Co to może być i jak sobie z tym poradzić?

2 odpowiedzi
Witam. Problem polega na tym, że czuje się niepewnie w sytuacjach gdzie spotykam się z innymi ludźmi, a objawem jest nadmierne pocenie się. Trudno to opisać, ale ja już z góry wiem że np wchodząc gdzieś do urzędu itp. zacznę się stresować i pocić, a stan ten powoduje że nakręcam się jeszcze bardziej :( po kilku minutach to uczucie mija i powoli wraca wszystko do normy. Problem ten przeszkadza mi w codziennym życiu i w kontaktach z innymi. Jak sobie z tym poradzić, do kogo się udać?
Witam, problem z nadmierną potliwością może wpływać na relacje interpersonalne. Należy jednak pamiętać, że wydzielanie potu przez gruczoły potowe znajdujące się w skórze pełni funkcję termoregulacyjną oraz zapewnia prawidłową wilgotność skóry. Często objawy nadmiernego pocenia pojawiają się w sytuacjach dla nas stresujących, jak egzamin, rozmowa kwalifikacyjna. W pewnych granicach jest to zupełnie naturalne. Czasami jednak nawet sytuacje o drobnym nasileniu stresu powodują bardzo obfite pocenie. Warto wtedy poszukać przyczyny problemu. Aby ustalić w jaki sposób walczyć z nadmiernym poceniem, musimy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Najlepiej zacząć od sprawy najprostszej, czyli odpowiednim doborze produktu antyperspiracyjnego (przestrzeganie higieny osobistej jest sprawą oczywistą). Zwracamy uwagę na skład i formę aplikacji dezodorantu ponieważ ma to wpływ na długość działania czy skutki uboczne, np. uczulenie. Jeżeli przy pomocy dezodorantu nie udaje nam się skutecznie zmniejszyć przyczyn problemu, warto wybrać się do specjalisty, np. dermatolog lub endokrynolog, gdyż często nadmierne pocenie się jest skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej naszego organizmu. jeżeli zostana wyeliminowane różne przyczyny natury fizjologicznej, a problem pozostanie wizyta u psychologa będzie wskazana. Pozdrawiam.

Witam Panią,
Pani problem dotyczy relacji z innymi ludźmi - pojawia się wtedy nadmierne napięcie, stres, niepewność. Organizm dostaje wtedy od Pani sygnał o sytuacji zagrażającej (bo tak ja Pani najprawdopodobniej przeżywa) i stąd reakcja nadmiernego pocenia się. Dalsze jak Pani pisze 'nakręcanie się' ponownie szykuje organizm na zagrożenie i nasila pocenie się oraz stres.
Aby rozwiązać problem, polecam udać się do psychoterapeuty. Praca w gabinecie pozwala odnaleźć pokłady pewności siebie i stabilności emocjonalnej w byciu z ludźmi. Moim zdaniem nie warto ignorować takiego problemu gdyż naraża Panią i Pani organizm na niemały stres i z czasem może się nasilać.
Pozdrawiam i zapraszam do gabinetu w Gdańsku,
Agnieszka Złotowska