Witam, 5 lat temu zdjęłam stały aparat ortodontyczny. Jakiś czas temu pojawił się u mnie problem prz

1 odpowiedzi
5 lat temu zdjęłam stały aparat ortodontyczny. Jakiś czas temu pojawił się u mnie problem przeskakującego stawu. Na jednej z wizyt u ortodonty usłyszałam, że mocno zaciskam mięśnie żwaczy dlatego potrzebna będzie głębsza diagnostyka. Zostałam skierowana do protetyka. Tam zdiagnozowano u mnie dysfunkcje stawu żuchwowego i otrzymałam szynę akrylową, która miała zmienić pozycję mojego zgryzu, aby odciążyć staw. Noszę ją już około dwa miesiące jednakże zauważyłam u siebie większe napięcie mięśni i wzmożone zaciskanie zębów, niejednokrotnie budziłam się w nocy kiedy nimi zgrzytałam. Ostatnio postanowiłam nie zakładać tej wkładki na noc, jednak efekt jest ten sam - zgrzytanie zębami. Czy ogólny problem może dotyczyć bruksizmu, a nie jak wcześniej podejrzewano dysfunkcji stawu żuchwowego i wspomniana powyżej wkładka może pogłębiać ten problem? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Witam
W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić dokładny wywiad i badanie by ocenić czy wcześniejsze rozpoznanie i zastosowane środki - szyna - były prawidłowe. Odnośnie stawów to podstawą jest wywiad i badanie manualne, uzupełnieniem jest tomografia i rezonans magnetyczny stawów dla potwierdzenia rozpoznania. Na podstawie tego można wdrożyć konkretne leczenie. Natomiast zgrzytanie i zaciskanie może być objawem bruksizmu, ale tez nieprawidłowo wykonanej szyny i problemów okluzyjnych, stanów emocjonalnych, itd. Nieprawidłowo wykonana szyna może nasilić zgrzytanie i zaciskanie zębów.
Pozdrawiam
Tomasz Żuchowski
Sugeruję wizytę: Badanie stawu skroniowo-żuchwowego - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.