Ścieranie się szyny odciążającej

17 odpowiedzi
Dwa dni temu odebrałam twardą szynę odciążającą, zakładaną na dolne zęby. Po dwóch nocach zauważyłam w kilku miejscach, że materiał uległ małemu starciu. Powodem jest zapewne nieświadome zaciskanie zębów. Czy szyna powinna ulegać takiemu ścieraniu i to już po 2 nocach? Jeśli nie, to chyba oznacza, że powinnam ją zareklamować.
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam
Dzień dobry.
Szyna relaksacyjna ma za zadanie zmniejszyć lub wyeliminować odruch zgrzytania lub zaciskania zębów.
Nie nastąpi to w ciągu jednej, czy dwóch nocy, więc na szynie będą ślady jej użytkowania.
Nie ma zatem żadnych podstaw do reklamacji, jest to normalne.
Z poważaniem
Małgorzata Zając

Witam,
szyna może ulegać ścieraniu, to normalne.
Szyna spełnia swoje działanie,to ona ma się ścierać ,a nie zęby . To oznacza,że mocno Pani ściska zębami.Proponuję ostrzyknąć żwacze toksyną.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, nie wiem jak duże są te starcia, ale jest to potwierdzenie, że ma Pani Bruksizm i płytka jest Pani bardzo potrzebna. Ja proponuję płytkę która ma odwzorowane powierzchnie żujące zarówno zębów dolnych, jak i górnych, bo wtedy, nie ma możliwości przesuwania zębów i tym samym ścierania ich ,czy płytki. Pozdrawiam dr Kręcisz
Szanowna Pani, ścieranie się nakładki jest normalnym procesem i przy bardzo nasilonych objawach chorobowych efekt może byc widoczny już w pierwszych dniach. Po sposobie ścierania się nakładki lekarz może jeszcze dokładniej określić typ bruksizmu,
Witam!
Zadaniem szyny relaksacyjnej, jak sama nazwa wskazuje, jest relaksacja mięśni przywodzących żuchwę do szczęki. Relaksacja ta powoduje zniesienie parafunkcji narządu żucia, jak zgrzytanie i zaciskanie, które prowadzi do ścierania się zębów oraz powstawania zmian patologicznych w stawie skroniowo-żuchwowym.
Szyna ma zadanie ochronne i podlega ścieraniu.
Są różne rodzaje szyn w zależności od grubości płytki oraz budowy szyny.
Najcieńsze szyny to około 0,8 mm, najgrubsze 3 mm, twarde, miękkie, miękko-twarde, dwuszczękowe, jednoszczękowe, ustawiane w zgryzie konstrukcyjnym itd. Wybór jest duży i dokonywany przez lekarza, który ocenia rodzaj szyny jest dla danego pacjenta najbardziej odpowiedni - zależny od potrzeb określanych podczas wizyty Pani w gabinecie i poddaniu badaniu przedmiotowemu oraz podmiotowemu.
W związku z tym, iż nie jest Pani moja pacjentką, nie miałam okazji Pani dokładnie zbadać, ocenić stan zdrowia jamy ustnej, zobaczyć zdjęcia rtg w tym na przykład stan stawu skroniowo-żuchwowego, nie mogę się jednoznacznie wypowiedzieć.
Jednak podczas dwóch nocy użytkowania szyny nie powinna ona już ulec uszkodzeniu.
Proszę udać się do Pani lekarza prowadzącego i przedstawić problem.
Tylko lekarz, który zaordynował wykonanie takiej, a nie innej szyny dla Pani może odpowiedzieć na Pani pytanie.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzie dobry.
Powinna Pani udać się do lekarza prowadzącego celem badania zwarcia w wyznaczonym terminie.
Udanego leczenia
Tak szybkie starcie potwierdza potrzebę zastosowania szyny. Ważna jest kontrola czy szyna kontaktuje z przeciwstawnymi zębami we wszystkich czterech strefach podparcia. Czasami brak takiej kontroli powoduje szybsze ścieranie się szyny. Miejsca starcia również stanowią materiał diagnostyczny i na ich podstawie później można modyfikować leczenie. Pozdrawiam!
szyna ma za zadanie zarowno relaksowac miesnie żucia jak i zabezpieczac zeby peze dalsza destrukcja... jesli po 2 dniach sa juz slady tzn ze problem jest i ze terapia jest wskazana . pozostaje tylko dobrac odpowiednia szyne.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Zużycie szyny jest skutkiem nadmiernego zaciskania zębów w nocy. Moim zdaniem nie jest to podstawą do reklamacji.
Zalecałabym, udanie się do specjalisty bądź lekarza stomatologa, który zajmie się wyeliminowaniem problemu zaciskania zębów, a nie tylko działaniem objawowym jak ochrona szyną.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Duda
Dzień dobry
Może to oznaczać, że bardzo mocno zaciska Pani lub zgrzyta zębami i na szynie mogą być widoczne przetarcia. Bardzo dobrze , że ma Pani szynę gdyż inaczej z taką siłą by Pani tarła o własne zęby. Szyna jest po to by chronić. Ważne też aby zastanowić się dlaczego tak mocno Pani zgrzyta. Szyna powinna być okresowo kontrolowana i wtedy warto podzielić się z lekarzem swoimi obawami.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Serewa
Szyna bedzie podlegała starciu ,pierwsze objawy zurzycia bedą sie pojawiały po pierwszych nocach
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Myślę, że lekarz prowadzący to pierwsza osoba, z którą powinna Pani się skontaktować i przeanalizować sytuację. Ale faktem jest, że szyna mogła ulec starciu. Pozdrawiam
Czy szyna jest twarda czy elastyczna?
Dzień dobry,
myslę, że rzeczywiście powinna Pani podejść do lekarza i pokazać szynę. Może była zbyt cienka.Starcie szyny oczywicie będzie, ale nie powinno być już po dwóch nocach. Chyba, że ma Pani tak duży nacisk zębów a wtedy należałoby zmienić szynę na grubszą i sztywniejszą. Razem z lekarzem, u kórego wykonywała Pani szynę, trzeba się zastanowić nad ewentualną zmianą szyny.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
To oznacza, że cierpi Pani na bruksizm (chorobę okluzyjną). Proszę sobie wyobrazić, że bez tej szyny Pani zęby się tak ścierają... Brrrr. Polecam udać się do specjalisty z dziedziny dysfunkcji narządu żucia.
W przypadku takiej quasi protetetycznej pracy, najlepiej jednak jest wyjaśnić wątpliwości i podzielić się obserwacjami z lekarzem prowadzącym w gabinecie, w którym praca ta była wykonana. Kłaniam się, lek. dentysta Renata Sznajder