Serce a silownia

5 odpowiedzi
Dzień dobry,

Jestem chłopakiem w wieku 26 lat, waze 73 kg, przy wzroscie 175cm.
Otóż chciałbym poćwiczyć na silowni, ale podczas wysilku moje tetno wynosi 180-190 uderzen. Kiedys kardiolog powiedzial mi, że przy 190- 200 mozna juz zawalu dostac.
W ciagu dnia, zaraz po przebudzeniu moje teno wynosi 55-63 uderzenia, a w ciagu dnia w spoczynku 65-80. Zależy jak długo odpoczywam. W normalnym chodzie i pracy, bez wekiszego wysilku 80- 110. Zależy co i w jakim tepie robie. Nie uprawiałem wczesniej zadnego sportu. KOndycje napewno mam słabą i możliwe, że w tym tkwi problem. Jednak wolę zapytać, aby nie obudzić się w najlepszym przypadku w szpitalu. Mniej intensywniej ćwiczyć się nie da.

Robiłem badania u kardiologa i wyszlo:
EKG 24h cholter 11 pobudzen dodatkowych, 1 czestoskurz nadkomorowy składający sie z kilku pobudzeń, 46 tachykardi zatokowych ( max ok190 uderzen) i 4 bradykardie.

Tachykardia podczas wysilku( bieg) 193, a bradykardie podczas snu. wszystkie pobudzenia nadkomorowe.

Tes wysilkowy gdzie lekarz skrecil mnie do 171 uderzen, wyszedl ujemny bez stenokardi.

W echo serca wszystko ok oprócz lagodnej niedomykalnosci zastawki dwudzielnej i trojdzielnej> Niby wady kosmetyczne. Po tym stwierdzil, żę serce mam zdrowe i moge normalnie zyc. Tylko unikac kofeiny, alkoholu, narkotyków i papierosów. Taka moja uroda, żę mam wysokie tetno.
Leków żądnych nie dostałem.
Jestem też osobą bardzo nerwową( wymyslanie sobie chorób i ciagle zamartwianie się) sądze, ze szaleństw z sercem dobawiłem się też od tego.
Czy mogę ćwiczyć i czy nie zagrozi to mojmu zyciu?

Pozdrawiam, Damian.
odp w kolejnym poscie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Odpowiedz na Pana pytanie jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa bez zbadania Pana oraz przejrzenia badań dodatkowych. Ogólnie rzecz ujmując poszczególne osoby w różny sposób reagują (tętnem) na wysiłek fizyczny i może się okazać, że opisywane przez Pana tętno jest wyznacznikiem słabej kondycji, ale jak pisałem wcześniej nie mogę tego stwierdzić na odległość.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie, sama wartość tętna nie jest przyczyną zawału serca. To, że w spoczynku, zwłaszcza po przebudzeniu, tętno jest wolne a przy wysiłku wzrasta, zależnie od intensywności i czasu trwania wysiłku, jest absolutnie normalne. Tzw. słaba kondycja oznacza między innymi, że przy danym poziomie wysiłku Pańskie serce przyśpiesza się bardziej niż u osoby lepiej wytrenowanej - i to jest też normalnym zjawiskiem. Na pewno treningi należy dostosować do wyjściowego stopnia wytrenowania (lub właśnie niewytrenowania!) i w zależności od postępów stopniowo zwiększać ich intensywność, czas trwania, obciążenia itp - stworzeniem planu treningowego może się zająć odpowiedni specjalista (trener), natomiast potwierdzenie, że w ogóle może Pan rozpocząć treningi i od jakiej intensywności otrzyma Pan najlepiej od tego lekarza, który oceniał Pana stan i wyniki tych wszystkich badań, o których Pan tu napisał.
Dzień dobry! Opierając się na podanych przez Pana informacjach należy uznać, że wszystko jest w najlepszym porządku. Tętno maksymalne, którego nie powinien Pan przekraczać przy wysiłku oznacza się wg prostej reguły 220 minus wiek. Stopień wytrenowania określa się szybkością narastania tętna podczas wysiłku, prawdopodobnie aktualnie, kiedy uważa Pan siebie za osobę o słabej kondycji to tempo jest szybkie, natomiast w miarę regularnych treningów ten przyrost będzie łagodniejszy, a tętno spoczynkowe (teraz jak najbardziej w granicach normy) może się obniżyć i będzie to reakcja fizjologiczna. Nie ma zatem powodów do obaw, może Pan trenować.
Szanowny Panie,
może Pan ćwiczyć. Nie wiem jakie Pan uprawia ćwiczenia, więc to na pewno należałoby skonsultować, ale nie widzę przeciwwskazań do sportu.
Wskazane jest stopniowanie wysiłku i stopniowa intensyfikacja.
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów sportowych!!!

Eksperci

Joanna Potocka

Joanna Potocka

Kardiolog

Warszawa

Damian Sieńko

Damian Sieńko

Internista

Warszawa

Marek Bartkowiak

Marek Bartkowiak

Kardiochirurg

Pleszew

Łukasz Dziurkowski

Łukasz Dziurkowski

Kardiolog

Gdańsk

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: kołatanie serca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.