rozstęp mieśnia prostego brzucha w ciąży

1 odpowiedzi
Witam,

jestem w 31-wszym tygodniu ciąży. Od drugiego trymestru uczęszczam na zajęcia skierowane dla ciężarnych (3 razy w tygodniu). Cieszyłam się, że jestem aktywna w ciąży ale teraz nie wiem czy nie zaszkodziłam sobie. W 30-tym tygodniu moją uwagę zwrócił wygląd brzucha. Przy napięciu robi się stożkowate uwypuklenie, które (z tego co czytałam) jest charakterystyczne przy rozejściu mięśnia prostego (stożek również robi się jak przyjmę pozycje jak do pompki). Na zajęciach ćwiczymy jedynie mięśnie skośne brzucha nie proste. Wykonujemy również ćwiczenia w podporze (na czworaka). Na leżąco np. z nogami uniesionymi na piłce. Oczywiście wszelkie wstawanie z pozycji lezącej wykonuje przez bok.
Czy jednak ta moja aktywność mogła spowodować ten rozstęp?
Czy powinnam zrezygnować z ćwiczeń bo jedynie pogarszam sprawę?
Czy mogę sobie jakoś pomóc w czasie ciąży czy czekać do momentu aż będę po połogu i wtedy dopiero się okaże jak duża jest to wada?
Dodam jeszcze, że jest to moja pierwsza ciąża, pojedyncza. Jestem raczej szczupłej postury (przed ciąża 52kg, 168cm)
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam,
rozejścia mięśnia prostego podczas ciąży doświadcza 100% kobiet i jest to fizjologia. Po ciąży u części kobiet rozstęp alo znika samoistnie albo nie. Ma na to wpływ kilka czynników: przede wszystkim genetyka ( na co wpływu nie mamy), ćwiczenia - zarówno w ciąży jak i po bezwzględnie przeciw wskazane są brzuszki, plunki inaczej deski (te można dopiero zacząć wprowadzać jeśli mięsnie brzucha są wystarczająco mocne), niektóre ćwiczenia z jogi - te które rozciągają brzuch - pies z głową w górę, mostek, pozycja wielbłąda,nożyce, przeciwwskazane są także ćwiczenia na piłce leżąc tyłem, jeśli chodzi o ćwiczenia na plecach to są one przeciwwskazane po 16 tygodniu ciąży ze względu na możliwość niedotlenienia przyszłej mamy.
Jeśli zauważa Pani, że podczas jakiegoś ćwiczenia robi się górka to proszę z niego zrezygnować lub poprosić prowadzącą o modyfikację. Czy na zajęciach ćwiczycie także mięsień poprzeczny? - jest on głównym stabilozatorem naszego ciała a z odpowiednio napinanymi mięśniami dna miednicy zabezpiecza brzuch przed pogłębianiem się rozstępu (szczególnie w okresie połogu i później). Dodatkowo może Pani ćwieczyć oddychanie torem piersiowym, ćwiczenie w podporze ze zwróceniem na aktywizację mięśni głębokich. Oczywiście im większy brzuch tym bardziej rozciągnięte mięśnie a tym samym aktywizacja ich jest co raz trudniejsza. Proszę również pamiętać, że czynności dnia codziennego takie jak - podnoszenie ciężkich przedmiotów ze wstrzymaniem oddechu, stanie z wypchniętym brzuchem, kaszel bez wcześniejszego zabezpieczenia brzucha (np, przez lekkie zgięcie i przyłożenie poduszki lub rąk) również wpływają na pogłębienie rozejścia.
Musi Pani również wiedzieć że najbardziej efektywne działanie na rozejście jest w okresie połogu i laktacji, kiedy tkanki są najbardziej podatne na wszelkie działania dzięki krążącym w organizmie hormonom.
W czasie ciąży trudno jest do końca stwierdzić jak duży jest rozstęp - najlepiej jest to zrobić ok 2 - 4 tygodnie po porodzie.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie pytania. W razie wątpliwości proszę pytać. Pozdrawiam serdecznie
Agata Skoworodko

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.