie mogę podawać linków ale proszę poszukać w moim opisie lub pomyśleć
mentalpower24 kropka blogspot a po następnej kropce jeszcze "de"
Pozdrawiam miło i życzę zdrowia